Czytanie na dziś: 1 Tm 6, 13–16; Łk 8, 4–15
Autorytet prawa nie jest absolutny i w przypadkach drastycznej niesprawiedliwości można odmówić mu posłuszeństwa. Na co dzień jednak dla dobra wszystkich powinniśmy je szanować.
Głośna sprawa trzyletniego Fabianka, który na niemal dwa tygodnie został uprowadzony przez ojca, doprowadziła do sformułowania tezy o niepisanej w polskim prawie zasadzie.
Połowa dzieci zabranych z rodzin przez pracownika socjalnego wraca do domów. Prawo, które pozwala odebrać dziecko, bo ma stary sweter albo długie włosy trzeba zmienić. Prace już trwają.
Zażarta walka o obsadę Trybunału Konstytucyjnego pokazuje, że żadna ze stron tego sporu nie rozumie swojej roli w ramach obowiązującego w Polsce porządku polityczno-prawnego.
W ciągu 9 lat uratowały życie ponad 80 noworodkom. Procedury adopcyjne ruszają natychmiast. Dlaczego niektóre dzieci do nowych rodzin trafiają po kilku dniach, a inne muszą czekać kilka miesięcy?
Czy klauzulą sumienia trzeba będzie w niedalekiej przyszłości obejmować kolejne grupy zawodowe – urzędników, aptekarzy, nauczycieli? A może to nie w klauzuli leży problem, lecz zupełnie gdzie indziej?
Rozmowa z prof. Andrzejem Zollem, karnistą i byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Obiecuje dr Adam Bodnar, nowo wybrany rzecznik praw obywatelskich
Polski episkopat otrzymał zatwierdzone przez Stolicę Apostolską dokumenty dotyczące prewencji oraz postępowania wobec winnego nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich.
Rozmowa z prof. Ireną Lipowicz, rzecznikiem praw obywatelskich
-78%
-95%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki