Logo Przewdonik Katolicki

Extra Mocni

Renata Krzyszkowska
Fot.

W końcu listopada br. Prymas Polski, Kardynał Józef Glemp wręczył wyróżnienia 17 laureatom jesiennego finału akcji "Rzuć palenie razem z nami". Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. twórcy seriali: "Plebania" i "Klan", redakcje programów telewizyjnych: "Kawa czy herbata" i "Panorama". - Do niedawna byłem nałogowym palaczem. Po dwóch latach od rzucenia palenia z zaoszczędzonych pieniędzy...

W końcu listopada br. Prymas Polski, Kardynał Józef Glemp wręczył wyróżnienia 17 laureatom jesiennego finału akcji "Rzuć palenie razem z nami". Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. twórcy seriali: "Plebania" i "Klan", redakcje programów telewizyjnych: "Kawa czy herbata" i "Panorama". - Do niedawna byłem nałogowym palaczem. Po dwóch latach od rzucenia palenia z zaoszczędzonych pieniędzy pokryłem złotem ozdoby w chórze. Od tamtej pory powtarzam parafianom: "jeśli ja jeden ozłociłem ścianę, to co by się stało, gdyby wszyscy Polacy rzucili palenie?" - powiedział ks. Stanisław Bartmiński, członek zespołu twórców serialu "Plebania".


Aby rzucić palenie, trzeba niezwykłej wytrwałości i systematyczności, takiej, jaką od wielu lat wykazuje prof. Witold Zatoński, założyciel Fundacji Promocji Zdrowia, który zainicjował i prowadzi akcję "Rzuć palenie razem z nami" - powiedział na spotkaniu z laureatami Prymas Polski, Kardynał Józef Glemp. Przypomniał, że zerwanie z nałogiem prowadzi człowieka do odzyskania wolności, jest także bardzo ważne dla zdrowia samego palacza, jak i jego otoczenia. - Życzę, by coraz mniej Polaków paliło papierosy, zwłaszcza mniej kobiet, bo choć uznaję równość kobiet i mężczyzn i jestem za równouprawnieniem, to jednak myślę, że właśnie kobiety powinny palić mniej - mówił Kard. Glemp i podkreślił: - Kobiety dają przykład zachowania w domu. Trzeba też pamiętać o zdrowiu dzieci, które jest bardzo ważne.
Jak się szacuje, w Polsce każdego roku rodzi się 120-140 tysięcy dzieci, których matki paliły w czasie ciąży. Dzieci te rodzą się z niższą wagą urodzeniową, są gorzej przystosowane do życia i niedorozwinięte. Mają mniejszą szansę na normalne życie. Badania naukowe wskazują, że wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do czwartego roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci. - Propagując rzucanie palenia, nie obiecujemy ludziom gruszek na wierzbie, cudownego leku na wszystko, ale możemy zapewnić, że miesięcznie znajdą w swojej kieszeni 100-150 zł więcej - powiedział prof. Witold Zatoński z Fundacji Promocji Zdrowia. Tyle bowiem Polacy wydają średnio na papierosy. Podziękował księdzu Prymasowi za patronat nad akcją, ale również laureatom za pomoc w jej promowaniu. - To dobrze, że właśnie elity włączają się w tę inicjatywę: artyści, dziennikarze, ludzie pracujący w społecznościach lokalnych, którzy mają największy wpływ na Polaków - powiedział prof. Witold Zatoński.

Na nowej drodze życia

Jak postępować w pierwszych dniach po rzuceniu palenia:

- staraj się spędzić jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione,
- śpij długo
- właściwie się odżywiaj (niskokalorycznie)
- pij duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych
- staraj się unikać alkoholu i innych rzeczy, z którymi kojarzy się palenie papierosów
- jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami, naucz się zajmować ręce innymi przedmiotami (łuskaj pestki słonecznika)
- jeśli brakuje ci trzymania papierosa w ustach, spróbuj żuć gumę lub ssać cukierki (najlepiej bez cukru)
- uprawiaj sport, codziennie gimnastykuj się
- unikaj przemęczenia, staraj się być zajęty, ale w sposób zorganizowany
- rozmawiaj o swoim sukcesie (kłopotach) z rodziną, przyjaciółmi
- unikaj spotkań z osobami palącymi
- utwierdzaj się w przekonaniu o korzyściach zerwania z nałogiem
- bądź pozytywnie nastawiony do życia
- bądź w kontakcie z osobą, która chce i może Ci pomóc.

Źródło: Fundacja Promocji Zdrowia


Na podstawie informacji KAI opracowała

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki