Bydgoszcz jest wartością!

Mieszkańcy Bydgoszczy uczcili 94. rocznicę powrotu miasta do macierzy. Obchody odbywały się przed pomnikami Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz prezydenta Leona Barciszewskiego, na placu Wolności oraz w katedrze, gdzie Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji.
Czyta się kilka minut

W konsekwencji ustaleń traktatu wersalskiego polskie ministerstwo mianowało 14 stycznia 1920 r. Jana Maciaszka komisarzem generalnym na miasto Bydgoszcz i uczyniło go odpowiedzialnym za przejęcie miasta z rąk niemieckich. 19 stycznia w sali ratusza niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał Maciaszkowi władzę i symboliczne klucze do miasta. 20 stycznia na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie.

Walka o zachowanie wolności

Biskup ordynariusz, nawiązując do odczytanego wcześniej Słowa Bożego, postawił pytanie. – Czy nasza Ojczyzna, miejsce, gdzie żyjemy, nasze miasto Bydgoszcz, są wartością? To pytanie przyprowadziło nas do tej katedry – mówił. Według pasterza odpowiedź może być jedna. – Tak, są wartością, są dobrem. To znaczy, że sama ta wartość ma swoją odrębną istotę, która kształtowana i konstytuowana jest poprzez kulturę, wspólnotę mieszkańców, jego historię i terytorium. Kształtowana jest poprzez wszelkie dobro, które poprzednie pokolenia wnosiły w materię tego miasta, sprawiając, że ono się rozwijało i stawało coraz większym dobrem dla mieszkańców – podkreślił.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski dodał, że w uroczyście brzmiących słowach „powrót Bydgoszczy do macierzy” należy rozumieć wydarzenie o kolosalnym znaczeniu dla miasta, jego pozycji, wizerunku i swoistego charakteru. – Powrót Bydgoszczy do Polski – to tylko kilka słów, ale przecież starania i walka o zachowanie wolności to był długotrwały proces, realizowany w czasach pruskiego zaboru przez wielu Polaków, przez wiele lat i na wielu płaszczyznach – mówił. Gospodarz miasta przypomniał, że na realny powrót do macierzy Bydgoszcz czekała niemal 150 lat. – Nie było to jednak bierne wyczekiwanie, ale aktywne zachowywanie polskiej tradycji, polskiego języka i prawdziwie polskiego, wolnego ducha – dodał.

Kochać Ojczyznę

W przeddzień 94. rocznicy odzyskania niepodległości mieszkańcy odpowiedzieli na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, uczestnicząc w uroczystości złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Najświętszego  Serca  Pana  Jezusa. „Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła do macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało ten pomnik, który stanął 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiego. Monument został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku, następnie staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ponownie odbudowany i odsłonięty 24 czerwca 2010 roku” – napisano w zaproszeniu.

Wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek podkreślił, że mieszkańcy powinni pamiętać w modlitwie o tych, którzy tę wolność wywalczyli. – Mamy wciąż uwrażliwiać siebie samych oraz młode pokolenie na to, co znaczy kochać Ojczyznę. A kochać Ojczyznę to przede wszystkim starać się dla tej Ojczyzny żyć. Czyli być człowiekiem uczciwym i rzetelnym w tym świecie, który wydaje się często tak daleki od najważniejszych wartości. Wiedzieć, że dla wielkich spraw trzeba czasami poświęcić i życie. Tego uczyli nas ci, którzy wywalczyli wolność po tylu latach. Dzięki nim miasto, które kochamy, powróciło do macierzy – powiedział.

We wspólnych modlitwach uczestniczyli również przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 5/2014