Logo Przewdonik Katolicki

Czego uczy nas ten wielki biskup?

Katarzyna Jarzembowska

Kapłani, klerycy i świeccy zgromadzili się w bydgoskiej katedrze na wspólnej modlitwie we wspomnienie biskupa i męczennika bł. Michała Kozala.

Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, który razem z proboszczem katedry ks. prałatem Stanisławem Kotowskim dokonał poświęcenia obrazu z wizerunkiem patrona diecezji bydgoskiej. Został on umieszczony w odnowionej ramie. – „Cenna przed Panem śmierć Jego wyznawców”. Przychodzimy, aby uczcić to, co cenne w oczach Pana. Gdy patrzymy na błogosławionego patrona naszej diecezji, uświadamiamy sobie to, ile przeszedł w życiu, do końca pozostając wiernym Panu Bogu. Czego uczy nas ten wielki błogosławiony, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau o numerze 24544? – pytał wikariusz generalny. Według kapłana niezwykłość błogosławionego wypływała z jego zwyczajności oraz wrażliwości na drugiego człowieka. – On myślał nie tylko o swoim powołaniu, które realizował w kapłaństwie czy biskupstwie. Myślał o rodzinie, bliskich, szczególnie gdy było bardzo ciężko. Dzielił się chlebem i swoim czasem. Mówił, byśmy nie narzekali, tylko wypełniali swoją drogę w tym miejscu, w którym Pan Bóg nas postawił. Dla nas, księży, był wzorem kapłana, który w różnych momentach swojej ziemskiej wędrówki nie zapominał, że ta droga jest wielkim powołaniem. Wyzwaniem, które można realizować tylko wtedy, kiedy człowiek przylgnie do Chrystusa – dodał ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek.
Bp Michał Kozal urodził się 25 września 1893 r. w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Na kapłana został wyświęcony w 1918 r. Pracował m.in. jako prefekt w gimnazjum w Bydgoszczy, a później jako rektor seminarium w Gnieźnie. Ks. Kozal został wyświęcony na biskupa sufragana diecezji włocławskiej 13 sierpnia 1939 r. Czas wojny i okupacji sprawił, że zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zabito go 26 stycznia 1943 r., podając w obozowym baraku śmiercionośny zastrzyk. Dokładnie 14 czerwca 1987 r. w Warszawie podczas uroczystej Mszy św. zamykającej II Krajowy Kongres Eucharystyczny św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji obecnego patrona diecezji.
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki