Logo Przewdonik Katolicki

Ministranci i lektorzy u Pani Jasnogórskiej

Marcin Jarzembowski
Fot.

Po raz pierwszy ministranci i lektorzy z całej Polski spotkali się na wspólnej pielgrzymce do Częstochowy. Mszę Świętą celebrował przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ordynariusz diecezji legnickiej bp Stefan Cichy. Spotkanie zakończyło nabożeństwo czerwcowe w bazylice i procesja eucharystyczna na wałach. Diecezję bydgoską reprezentowali ministranci...

Po raz pierwszy ministranci i lektorzy z całej Polski spotkali się na wspólnej pielgrzymce do Częstochowy. Mszę Świętą celebrował przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ordynariusz diecezji legnickiej bp Stefan Cichy. Spotkanie zakończyło nabożeństwo czerwcowe w bazylice i procesja eucharystyczna na wałach.


Diecezję bydgoską reprezentowali ministranci i lektorzy m.in. z Bydgoszczy, Kcyni oraz Szubina. W sumie - kilka autokarów. Wszyscy skoro świt wyruszyli w kierunku Jasnej Góry. - To spotkanie wlało w nas wszystkich wiele radości i entuzjazmu, a jednocześnie zrodziło w naszych sercach nowy zapał do tego, aby nieustannie pogłębiać naszą służbę Panu Bogu - przyznał ks. Mirosław Gogolik. Diecezjalny duszpasterz młodzieży wyjechał z grupą ministrantów i lektorów z bydgoskiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Warto podkreślić, że obecnie w całej diecezji bydgoskiej kładzie się nacisk na rozwój służby liturgicznej. - Oprócz cotygodniowych spotkań proponujemy element formacji i modlitwy. Wszystko po to, aby młodzi ludzie coraz bardziej rozwijali swoje człowieczeństwo - dodał ks. Gogolik.
Homilię na szczycie Jasnej Góry wygłosił bp Grzegorz Balcerek. Pasterz mocno podkreślił, że posługa ministrancka nie może ograniczać się tylko do ołtarza. - Ministrant służy Bogu w życiu, poza świątynią. Wyraża tę prawdę nasze ministranckie pozdrowienie: "Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie". Ono niesie duże zobowiązanie i wielki program, który mamy realizować - mówił biskup. Duchowny przypomniał o dokładności, z jaką powinna być wypełniana ta służba. - Wiele zależy od was, by Eucharystia była należycie sprawowana. Wasza służba przy ołtarzu musi być budująca, sprawowana pięknie, z ogromną wiarą i czcią - wyznał.
W Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów na Jasną Górę uczestniczyło blisko osiem tysięcy chłopców i młodych mężczyzn. W całej Polsce do służby liturgicznej należy około 350 tysięcy osób. Inspiracją do zorganizowania wspólnego spotkania był przeżywany w Kościele Rok Eucharystii. Organizatorami pielgrzymki były Komisja Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz redakcja ogólnopolskiego miesięcznika dla ministrantów "KnC - Króluj nam Chryste".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki