Logo Przewdonik Katolicki

Cyfrowy detoks

Bogna Białecka
fot. Agnieszka Sozańska

Ponad 20 proc. polskich nastolatków korzysta ze smartfona powyżej 6 godzin dziennie, w tym 12 proc. powyżej 8 godzin dziennie. To tyle, co pełen etat. Czy to już zniewolenie? Nie w każdym przypadku, jednak czasem trzeba toksyczny telefon odstawić.

Rok 2007. Do gabinetu psychiatry wchodzi 15-letni chłopiec. Wzrok ma nieobecny, twarz zaniepokojoną. Lekarz pyta go, czy wie, gdzie jest. Chłopiec nie odpowiada. Dopiero po kolejnym pytaniu niepewnym głosem odzywa się: „Czy my jesteśmy jeszcze w grze?”. Okazało się, że chłopiec przeżywa epizod psychotyczny wywołany graniem po kilkanaście godzin dziennie w grę wideo. Granice między fikcją a rzeczywistością zamazały się na tyle, że gabinet psychiatry w szpitalu wydał mu się elementem gry.
Oczywiście jest to przypadek skrajny, jednak dr Nicholas Kardaras, z którego książki Dzieci ekranu zapożyczyłam powyższy opis, przytacza badania pokazujące, że świat wirtualny (a zwłaszcza gry i pornografia internetowa) mogą zniewolić człowieka, uzależniając podobnie jak twarde narkotyki. Odpowiedzialne jest za to naruszenie tzw. układu nagrody w mózgu. Mózg zostaje oszukany, że oto robi coś sprzyjającego przetrwaniu, podczas gdy uzależniony tak naprawdę sobie szkodzi.
Najnowsze badania polskich nastolatków przeprowadzone przez NASK (2019) pokazują, że 21,7 proc. młodzieży korzysta ze smartfona powyżej 6 godzin dziennie, w tym 12 proc. powyżej 8 godzin dziennie. To tyle, co pełen etat. Uzasadnione jest zaniepokojenie wielu rodziców tym przyklejeniem dzieci do ekranu. Czy to już zniewolenie? Niekoniecznie.
Istnieje różnica między uzależnieniem a szkodliwym korzystaniem z technologii – sytuacją,  gdy ktoś spędza za dużo czasu w internecie, jednak po wprowadzeniu twardych ograniczeń potrafi się do nich dostosować. Osoba uzależniona na próby wprowadzania ograniczeń reaguje buntem. Pojawić się mogą objawy takie same jak przy odstawieniu narkotyku – agresja, panika, napady niepokoju, drżenie rąk, niemożność skupienia uwagi na czymkolwiek poza myślą o narkotyku (smartfonie, grze, świecie wirtualnym). Granica ta jest płynna.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2019, na stronie dostępna od 26.11.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki