Logo Przewdonik Katolicki

Z inspiracji Dzienniczkiem

Kamila Tobolska

To była jedna z najbardziej licznych obsad Verba Sacra. I bardzo szczególna prezentacja, rozpoczęła bowiem nowy cykl przygotowany specjalnie na Rok Miłosierdzia.

W katedrze 24 kwietnia zabrzmiało pop-oratorium Miłosierdzie Boże skomponowane przed 13 laty przez Zbigniewa Małkowicza do tekstów świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Nawet ci, którzy nie czytali słów zapisanych w Dzienniczku przez Apostołkę Bożego Miłosierdzia, przyznają, że są im one bliskie właśnie dzięki muzyce Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”.
Jak podkreśla w rozmowie z „Przewodnikiem” twórca i reżyser projektu Przemysław Basiński, mimo że w Verba Sacra słowo jest na pierwszym miejscu, tym razem, w jego 165. prezentacji postanowił zrobić wyjątek. – Chcieliśmy odejść na chwilę od naszej tradycyjnej formy aktorskiej i zaprezentować widzom utwór powstały z inspiracji Dzienniczkiem. Trzeba przyznać, że nie ma ich zbyt wiele. Od razu wybrałem więc oratorium Zbyszka Małkowicza, przepiękne i świetnie przygotowane dzieło – tłumaczy. Razem z zespołem „Lumen”, któremu towarzyszył m.in. wokalista jazzowy Janusz Szrom, zaśpiewały dyrygowane przez Szymona Melosika poznańskie chóry Soli Deo i Maria Victoria oraz Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego z Tarnowa Podgórnego. Komentarzem do utworu była natomiast homilia św. Jana Pawła II, wygłoszona podczas konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 r. Przywołując w niej słowa „Jezu, ufam Tobie!”, Ojciec Święty podkreślał, że „to wyznanie, w którym wyraża się ufność we wszechmocną miłość Boga, jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła”. – Trzeba, aby wołanie o Boże miłosierdzie płynęło z głębi ludzkich serc, pełnych cierpienia, niepokoju i zwątpienia, poszukujących niezawodnego źródła nadziei – mówił w Łagiewnikach papież.
Kolejne odsłony nowego cyklu Verba Sacra poświęconego świętym, którzy swoim życiem dawali świadectwo Miłosierdzia Bożego, będą okazją do przybliżenia kolejno takich postaci jak św. Maksymilian Kolbe, św. br. Albert Chmielowski czy bł. m. Teresa z Kalkuty. Prezentacja poświęcona tej ostatniej zaplanowana jest na wrzesień, krótko po jej kanonizacji. – W październiku przybliżymy postać księżnej św. Jadwigi Śląskiej, która jest średniowiecznym wzorem miłosierdzia. Chcemy przypomnieć ją jako patronkę powołania Karola Wojtyły. Na koniec Roku Miłosierdzia zaplanowałem natomiast św. Teresę od Dzieciątka Jezus – wymienia Basiński. Aktorzy czytać będą teksty tych świętych, jedynie w przypadku Jadwigi Śląskiej, która nie pozostawiła po sobie żadnych zapisków, usłyszymy jej biografię. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. Halinę Łabonarską i Dariusza Kowalskiego. – Zapraszając aktorów, zwracam uwagę nie tyle na ich nazwisko, ile na duchowość. Sama popularność to za mało. Zależy mi też na młodych wykonawcach. Wierzę, że uda się takich zaprosić do kolejnych naszych projektów – zaznacza Basiński.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki