Przyjaciele misji

Ponad 500 osób wzięło udział w zorganizowanym już po raz piąty Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym, który w minioną sobotę

26 maja odbył się w Gnieźnie. Dzień wcześniej w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zorganizowano sesję misjologiczną, która wpisała się w tegoroczne obchody 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Piusa XII Fidei Donum.

Już w pierwszych...
Czyta się kilka minut

Ponad 500 osób wzięło udział w zorganizowanym już po raz piąty Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym, który w minioną sobotę

26 maja odbył się w Gnieźnie. Dzień wcześniej w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zorganizowano sesję misjologiczną, która wpisała się w tegoroczne obchody 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Piusa XII „Fidei Donum”.

Już w pierwszych słowach encykliki „Fidei Donum” (Dar Wiary) Papież Pius XII zachęcał biskupów, aby delegowali kapłanów diecezjalnych do posługi młodym społeczeństwom i Kościołowi Afryki – mówił podczas sesji misjologicznej ks. dr Tomasz Atłas, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. misjonarzy, którzy pracują bądź pracowali na misjach. – Odpowiedź na apel encykliki „Fidei Donum” jest wciąż aktualną potrzebą Kościoła. Już formacja w seminariach duchownych powinna kształtować mentalność misjonarską, która zdolna byłaby przekraczać granice administracyjne diecezji. Odpowiedzialność za misje dotyczy także osób świeckich. To oni powinni objąć modlitwą seminarzystów i księży diecezjalnych, aby Bóg uzdolnił ich serca i umysły do ofiarnego życia misjonarza, kapłana „Daru Wiary”.

Spotkanie młodych przyjaciół misji w kościele pw. św. Jerzego

W sympozjum misyjnym, któremu przewodniczyli bp Bogdan Wojtuś

i ks. dr Franciszek Jabłoński, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, uczestniczyli księża misjonarze, duchowni i świeccy odpowiedzialni za parafialne ogniska misyjne oraz klerycy gnieźnieńskiego PWSD.

Drugiego dnia V Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego w czterech gnieźnieńskich kościołach spotkały się dzieci i młodzież z ognisk misyjnych działających w naszej archidiecezji. Poprzebierani w barwne stroje wysłuchali opowiadań księży misjonarzy pracujących na różnych kontynentach oraz zaprezentowali autorskie programy słowno-muzyczne poruszające tematykę misji. Następnie wszyscy razem przeszli do gnieźnieńskiej katedry, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Tego dnia rozstrzygnięto także konkurs plastyczny i multimedialny pod hasłem „Jan Paweł II – Misjonarz Świata” oraz konkurs wiedzy na temat encykliki „Fidei Donum”.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 22/2007