Logo Przewdonik Katolicki

Służyć to znaczy miłować!

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Święty Wojciech był jednym z tych, którzy odważnie kroczyli za Chrystusem mówił bp Bogdan Wojtuś podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji uroczystości Translacji (przeniesienia) Relikwii św. Wojciecha. Święto powróciło do kalendarza liturgicznego archidiecezji gnieźnieńskiej w roku 2000 i obchodzone jest rokrocznie 22 października. Święty Wojciech,...

Święty Wojciech był jednym z tych, którzy odważnie kroczyli za Chrystusem – mówił bp Bogdan Wojtuś podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji uroczystości Translacji (przeniesienia) Relikwii św. Wojciecha. Święto powróciło do kalendarza liturgicznego archidiecezji gnieźnieńskiej w roku 2000 i obchodzone jest rokrocznie 22 października.

Święty Wojciech, jako biskup, jako benedyktyn i jako misjonarz odważnie głosił wszystkim Dobrą Nowinę. Czyż nie spełniły się w jego życiu słowa Chrystusa: ,,Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za mną”. Cóż to znaczy służyć? Służyć to znaczy miłować! – powiedział bp Wojtuś. Podkreślił również, że świadectwo św. Wojciecha trwa i wydaje wciąż nowe owoce. – Śladem męczennika szedł jego przyrodni brat bł. Radzym Gaudenty, szedł bł. bp Michał Kozal, rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego, szło wielu innych, którzy nie wahali się oddać życia za Chrystusa. Dziś także wielu podąża tym śladem. Idą misjonarze rozproszeni po różnych zakątkach świata, idą zakonnicy i siostry zakonne, idą kapłani i idą młodzi ludzie przygotowujący się do kapłaństwa – mówił bp Wojtuś.

Przez stulecia
Uroczystość Translacji Relikwii św. Wojciecha obchodzona była w Kościele gnieźnieńskim od XI lub XII wieku. Święto nawiązywało do średniowiecznej tradycji, według której, po kanonizacji, doczesne szczątki wyniesionego na ołtarze męczennika przenoszono z miejsca ich pierwotnego pochówku do ołtarza głównego. Przypominającą o tym wydarzeniu uroczystość wyłączono z kalendarza liturgicznego archidiecezji gnieźnieńskiej dopiero w 1974 roku, w wyniku reform Soboru Watykańskiego II. Powróciła 26 lat później, w roku 2000, dzięki usilnym staraniom abp. Henryka Muszyńskiego, który chciał w sposób jak najbardziej podniosły i uroczysty uczcić milenium śmierci i kanonizacji św. Wojciecha. W latach ubiegłych obchody rozpoczynały się w Trzemesznie, gdzie według niektórych hipotez miało być przez jakiś czas przechowywane ciało zamordowanego przez Prusów św. Wojciecha. W tym roku uroczystości odbyły się równocześnie (22 października) w obu miejscach: w bazylice Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie i bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Świadczyć życiem
Z okazji uroczystości Translacji Relikwii św. Wojciecha w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej odczytany został także list pasterski abp. Henryka Muszyńskiego. Metropolita gnieźnieński przypomniał w nim, iż tegoroczne święto zbiega się z obchodami 1000. rocznicy śmierci bł. Radzyma Gaudentego – pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz 58. rocznicą śmierci Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda. Nawiązując do słów Papieża Jana Pawła II, wskazał także, że tylko przez świadectwo własnego życia możemy pokazać, że Ewangelia jest ciągle żywa i potrafi nadal fascynować i urzekać. Dlatego trzeba nam najpierw otworzyć się na słowo Pana i odkryć Jezusa Chrystusa, jako ośrodek i pełnię własnego życia. „Człowiek bowiem – napisał abp Muszyński – może się dzielić jedynie tym, kim jest i co posiada”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki