Logo Przewdonik Katolicki

Spacerem do zdrowia

Renata Krzyszkowska
Fot.

Na cukrzycę cierpi około 1,5 miliona Polaków, drugie tyle nie wie, że jest chorych. Na świecie z tym schorzeniem żyje ponad 175 milionów ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że jeżeli nie powstrzymamy fali zachorowań, w ciągu najbliższych 30 lat liczba chorych wzrośnie na świecie do 366 milionów. Aby uświadomić nam wszystkim, że cukrzyca jest problemem społecznym, Światowa...

Na cukrzycę cierpi około 1,5 miliona Polaków, drugie tyle nie wie, że jest chorych. Na świecie z tym schorzeniem żyje ponad 175 milionów ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że jeżeli nie powstrzymamy fali zachorowań, w ciągu najbliższych 30 lat liczba chorych wzrośnie na świecie do 366 milionów. Aby uświadomić nam wszystkim, że cukrzyca jest problemem społecznym, Światowa Fundacja Cukrzycy zorganizowała 14 listopada półgodzinny marsz na rzecz walki z otyłością, która jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania. Odbył się on w 47 krajach świata, w tym także w Polsce. Miał upowszechnić świadomość, jak istotny dla zachowania zdrowia jest ruch - nawet krótki, ale codzienny spacer.

"Cukrzyca nie boli" - to popularne powiedzenie oddaje podstępny charakter tej choroby. Jej początkowy okres przebiega często bezobjawowo. Z czasem jednak rozwijają się powikłania mogące doprowadzić do amputacji kończyn, całkowitej utraty wzroku, niewydolności nerek i konieczności dializoterapii. Właśnie powolny rozwój cukrzycy oraz początkowy brak dokuczliwych objawów powodują, że 50 proc. pacjentów nie jest świadomych swojej choroby. Zapobieganie cukrzycy to przede wszystkim zdrowy styl życia, znormalizowanie masy ciała i zwiększona aktywność fizyczna. - Najważniejsze, że osoby chore na cukrzycę pokazały się i wyszły z cienia. Marsz był wydarzeniem bez precedensu w 24-letniej historii Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. To ważny krok w upowszechnianiu wiedzy na temat choroby i problemu społecznego, jakim stała się w ostatnich latach - mówi Jacek Sowiński z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zorganizowano również wiele szkoleń i spotkań z pacjentami. Na przykład w Poznaniu odbyło się szkolenie dla osób chorych na cukrzycę pt. "Cukrzyca jako choroba kardiodiabetologiczna wymagająca wieloczynnikowego leczenia". Poprowadziła je prof. Bogna Wierusz-Wysocka, ordynator Oddziału Diabetologii Szpitala im. F. Raszei oraz prof. Henryk Wysocki, ordynator Oddziału Klinicznego Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego.
W 1985 r. liczbę chorych na cukrzycę na świecie szacowano na około 30 milionów. W 2000 r. liczba ta wynosiła już około 171 milionów, co oznacza prawie sześciokrotny wzrost! WHO szacuje, że w latach 1995-2025 liczba osób z cukrzycą w krajach rozwiniętych zwiększy się o 42 proc., a w krajach rozwijających się, w tym w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, także w Polsce, wzrośnie o 170 procent. W Polsce już teraz na leczenie cukrzycy wydaje się około 2 miliardów złotych rocznie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki