Logo Przewdonik Katolicki

Podążając drogą św. Wojciecha

Marcin Makohoński
Fot.

Już po raz czwarty zorganizowany został w Gnieźnie Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży. Tegoroczne święto "małych misjonarzy" miało wyjątkowy charakter. W bieżącym roku mija bowiem 30 lat od rozpoczęcia pracy misyjnej przez kapłanów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Z tej okazji zorganizowana została również ogólnopolska sesja misjologiczna zatytułowana: "Misja Świętego Wojciecha...

Już po raz czwarty zorganizowany został w Gnieźnie Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży. Tegoroczne święto "małych misjonarzy" miało wyjątkowy charakter. W bieżącym roku mija bowiem 30 lat od rozpoczęcia pracy misyjnej przez kapłanów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Z tej okazji zorganizowana została również ogólnopolska sesja misjologiczna zatytułowana: "Misja Świętego Wojciecha trwa nadal".
Tegoroczne spotkanie świętowojciechowych misjonarzy, tych "dużych" i tych "małych", rozpoczęło się w czwartek, 20 maja br. dniem skupienia dla kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które prowadził ks. Henryk Micek, posługujący od 1987 roku na misjach w Papui Nowej Gwinei, a obecnie pracujący również jako wykładowca na miejscowym Uniwersytecie w Madang.
Należy spłacić "misyjny dług"
W piątkowe popołudnie, 21 maja br., w auli PWSD w Gnieźnie rozpoczęło się V Ogólnopolskie Spotkanie Misjologów poświęcone udziałowi misjonarzy gnieźnieńskich w pracy na terenach misyjnych oraz ich pomocy duszpasterskiej w diecezjach na świecie, głównie w Europie Zachodniej, USA oraz w krajach tworzących w przeszłości ZSRR. Podczas sesji, za prezydialnym stołem zasiedli: ks. bp Bogdan Wojtuś - odpowiedzialny za dzieło misyjne w Archidiecezji Gnieźnieńskiej i jednocześnie przewodniczący sesji, ks. abp Tomasz Peta - ordynariusz diecezji Astana w Kazachstanie, ks. abp Paweł Lenga - ordynariusz diecezji Karaganda w Kazachstanie, ks. bp Wojciech Polak, ks. prof. dr hab. Jan Górski - przedstawiciel Misjologów Polskich, ks. dr Jan Piotrowski - dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i konsultor Watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów, ks. Kazimierz Domek - misjonarz z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, pracujący obecnie w USA oraz p. Jadwiga Wilska - przedstawicielka animatorów misyjnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wykładowcy misjologii, a także osoby odpowiedzialne za dzieło misyjne na szczeblu krajowym i diecezjalnym, świętowojciechowi kapłani-misjonarze przybyli z całego świata (ks. Kazimierz Muszyński, ks. Henryk Jankowski, ks. Florian Cieniuch, ks. Przemysław Tabaczka, ks. Kazimierz Domek, ks. Włodzimierz Dziadek - Ameryka Południowa i Północna; ks. Henryk Micek, ks. Marian Zalewski, ks. Paweł Czerwiński - Papua Nowa Gwinea; ks. abp Tomasz Peta, ks. Tadeusz Krzymiński, ks. Przemysław Prętki - Azja; ks. Paweł Kiejkowski, ks. Zbigniew Bukowski, ks. Zbigniew Ponichtera - Rosja i Europa) oraz wielu animatorów i sympatyków dzieła misyjnego. - Polska od momentu przyjęcia chrztu podejmowała działalność misyjną... Należy jednak zauważyć, iż szczególna odpowiedzialność za dzieło misyjne Kościoła w Polsce spoczywała na Arcybiskupach Gnieźnieńskich - powiedział ks. bp Bogdan Wojtuś, otwierając sesję misjologiczną. - Mamy więc dług wdzięczności wobec pierwszych misjonarzy, którzy przybyli do Polski wraz z Dąbrówką. Dlatego też staramy się spłacać ten dług i radujemy się ze wszystkich misjonarzy, którzy pochodzą z naszej archidiecezji. Obok wygłoszonych referatów i świadectw, ukazujących wkład świętowojciechowych misjonarzy w pracę ewangelizacyjną na całym świecie, nie zabrakło również pytań o przyszłość misji, o nowych misjonarzy. - Trzeba gorącej modlitwy o nowe powołania misyjne - tłumaczył ks. prof. dr hab. Jan Górski, profesor UŚ w Katowicach i PAT w Krakowie. - Potrzeba również "umisyjnienia" każdej parafii, gdyż to ona jest podstawową wspólnotą misyjną skupioną wokół Eucharystii. Jest dzisiaj bardzo ważnym wyzwaniem, aby misyjność Kościoła ujawniała się w indywidualnej wrażliwości każdego wiernego.
Mali misjonarze
W sobotni ranek, w czterech gnieźnieńskich świątyniach (kościół OO. Franciszkanów - pw. Wniebowzięcia NMP; kościół garnizonowy - pw. NMP Królowej Polski; kościół farny - pw. Św. Trójcy; kościół rektorski pw. św. Jerzego) rozpoczął się IV Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży. Grupy młodzieży przybyły do grodu św. Wojciecha zarówno z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jak i z diecezji bydgoskiej. Podczas specjalnie zorganizowanego na tę okazję konkursu, "mali przyjaciele misji" bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi dzieła misyjnego. Przebrani w stroje mieszkańców różnych części świata, jednogłośnie stwierdzili, że Polska jest krajem, który bardzo wydatnie wspiera trud misyjny Kościoła. - Misjonarz to osoba, która dzieciom i dorosłym pokazuje Jezusa, a jego praca wcale nie jest prosta - powiedział Arkadiusz Maślak z koła misyjnego działającego przy parafii pw. MB Szkaplerznej w Golinie. Nie zabrakło również radosnych śpiewów, a nawet tańca. "Uzbrojonych" w transparenty "młodych misjologów" odwiedzili ks. bp Bogdan Wojtuś oraz ks. bp Wojciech Polak. Spotkanie w gnieźnieńskich świątyniach było "rozgrzewką" przed uroczystą Mszą św. sprawowaną w południe w Bazylice Prymasowskiej. Tutaj blisko 1200 uczestników misyjnego kongresu modliło się za całe dzieło misyjne Kościoła. Radosny, gromki śpiew dzieci i młodzieży wypełnił prastarą katedrę, a po Mszy św., rozpoczęło się wielkie świętowanie na placu św. Wojciecha. Tam też były śpiewy - i jak przystało na "misjonarzy" nie tylko w języku polskim - był ciepły posiłek i wiele atrakcji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki