Od dwóch lat Kościół gnieźnieński na nowo przeżywa uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Swoją genezą nawiązuje ona do tradycji umieszczenia doczesnych szczątków świętego męczennika w katedrze gnieźnieńskiej po uroczystej kanonizacji w 999 roku. Tegoroczne obchody uroczystości, przypadającej na dzień 22 października, trwały dwa dni (21-22 października ) i odbywały się w Gnieźnie oraz Trzemesznie.
Wielu badaczy i znawców historii Kościoła od dawna podejmuje problem genezy uroczystości Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Pytanie o to, kiedy i w jaki sposób dokonano translacji, czyli wydobycia z grobu doczesnych szczątków świętego i umieszczenia ich w ołtarzu głównym przyszłej katedry, pozostaje nadal bez odpowiedzi. W historycznych zapisach uroczystość translacji pojawia się bowiem dopiero w XII wieku. Została ona również utrwalona w 17. scenie Drzwi Gnieźnieńskich. Pomimo wielowiekowej tradycji w 1974 roku, w wyniku reformy Soboru Watykańskiego II, święto to zostało wyłączone z kalendarza liturgicznego. Dopiero dzięki usilnym staraniom abp. Henryka Muszyńskiego, pragnącego w sposób jak najbardziej podniosły uczcić milenijne obchody rocznic związanych ze śmiercią i kanonizacją św. Wojciecha, w 2000 roku uroczystość translacji relikwii została przywrócona w kalendarzu liturgicznym archidiecezji gnieźnieńskiej.
Trzemeszeńska tradycja
Tegoroczne obchody uroczystości Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha rozpoczęły się w piątek 21 października br. uroczystą Mszą św. sprawowaną przez bp. Bogdana Wojtusia w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Według XII-wiecznej tradycji, to właśnie tu przez pewien czas przechowywane były relikwie świętego męczennika. Tego samego dnia do Trzemeszna przywieziony został również relikwiarz głowy św. Wojciecha, z jego doczesnymi szczątkami, który jest kopią skradzionego w 1923 roku szczerozłotego relikwiarza wykonanego w XV wieku przez poznańskiego złotnika Jakuba Bartha.
Uroczysta Msza św. zgromadziła w trzemeszeńskiej świątyni rzesze wiernych, zarówno mieszkańców miasta, jak i pielgrzymów z wielu parafii naszej archidiecezji. W homilii bp Bogdan Wojtuś nawiązał do szczególnej misji św. Wojciecha i jego męczeńskiej śmierci. Mówił również o ważnej roli, jaką pełnią misje dzisiaj i w jak szeroki sposób powinny być przez każdego z nas postrzegane. - Misją jest także aktywne uczestnictwo w życiu publicznym i odpowiedzialne zabieranie w nim głosu - mówił ksiądz biskup. - Trzeba mieć odwagę bycia katolikiem w szkole czy też w miejscu pracy. Nie ma bowiem przepaści, rozdźwięku między życiem chrześcijanina a jego pracą zawodową. Jego służbą społeczną a prawem moralnym. Musimy być autentycznymi świadkami Chrystusa bez względu na sytuację, w jakiej się znajdujemy czy powierzone nam funkcje.
Troska czy fałsz?
Relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Wojciecha opuścił Trzemeszno w sobotni poranek (22 października.) i tuż przed południem dotarł wraz z liczną grupą pielgrzymów do Gniezna. Po przekroczeniu progów bazyliki prymasowskiej pielgrzymi oraz mieszkańcy Gniezna uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Uczestniczyli w niej również księża kanonicy z Prześwietnej Kapituły Prymasowskiej Archikatedry Gnieźnieńskiej, klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie oraz członkowie Towarzystwa św. Wojciecha. Homilię wygłosił ks. prałat Bronisław Michalski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. - Jakże często dają się dzisiaj słyszeć głosy ludzi niecierpliwych, mówiących o twardej mowie i nauczaniu Kościoła - mówił ks. prałat. - Nawołują oni do złagodzenia Bożych przykazań i większej otwartości na wszystko, co nowe. Zapominają oni jednak o tym, że to nie człowiek stworzył Kościół, lecz Chrystus... Niby w trosce, a jednak przeciw Kościołowi chcą zaszczepić w nas fałsz i zgorszenie, któremu musimy stanowczo się przeciwstawić. Jesteśmy bowiem świadkami Chrystusowego Kościoła. Jeżeli żyjemy, to żyjemy dla Pana, jeżeli umieramy, to także dla Chrystusa. Człowiek przecież żyje dla Boga i swoim życiem oddaje Panu Bogu chwałę - dodał ks. Michalski.
Wskazujcie na misje
Dopełnieniem sobotnich uroczystości ku czci św. Wojciecha było odbywające się po raz dwunasty Archidiecezjalne Spotkanie Misyjne. Uczestniczyło w nim 55 osób - misjonarzy, dekanalnych referentów misyjnych i animatorów misyjnych. Spotkaniu przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, który wygłosił referat na temat wkładu archidiecezji gnieźnieńskiej w wielkie dzieło misyjne. Zgromadzonym w auli Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie kapłanom oraz osobom świeckim zaprezentowano również Orędzie na Światowy Dzień Misyjny "Misja - Chleb łamany za życie świata", które przedstawił o. Manolo Torres MCCI, prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego z Warszawy. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia konkretnych projektów pracy dla animatorów misyjnych posługujących w wielu parafiach i szkołach archidiecezji gnieźnieńskiej.