Logo Przewdonik Katolicki

Wiosna w ogrodzie

Joanna Winiecka-Nowak

„Kwiecień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata”. Po przelotnej śnieżycy wychodzi zza chmur słońce. Gorąca atmosfera zaczyna panować też w ogródkach.

Wielu z nas uczestniczy teraz w pracowitym otwarciu sezonu. Na większości parceli dominują nasadzenia o charakterze ozdobnym i rekreacyjnym. O tej porze roku wymagają one szczególnej troski. Po dokładnym oczyszczeniu trawnika z suchej trawy kosimy go dość nisko. Glebę napowietrzamy za pomocą wideł szerokozębnych lub specjalnego aeratora. Powinniśmy ją także nawieźć i zacząć regularnie podlewać. Tam, gdzie trzeba, możemy teraz dosiać nasiona traw, wykopać mniszki lub używając specjalnego preparatu, wyplenić mech.
 
Przygotowanie roślin
Wiosenne porządki na rabatach kwiatowych i w donicach również rozpoczynamy od usunięcia uschniętych części roślin. Później zabierzmy się za powiększanie kolekcji. Floksy, liliowce, rojniki i wiele innych bylin rozmnożymy poprzez podział wegetatywny, na przykład rozdzielając ich kępy. Ukorzenimy sadzonki pelargonii. Do gruntu wysiejemy czarnuszki, nagietki i inne rośliny jednoroczne odporne na chłód. Aby przyspieszyć rozwój roślin ciepłolubnych, przygotowujemy ich rozsady.
Jeśli chcemy powiększyć powierzchnię naszych żywopłotów, musimy zrobić to w najbliższych dniach. Pośpiech wskazany jest szczególnie w przypadku krzewów liściastych. Pamiętajmy, że sadzone rośliny powinniśmy skrócić o jedną trzecią wysokości, a glebę pod nimi pokryć ściółką z trocin, słomy lub kory sosnowej. Ułatwi to przyjęcie się rośliny i dalszy jej wzrastanie, zahamuje natomiast rozwój chwastów.
Przycinamy także krzewy ozdobne kwitnące latem. Musimy przy tym uwzględnić ich specyficzne wymagania. Dereń skracamy radykalnie, dzięki czemu otrzymamy młode, pięknie wybarwione odrosty. Róże wielkokwiatowe tniemy nad czwartym pąkiem, przez co piękniej kwitną. Hortensję bukietową i drzewkową przycinamy nisko, nad czwartym węzłem nad powierzchnią ziemi. Dla odmiany rezygnujemy teraz z cięcia hortensji ogrodowej, ponieważ nie zakwitnie w obecnym sezonie. Pozostawiamy również w spokoju wczesnowiosenne forsycje, pigwowce i migdałki. Skracanie rozpoczniemy dopiero po ich przekwitnięciu.
 
Drzewa owocowe
Prace rozpoczynamy również w naszym sadzie. Przy ustabilizowanej pogodzie usuwamy okrycia zimowe. Jeśli kwitnącym drzewom zagrażają przymrozki, możemy okryć je włókniną. Ochronę przed chorobotwórczymi grzybami zapewnią odpowiednie preparaty. Aby powiększyć zbiory i wymodelować kształt, prześwietlamy korony starszych drzew. W tym celu wycinamy pędy rosnące zbyt blisko siebie, krzyżujące się lub skierowane do wewnątrz korony. Rany zabezpieczamy odpowiednimi preparatami. Lepsze kwitnienie i owocowanie zapewnimy również wzbogacając glebę nawozem wieloskładnikowym. Warto pamiętać, że mamy teraz ostatnią szansę na sadzenie nowych drzew i krzewów. Tu również konieczne są cięcia. U tych pierwszych pęd główny skracamy tak, by osiągał 40 cm ponad pędy boczne. Maliny, porzeczki i agrest przycinamy natomiast nisko przy ziemi, pozostawiając tylko po dwa-trzy pąki na pędzie.
 
Własne warzywa
Kwiecień jest pracowitym miesiącem także w warzywniku. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, odpowiednio przygotujmy glebę – usuńmy z niej chwasty, spulchnijmy ją i nawieźmy kompostem, wyznaczmy grządki. O tej porze roku możemy już zacząć wysiewać wczesne odmiany sałaty, rzodkiewki, kopru, marchewki i pietruszki oraz wiele popularnych ziół. Zasadzimy też czosnek i cebulę. Pod sadzonkami truskawek i poziomek rozłóżmy ściółkę, która pomoże utrzymać owoce w zdrowiu. Zadbajmy też o to, by poranne przymrozki nie uszkodziły naszych roślin. Jeśli pojawi się taka konieczność, okryjmy je włókniną. Niestety, pomidory, paprykę i inne wrażliwe na chłód warzywa wysadzimy z rozsad do gruntu dopiero po połowie maja. W tym miesiącu nasz ogródek ziołowy będziemy mogli powiększyć o wysadzoną bazylię, tymianek i majeranek.
 
*
Uprzątanie ogrodu po zimie, nawożenie i spulchnianie gleby, sianie i sadzenie roślin, przycinanie drzew i krzewów, ochrona przed grzybami i innymi szkodnikami – w kwietniu pracy na działce jest co niemiara. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym – zadbaniu o zdrowie i kondycję ogrodnika. Dobre rozplanowanie pracy pozwoli nam w pełni cieszyć się efektami naszych zabiegów. Jak mawiał Pitagoras, we wszystkim trzeba zachować umiar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki