Logo Przewdonik Katolicki

Świadkowie miłosierdzia

Błażej Tobolski

To był ich rok – rok osób konsekrowanych, w czasie którego dziękowały one Bogu za dar powołania i charyzmaty swoich zgromadzeń.

Ustanowiony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego miał być nie tylko czasem dziękczynienia za wielki dar życia konsekrowanego. Miał też przyczynić się do lepszego poznania tego daru przez wiernych i lepszego uświadomienia sobie przez same osoby konsekrowane tego, jak niezastąpiona dla Kościoła i świata jest ich misja.
 
Bogactwo Kościoła
„Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielką, historię! Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch, aby znów dokonać z wami wielkich dzieł” – zachęcał zakonnice i zakonników papież u progu Roku Życia Konsekrowanego. Czas ten miał bowiem przede wszystkim odnowić dynamizm życia konsekrowanego, które wzbogaca i ożywia całą wspólnotę Kościoła swoją posługą oraz bogactwem form i charyzmatów. A bogactwo to jest naprawdę wielkie, gdyż tylko na terenie naszej archidiecezji obecne są 34 zgromadzenia żeńskie czynne i dwa kontemplacyjne, mające w sumie 98 domów zakonnych, w których mieszka 1045 sióstr, a także 19 zgromadzeń męskich liczących 531 zakonników w 36 domach. Przedstawiciele tych zakonów i zgromadzeń zakonnych, kongregacji kapłańskich, instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, dziewic i wdów konsekrowanych zgromadzili się w katedrze w święto Ofiarowania Pańskiego kończące Rok Życia Konsekrowanego. Przewodniczący Eucharystii abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że zwieńczenie tego szczególnego roku przypada w czasie trwania Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. – Ten znaczący splot wydarzeń przypomina nam z kolei, że w głoszeniu orędzia o Bożym Miłosierdziu wielką rolę odegrały i odgrywają osoby konsekrowane. Ich życie, jeśli jest autentyczne, także polega na ofiarowaniu siebie po to, by poprzez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo doświadczać miłosierdzia i dzielić się nim z innymi. Nie ma bowiem miłosierdzia bez poświęcenia i ofiary, wyrzeczenia się własnych planów, ambicji i dóbr – podkreślił arcybiskup. Zachęcał on również do modlitwy o to, by wzrastała liczba osób konsekrowanych, „które pójdą pod prąd, realizując rady ewangeliczne ubóstwa, czystości i posłuszeństwa i które w sposób profetyczny będą świadczyć o Chrystusie i Jego wyzwalającym orędziu zbawienia”.
 
O powołaniu w sieci
– W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia jeszcze bardziej chcemy być dla ludzi znakami miłosiernej miłości Boga w charyzmatach, które posiadamy, i w naszej posłudze sakramentalnej, jako osoby oddane całkowicie sprawie królestwa Bożego – przyznaje filipin, ks. Zbigniew Starczewski, archidiecezjalny referent ds. zgromadzeń i zakonów męskich dodając, że teraz, na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego, osoby konsekrowane chcą nie tylko dziękować za jego owoce, ale też prosić o łaskę ciągłego bycia świadkami Ewangelii dla świata. Okazją do uwielbienia Boga było również X Sympozjum Życia Konsekrowanego Archidiecezji Poznańskiej odbywające się w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu w przeddzień obchodzonego 2 lutego Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W tym roku miało ono szczególnie modlitewny charakter. W związku z 1050. rocznicą chrztu Polski stanowiło także dziękczynienie za łaski otrzymane w tym sakramencie przez nasz naród w całej jego historii, a zakończyło je wspólne odmówienie Aktu oddania się Miłosierdziu Bożemu.
Jednym z owoców zakończonego Roku Życia Konsekrowanego, mającym przybliżyć wiernym świeckim ten sposób życia poświęconego Chrystusowi, jest cykl artykułów w „Przewodniku Katolickim”. W jego ramach, we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi i męskimi posługującymi na terenie archidiecezji poznańskiej, prezentujemy historię, charyzmat i działalność każdego z nich. Wspólnym dziełem podjętym m.in. właśnie przez osoby konsekrowane, jest także strona internetowa Duszpasterstwa Powołań Archidiecezji Poznańskiej (www.powolanie.archpoznan.pl). Przedstawia ona „ofertę” Kościoła skierowaną przede wszystkim do młodych, a związaną z kwestiami dotyczącymi wyboru życiowej drogi. Można na niej znaleźć materiały nie tylko na temat rozmaitych form życia konsekrowanego, ale też mówiące o powołaniu kapłańskim czy małżeńskim. To również znakomita podręczna baza, w której na bieżąco zamieszczane są informacje o wszelkich rekolekcjach czy dniach skupienia odbywających się na terenie archidiecezji (i nie tylko). Natomiast poprzez zakładkę „Kontakt” można zadawać pytania konkretnym siostrom zakonnym „dyżurującym” pod e-mailem.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki