Logo Przewdonik Katolicki

Przyjaciele misji

Marcin Makohoński
Fot.

Ponad 500 osób wzięło udział w zorganizowanym już po raz piąty Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym, który w minioną sobotę 26 maja odbył się w Gnieźnie. Dzień wcześniej w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zorganizowano sesję misjologiczną, która wpisała się w tegoroczne obchody 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Piusa XII Fidei Donum. Już w pierwszych...

Ponad 500 osób wzięło udział w zorganizowanym już po raz piąty Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym, który w minioną sobotę 26 maja odbył się w Gnieźnie. Dzień wcześniej w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zorganizowano sesję misjologiczną, która wpisała się w tegoroczne obchody 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Piusa XII „Fidei Donum”.

Już w pierwszych słowach encykliki „Fidei Donum” (Dar Wiary) Papież Pius XII zachęcał biskupów, aby delegowali kapłanów diecezjalnych do posługi młodym społeczeństwom i Kościołowi Afryki – mówił podczas sesji misjologicznej ks. dr Tomasz Atłas, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. misjonarzy, którzy pracują bądź pracowali na misjach. – Odpowiedź na apel encykliki „Fidei Donum” jest wciąż aktualną potrzebą Kościoła. Już formacja w seminariach duchownych powinna kształtować mentalność misjonarską, która zdolna byłaby przekraczać granice administracyjne diecezji. Odpowiedzialność za misje dotyczy także osób świeckich. To oni powinni objąć modlitwą seminarzystów i księży diecezjalnych, aby Bóg uzdolnił ich serca i umysły do ofiarnego życia misjonarza, kapłana „Daru Wiary”.


Spotkanie młodych przyjaciół misji w kościele pw. św. Jerzego

W sympozjum misyjnym, któremu przewodniczyli bp Bogdan Wojtuś i ks. dr Franciszek Jabłoński, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, uczestniczyli księża misjonarze, duchowni i świeccy odpowiedzialni za parafialne ogniska misyjne oraz klerycy gnieźnieńskiego PWSD.

Drugiego dnia V Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego w czterech gnieźnieńskich kościołach spotkały się dzieci i młodzież z ognisk misyjnych działających w naszej archidiecezji. Poprzebierani w barwne stroje wysłuchali opowiadań księży misjonarzy pracujących na różnych kontynentach oraz zaprezentowali autorskie programy słowno-muzyczne poruszające tematykę misji. Następnie wszyscy razem przeszli do gnieźnieńskiej katedry, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Tego dnia rozstrzygnięto także konkurs plastyczny i multimedialny pod hasłem „Jan Paweł II – Misjonarz Świata” oraz konkurs wiedzy na temat encykliki „Fidei Donum”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki