Logo Przewdonik Katolicki

ŚDM - logistyka i bezpieczeństwo

Katarzyna Jarzembowska

W Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy spotkali się koordynatorzy ŚDM oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Rozmawiano o działaniach logistycznych, jakie zostaną podjęte w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.
 
Współpraca na wielu płaszczyznach
W spotkaniu uczestniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa, a także kapłani odpowiedzialni za organizację ŚDM w diecezjach leżących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, reprezentanci władz różnych szczebli, policji, wojska, kolei. – To spotkanie ma nas jeszcze lepiej przygotować do tego wyjątkowego wydarzenia, jakim są niewątpliwie Światowe Dni Młodzieży. Jest to również wymiana pewnych spostrzeżeń, które są wynikiem wytycznych ze strony głównych organizatorów z Krakowa, jak i doświadczeń wypływających z przygotowań do poprzednich Światowych Dni Młodzieży – powiedział pasterz diecezji. W Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II działa Diecezjalne Centrum ŚDM, które koordynuje wszystkie inicjatywy i przedsięwzięcia, mające na celu przygotowania młodych do spotkania z papieżem. – Rozmawiamy o bezpieczeństwie, jakie musimy zapewnić mieszkańcom poszczególnych miast i miejscowości, a także młodym, którzy przybędą do nas z różnych stron świata. Chodzi o Dni w Diecezjach, które odbędą się od 20 do 24 lipca, i zabezpieczenie m.in. budynków, miejsc centralnych spotkań czy tras pieszych pielgrzymek do sanktuariów. Jest to również kwestia kolei i dojazdu na samo spotkanie w Krakowie. Myślimy o wyczarterowaniu specjalnych samolotów – powiedzieli koordynatorzy ŚDM w diecezji bydgoskiej ks. Dariusz Białkowski i ks. dr Waldemar Różycki.
 
Obecność policji i wojska
W organizację spotkania młodych z papieżem włącza się także wojsko. – Przygotujemy kilka tysięcy łóżek i namiotów, tworząc tym samym specjalne miasteczko dla młodych. Zabezpieczymy wodę, energię elektryczną, opiekę medyczną. Poza tym wybudujemy tymczasowe mosty oraz utwardzimy drogi. Drugi obszar naszych działań będzie dotyczył już samego bezpieczeństwa. Wspieramy w tym zakresie m.in. Straż Graniczną, Policję, Biuro Ochrony Rządu. Przed nami bardzo dużo zadań, a mówiąc o samej współpracy, jest ona bardzo dobra – powiedział ppłk Wojciech Arcikiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Młodszy inspektor ze Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy Krzysztof Paczkowski podkreślił, że funkcjonariusze są po to, by służyć. Dodał, że policjanci będą obecni m.in. na dworcach, ulicach czy w miejscach spotkań młodych. – Naszym podstawowym zadaniem jest to, aby wszyscy na terenie naszego województwa czuli się bezpiecznie. Będziemy przygotowani m.in. na obsługę i pomoc w zakresie podstawowych języków, gdyby komuś na przykład zaginęły dokumenty, zagubił się bagaż czy jakaś osoba nie mogła dotrzeć na miejsce. To także przygotowanie i sprawdzenie pod kątem pirotechnicznym miejsc, w których będą się odbywały różne spotkania. Dołożymy starań, aby wszyscy dojechali bezpiecznie do Krakowa – powiedział.
 
Duchowa szansa i medialny przekaz
Spotkanie w Bydgoszczy było dwuetapowe. Wcześniej przedstawiciele sześciu diecezji odwiedzili bydgoski oddział TVP. Z jego dyrektorem rozmawiali m.in. na temat przekazu medialnego, który miałby towarzyszyć najważniejszym punktom związanym z przygotowaniem do ŚDM, jak i samym Dniom w Diecezjach. – Mówiąc o diecezji włocławskiej, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jej kształt. Nasze położenie geograficzne sprawia, że diecezja przebiega przez teren trzech województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego. Już to samo uruchamia wyobraźnię, gdy chodzi o temat przygotowań logistycznych – powiedział ks. dr Artur Niemira. Kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku oraz diecezjalny koordynator ŚDM dodał, że najważniejsze wydarzenia Dni w Diecezji odbędą się różnych punktach. – Mamy bogactwo wspólnot, które chcą podjąć gości zza granicy, przeżywając z nimi ten szczególny czas. Wydarzenia z udziałem wszystkich gości odbędą się w trzech regionach naszej diecezji: we Włocławku, Świnicach Warckich, gdzie będzie miało miejsce nawiedzenie domu urodzin św. Faustyny, oraz w Licheniu. Dlatego ta współpraca logistyczna pomiędzy organizatorami i służbami jest bardzo potrzebna – dodał. – Nie możemy jednak zapominać o głębokim aspekcie duchowym, jaki niosą ze sobą Światowe Dni Młodzieży. Dla naszego kraju jest to niesamowity prestiż. Będziemy mogli gościć młodzież z całego świata, pokazując przy tym bogactwo kultury naszych regionów, ojczyzny, ale i sposobu wyrażania swojej wiary – powiedział ks. Artur Biernat, odpowiedzialny za ŚDM we Włocławku.
Ks. Artur Orzechowski już teraz dostrzega owoce współpracy z poszczególnymi urzędami, służbami, przedstawicielami władz w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pielgrzymom. – Za nami oraz przed nami ogrom pracy. Światowe Dni Młodzieży są na pewno momentem historycznym, wyjątkowym, wręcz niepowtarzalnym. A wszystko dzieje się w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, także w czasie obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. To okazja, aby dziękować za tyle lat wiary, a także dzielić się nią z tymi, którzy do nas przyjadą. Poza tym potrzebujemy konkretnego zastrzyku w celu pobudzenia duszpasterstwa młodzieży. Światowe Dni Młodzieży stwarzają taką okazję. Wydarzenie jest na pewno inwestycją. Trzeba coś dać, spalić się, ofiarować modlitwę, czas, więcej środków. I wierzyć, że przyniesie to konkretne owoce – zakończył diecezjalny koordynator ŚDM z Gniezna.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki