Logo Przewdonik Katolicki

MISJA nie tylko dla świętego…

Marcin Makohoński
Fot.

Od dwóch lat Kościół gnieźnieński na nowo przeżywa uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Swoją genezą nawiązuje ona do tradycji umieszczenia doczesnych szczątków świętego męczennika w katedrze gnieźnieńskiej po uroczystej kanonizacji w 999 roku. Tegoroczne obchody uroczystości, przypadającej na dzień 22 października, trwały dwa dni (21-22 października ) i odbywały...

Od dwóch lat Kościół gnieźnieński na nowo przeżywa uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Swoją genezą nawiązuje ona do tradycji umieszczenia doczesnych szczątków świętego męczennika w katedrze gnieźnieńskiej po uroczystej kanonizacji w 999 roku. Tegoroczne obchody uroczystości, przypadającej na dzień 22 października, trwały dwa dni (21-22 października ) i odbywały się w Gnieźnie oraz Trzemesznie.Wielu badaczy i znawców historii Kościoła od dawna podejmuje problem genezy uroczystości Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Pytanie o to, kiedy i w jaki sposób dokonano translacji, czyli wydobycia z grobu doczesnych szczątków świętego i umieszczenia ich w ołtarzu głównym przyszłej katedry, pozostaje nadal bez odpowiedzi. W historycznych zapisach uroczystość translacji pojawia się bowiem dopiero w XII wieku. Została ona również utrwalona w 17. scenie Drzwi Gnieźnieńskich. Pomimo wielowiekowej tradycji w 1974 roku, w wyniku reformy Soboru Watykańskiego II, święto to zostało wyłączone z kalendarza liturgicznego. Dopiero dzięki usilnym staraniom abp. Henryka Muszyńskiego, pragnącego w sposób jak najbardziej podniosły uczcić milenijne obchody rocznic związanych ze śmiercią i kanonizacją św. Wojciecha, w 2000 roku uroczystość translacji relikwii została przywrócona w kalendarzu liturgicznym archidiecezji gnieźnieńskiej.

Trzemeszeńska tradycja


Tegoroczne obchody uroczystości Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha rozpoczęły się w piątek 21 października br. uroczystą Mszą św. sprawowaną przez bp. Bogdana Wojtusia w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Według XII-wiecznej tradycji, to właśnie tu przez pewien czas przechowywane były relikwie świętego męczennika. Tego samego dnia do Trzemeszna przywieziony został również relikwiarz głowy św. Wojciecha, z jego doczesnymi szczątkami, który jest kopią skradzionego w 1923 roku szczerozłotego relikwiarza wykonanego w XV wieku przez poznańskiego złotnika Jakuba Bartha.
Uroczysta Msza św. zgromadziła w trzemeszeńskiej świątyni rzesze wiernych, zarówno mieszkańców miasta, jak i pielgrzymów z wielu parafii naszej archidiecezji. W homilii bp Bogdan Wojtuś nawiązał do szczególnej misji św. Wojciecha i jego męczeńskiej śmierci. Mówił również o ważnej roli, jaką pełnią misje dzisiaj i w jak szeroki sposób powinny być przez każdego z nas postrzegane. - Misją jest także aktywne uczestnictwo w życiu publicznym i odpowiedzialne zabieranie w nim głosu - mówił ksiądz biskup. - Trzeba mieć odwagę bycia katolikiem w szkole czy też w miejscu pracy. Nie ma bowiem przepaści, rozdźwięku między życiem chrześcijanina a jego pracą zawodową. Jego służbą społeczną a prawem moralnym. Musimy być autentycznymi świadkami Chrystusa bez względu na sytuację, w jakiej się znajdujemy czy powierzone nam funkcje.

Troska czy fałsz?


Relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Wojciecha opuścił Trzemeszno w sobotni poranek (22 października.) i tuż przed południem dotarł wraz z liczną grupą pielgrzymów do Gniezna. Po przekroczeniu progów bazyliki prymasowskiej pielgrzymi oraz mieszkańcy Gniezna uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Uczestniczyli w niej również księża kanonicy z Prześwietnej Kapituły Prymasowskiej Archikatedry Gnieźnieńskiej, klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie oraz członkowie Towarzystwa św. Wojciecha. Homilię wygłosił ks. prałat Bronisław Michalski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. - Jakże często dają się dzisiaj słyszeć głosy ludzi niecierpliwych, mówiących o twardej mowie i nauczaniu Kościoła - mówił ks. prałat. - Nawołują oni do złagodzenia Bożych przykazań i większej otwartości na wszystko, co nowe. Zapominają oni jednak o tym, że to nie człowiek stworzył Kościół, lecz Chrystus... Niby w trosce, a jednak przeciw Kościołowi chcą zaszczepić w nas fałsz i zgorszenie, któremu musimy stanowczo się przeciwstawić. Jesteśmy bowiem świadkami Chrystusowego Kościoła. Jeżeli żyjemy, to żyjemy dla Pana, jeżeli umieramy, to także dla Chrystusa. Człowiek przecież żyje dla Boga i swoim życiem oddaje Panu Bogu chwałę - dodał ks. Michalski.

Wskazujcie na misje


Dopełnieniem sobotnich uroczystości ku czci św. Wojciecha było odbywające się po raz dwunasty Archidiecezjalne Spotkanie Misyjne. Uczestniczyło w nim 55 osób - misjonarzy, dekanalnych referentów misyjnych i animatorów misyjnych. Spotkaniu przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, który wygłosił referat na temat wkładu archidiecezji gnieźnieńskiej w wielkie dzieło misyjne. Zgromadzonym w auli Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie kapłanom oraz osobom świeckim zaprezentowano również Orędzie na Światowy Dzień Misyjny "Misja - Chleb łamany za życie świata", które przedstawił o. Manolo Torres MCCI, prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego z Warszawy. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia konkretnych projektów pracy dla animatorów misyjnych posługujących w wielu parafiach i szkołach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki