Logo Przewdonik Katolicki

Czułość dla siebie

Katarzyna Frużyńska
fot. таня таня/Adobe Stock

Zrobić sobie herbatę jak dla najbardziej oczekiwanego gościa – z cytryną, imbirem i miodem; iść do toalety wtedy, gdy potrzebujemy, a nie gdy skończymy pisać maila; poleżeć, myśląc o niebieskich migdałach. Niby proste, a jednak czasem łatwiej przychodzi nam troska o innych niż o siebie samych.

Co mówisz do siebie, gdy popełnisz błąd? „Ale ze mnie idiotka, znowu to zrobiłam”. A gdy się potkniesz na ulicy, czy komentujesz ironicznie „oo, królowa gracji”? A teraz odpowiedz sobie: czy powiedziałabyś tak swojej koleżance? Dlaczego więc mówisz to sobie?

Komu najpierw robisz śniadanie?
Zadanie sobie tego pytania to jeden ze sposobów przyjrzenia się, czy okazujemy sobie wystarczająco dużo czułości. Komu najpierw robisz śniadanie? Dziecku, mężowi czy żonie, a może nawet kotu? A na którym miejscu jesteś ty, jeśli chodzi o zaspokajanie podstawowych potrzeb? Być może odkryjesz, że dla ciebie nie starcza już czasu, że zjadasz resztki po innych – dosłownie i w przenośni – tzn. zajmujesz się sobą, jeśli ewentualnie wystarczy czasu.
Często w ciągu dnia regulujemy emocje innych (znosimy humory współpracowników, domowników, dzieci) i to zużywa naszą energię, czasami kierujemy potem naszą złość, zmęczenie ku sobie, np. zjadając niezdrowe rzeczy, nie dosypiając, denerwując się, że nie zdążamy ze wszystkim. Bywa, że więcej energii mamy dla innych, gdy pamiętamy o przyjemnych rzeczach, np. że ktoś ma wkrótce urodziny i co chciałby na prezent. A jak często sprawiamy sobie przyjemności?
Warto obserwować, z czego wynika moja troska o innych – czy robię to z chęci bycia lubianym, podziwianym, świetnie zorganizowanym? Ze strachu, głodu relacji, czy dlatego, że naprawdę chcę? Natalia de Barbaro w pięknej książce Czuła Przewodniczka pisze: „to, co brałam za swoją empatię i przejmowanie się innymi ludźmi, było de facto przejmowaniem się sobą samą i działaniem ze strachu. Boję się wycofania akceptacji, bo sama jej dla siebie nie mam”.
banerek-pod-teksty.png

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2021, na stronie dostępna od 17.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki