Logo Przewdonik Katolicki

Liturgia - niewyczerpane bogactwo

Marcin Jarzembowski

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata to w diecezji bydgoskiej dzień promocji nowych ceremoniarzy i lektorów.

Przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza wielu parafii spotkali się na wspólnej modlitwie w katedrze. Eucharystia, której przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa, stanowiła centralne obchody Dnia Lektora. – Uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata zamykamy kolejny rok liturgiczny. Ten moment ma nam przypomnieć zasadniczą i fundamentalną prawdę, że wszystko to, co ma początek, ma także swój koniec. I my również będziemy mieli kiedyś swój koniec. Chrystus Król Wszechświata – to właśnie w Nim dokona się ostateczne zwieńczenie. Król, który zatriumfował na krzyżu. Wciąż musimy sobie uświadamiać, że krzyż jest tym szczególnym znakiem, jaki również i nas nie ominie. I może właśnie on będzie naszą drogą ku końcowi – mówił. Pasterz diecezji zachęcił zebranych w świątyni, aby – żyjąc na ziemi – rozwijali w sobie Boże życie, do którego pełni wszyscy dążą. Przypomniał również, że Bóg tu, na ziemi, pozostawił człowiekowi konkretne środki, sposoby i okazje do rozwijania owego życia. Tymi formami są przede wszystkim Eucharystia oraz słowo Boże. Celebrans, zwracając się do uczestników Eucharystii, podkreślił, że są oni świadkami ceremonii – na pozór prostej i zwyczajnej. – Tak jednak nie jest. Chciejmy w tej rzeczywistości dostrzec pewną tajemnicę, wzajemnie się nią budując i umacniając. To jest droga do zbawienia, droga do spotkania Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – zakończył.
Dzień Lektora w diecezji bydgoskiej był obchodzony w takim wymiarze po raz drugi. Sama uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest zarazem świętem Liturgicznej Służby Ołtarza. Dla podkreślenia rangi tego dnia są promowani nowi ceremoniarze i lektorzy. – Ideą pracy i kształtowania ceremoniarzy, czyli parafialnych liderów Liturgicznej Służby Ołtarza, jest przede wszystkim dobre zrozumienie liturgii, jej istoty. Także znaków i symboli, jakie liturgii towarzyszą. Po to, aby stawała się ona również dla wierzących przestrzenią coraz bardziej zrozumiałą. By wierni, widząc młodych ludzi zaangażowanych w liturgię, sami chcieli się w nią angażować – powiedział diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Marcin Świderski. Promocja jest owocem całorocznej pracy duszpasterzy w parafiach, dekanatach i diecezji. – W ostatnim czasie, niestety, liturgia odzierana jest z głębi, piękna i świętości. Dlatego tym bardziej potrzeba dobrze przygotowanych młodych ludzi, by przybliżali te wartości, sami o nie zabiegali i byli autorytetami dla innych – dodał diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Grzegorz Wiciński.
Ceremoniarze oraz lektorzy otrzymali specjalne „testimonium” oraz legitymacje, które są jednocześnie potwierdzeniem przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia nowych funkcji. Kilkugodzinne spotkanie zakończyło się nabożeństwem słowa w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Stało się ono okazją do otwarcia nowego roku liturgicznego, a także wprowadzeniem członków Liturgicznej Służby Ołtarza w rozpoczynający się niebawem Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki