Logo Przewdonik Katolicki

Policjant spotyka się z Tajemnicą

Marcin Jarzembowski
Fot.

Z okazji Święta Policji Państwowej w bydgoskiej katedrze odbyła się 26 lipca uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa. We wspólnej modlitwie uczestniczyli policjanci z całego województwa. Spotykamy się dzisiaj w bardzo wąskim, ale jednocześnie ekskluzywnym gronie - mówił ordynariusz diecezji bydgoskiej. W wygłoszonej homilii duszpasterz podkreślił trud wypełnianej...

Z okazji Święta Policji Państwowej w bydgoskiej katedrze odbyła się 26 lipca uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa. We wspólnej modlitwie uczestniczyli policjanci z całego województwa.



Spotykamy się dzisiaj w bardzo wąskim, ale jednocześnie ekskluzywnym gronie - mówił ordynariusz diecezji bydgoskiej. W wygłoszonej homilii duszpasterz podkreślił trud wypełnianej misji. - To właśnie o pracy policji mówi się, że dotyka ona ciemnych stron ludzkiej natury - dodał. Hierarcha porównał codzienne obowiązki funkcjonariuszy do misji kapłana, który niejednokrotnie poprzez konfesjonał znajduje się w podobnej sytuacji. - Jednak wasza służba odbywa się w gorszych warunkach. Do konfesjonału przychodzi ten, kto chce, a na policjanta nikt nie czeka. Wręcz odwrotnie - policjant musi wejść tam, gdzie nikt go nie oczekuje - mówił biskup.
Podczas uroczystości obecny był kapelan kujawsko-pomorskich policjantów ks. prałat Stanisław Kotowski. - To święto jest chwilą odejścia od codziennych kłopotów, trudnych spraw i zastanowienia się nad ludzką oraz etyczną stroną tej służby - przyznał. Kapelan podkreślił, że w życiu policjanta nie powinno zabraknąć kontaktu z Bogiem. - Podczas jednej z pielgrzymek do Ojczyzny Jan Paweł II skierował w Koszalinie swoje przemówienie do służb mundurowych. Mówił, że powinny one wpatrywać się w Chrystusa, który pokazuje nam, jakie muszą być nasze zachowania, nasze reakcje oraz nasze odniesienie do drugiego człowieka. Jednocześnie pragnę podkreślić, że realizowanie tego w służbie policyjnej nie jest łatwe. Dlatego policjant powinien kształtować swoje sumienie, aby było ono wrażliwe na ludzką krzywdę - dodał.
Do katedry przybyli najwyżsi rangą funkcjonariusze. Na ich czele stanęli: nadinspektor Henryk Tokarski z Komendy Głównej Policji, komendant wojewódzki młodszy inspektor Barbara Horbik-Piazdecka oraz komendant miejski podinspektor Marek Echaust.
Początek powstania Policji jako zorganizowanej formacji na terenie Polski sięga 1915 roku. Do 1919 roku Bydgoszcz należała do IV Okręgu Żandarmerii podporządkowanego Komisariatowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. W czerwcu 1920 roku Wiktor Ludwikowski został komendantem okręgowym Policji Państwowej, w skład której wchodziła Bydgoszcz z utworzoną Komendą Powiatową. Obecnie w całej Polsce pełni służbę ponad sto tysięcy policjantów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki