Logo Przewdonik Katolicki

Wołanie o miłosierdzie i pokój

Katarzyna Jarzembowska

W Niedzielę Miłosierdzia w bydgoskiej bazylice Królowej Męczenników rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w ołtarzu „Donum Caritas et Pax” (Dar „Miłości i Pokoju”).

To kolejny ołtarz po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu”, który jest znakiem idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, przeznaczony tym razem do bazyliki Matki Boskiej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
 
Poszukiwanie prawdziwego źródła
Wszystko to w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace. Jego misją jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na wezwanie Maryi Królowej Pokoju i z potrzeby wypełnienia duchowego testamentu wielkiego orędownika pokoju – św. Jana Pawła II. – Formą realizacji tego celu stało się dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. To projekt utworzenia na świecie dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Pragniemy, aby powstawały one w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia pomiędzy narodami i religiami. W tych częściach świata, gdzie ludzie, pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła – powiedział Piotr Ciołkiewicz, prezes stowarzyszenia.          
Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Powstają one w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój w dziele „12 Gwiazd” powstało w kaplicy przy IV stacji Drogi krzyżowej w Jerozolimie. Tam od 25 marca 2009 r. trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu nazwanym „Tryptyk Jerozolimski”. Następnym miejscem nieustającej modlitwy w intencji pokoju na świecie stało się sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorie. Znakiem przyłączenia tego miejsca do dzieła „12 Gwiazd” było przekazanie 22 czerwca 2011 r. monstrancji jako daru pielgrzymów całego świata i wotum dziękczynienia za otrzymywane łaski. Kolejna „Gwiazda” znalazła swoje miejsce w Azji Centralnej, na północy Kazachstanu, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornem, gdzie 2 lipca 2014 r. rozpoczęto adorację Najświętszego Sakramentu w ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”. Ołtarz gościł również w bydgoskim sanktuarium Królowej Męczenników w 2013 r.
 
Ewangelizacja całego świata
Ołtarze adoracji zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI na Watykanie. Następnie peregrynowały po licznych kościołach w Polsce i za granicą, ukazując drogę do prawdziwego Źródła Pokoju, „napełniając się” modlitwą wiele serc. Dzieło „12 Gwiazd” rozwija się także na innych kontynentach. Stąd do projektu została włączona bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ołtarz „Donum Caritas et Pax”, przeznaczony dla tego miejsca, odbył już peregrynację na Jasnej Górze, w Straszynie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Luboniu, Warszawie, Wałbrzychu, gdzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju ze szczególną prośbą o pokojowe relacje między chrześcijanami a muzułmanami na kontynencie afrykańskim. Trwają prace nad powstaniem Centrum Modlitwy o Pokój w sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. – W sierpniu 2014 r. delegacja naszego stowarzyszenia odwiedziła sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei, którego charyzmatem jest modlitwa różańcowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokojowego zjednoczenie Korei. Biskup diecezji wyraził zgodę na włączenie miejscowego sanktuarium do dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – dodał Piotr Ciołkiewicz.
 
Bazylika otwarta dla każdego
Symbolika ołtarza zatytułowanego „Dar Miłości i Pokoju” nawiązuje do Całunu Turyńskiego. – Cieszymy się, że w naszej bazylice oraz w diecezji, właśnie od Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w tym wyjątkowym ołtarzu adorowany jest Najświętszy Sakrament. Od wielkiego święta, kiedy to Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył świat właśnie Bożemu Miłosierdziu. Modlitwa o pokój i miłosierdzie jest zawsze potrzebna. Obyśmy z tych darów potrafili korzystać jak najpiękniej – powiedział proboszcz bydgoskiej parafii Matki  Boskiej Królowej Męczenników ks. prałat Jan Andrzejczak.
Praca nad ołtarzem trwała blisko rok. „W krysztale rozszczepione wiązki światła powodują, że odnajdujemy wizerunek Chrystusa, podobnie jak w Całunie Turyńskim. W centralnej części tego ołtarza, we fragmencie tego «całunu», odnajdujemy wizerunek Matki Bożej, która jest jak gdyby przyobleczona w ten «całun». Ona jest współcierpiąca, ale Ona wskazuje na Chrystusa Eucharystycznego, Ona swoją postawą, ruchem ręki, pokazuje, że mój Syn przemawia do nas, mój Syn nie umarł, zmartwychwstał, możecie powierzyć mu swoje troski, radości, całych siebie, On na pewno was wysłucha” – wyjaśnia twórca Mariusz Drapikowski.
Modlitwie inaugurującej wydarzenie przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Adoracja w bazylice Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia 5 w Bydgoszczy potrwa do 3 maja. Zapraszamy do osobistej i wspólnotowej modlitwy w intencji pokoju dla świata i każdego ludzkiego serca codziennie od godz. 9.00 do godz. 21.00. Warto zapoznać się z całą ideą oraz ze szczegółami dotyczącymi modlitw o pokój. Szczegóły na www.reginapacis.pl.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki