Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoszcz jest wartością!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Mieszkańcy Bydgoszczy uczcili 94. rocznicę powrotu miasta do macierzy. Obchody odbywały się przed pomnikami Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz prezydenta Leona Barciszewskiego, na placu Wolności oraz w katedrze, gdzie Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji.

W konsekwencji ustaleń traktatu wersalskiego polskie ministerstwo mianowało 14 stycznia 1920 r. Jana Maciaszka komisarzem generalnym na miasto Bydgoszcz i uczyniło go odpowiedzialnym za przejęcie miasta z rąk niemieckich. 19 stycznia w sali ratusza niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał Maciaszkowi władzę i symboliczne klucze do miasta. 20 stycznia na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie.

 

Walka o zachowanie wolności

Biskup ordynariusz, nawiązując do odczytanego wcześniej Słowa Bożego, postawił pytanie. – Czy nasza Ojczyzna, miejsce, gdzie żyjemy, nasze miasto Bydgoszcz, są wartością? To pytanie przyprowadziło nas do tej katedry – mówił. Według pasterza odpowiedź może być jedna. – Tak, są wartością, są dobrem. To znaczy, że sama ta wartość ma swoją odrębną istotę, która kształtowana i konstytuowana jest poprzez kulturę, wspólnotę mieszkańców, jego historię i terytorium. Kształtowana jest poprzez wszelkie dobro, które poprzednie pokolenia wnosiły w materię tego miasta, sprawiając, że ono się rozwijało i stawało coraz większym dobrem dla mieszkańców – podkreślił.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski dodał, że w uroczyście brzmiących słowach „powrót Bydgoszczy do macierzy” należy rozumieć wydarzenie o kolosalnym znaczeniu dla miasta, jego pozycji, wizerunku i swoistego charakteru. – Powrót Bydgoszczy do Polski – to tylko kilka słów, ale przecież starania i walka o zachowanie wolności to był długotrwały proces, realizowany w czasach pruskiego zaboru przez wielu Polaków, przez wiele lat i na wielu płaszczyznach – mówił. Gospodarz miasta przypomniał, że na realny powrót do macierzy Bydgoszcz czekała niemal 150 lat. – Nie było to jednak bierne wyczekiwanie, ale aktywne zachowywanie polskiej tradycji, polskiego języka i prawdziwie polskiego, wolnego ducha – dodał.

 

Kochać Ojczyznę

W przeddzień 94. rocznicy odzyskania niepodległości mieszkańcy odpowiedzieli na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, uczestnicząc w uroczystości złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Najświętszego  Serca  Pana  Jezusa. „Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła do macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało ten pomnik, który stanął 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiego. Monument został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku, następnie staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ponownie odbudowany i odsłonięty 24 czerwca 2010 roku” – napisano w zaproszeniu.

Wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek podkreślił, że mieszkańcy powinni pamiętać w modlitwie o tych, którzy tę wolność wywalczyli. – Mamy wciąż uwrażliwiać siebie samych oraz młode pokolenie na to, co znaczy kochać Ojczyznę. A kochać Ojczyznę to przede wszystkim starać się dla tej Ojczyzny żyć. Czyli być człowiekiem uczciwym i rzetelnym w tym świecie, który wydaje się często tak daleki od najważniejszych wartości. Wiedzieć, że dla wielkich spraw trzeba czasami poświęcić i życie. Tego uczyli nas ci, którzy wywalczyli wolność po tylu latach. Dzięki nim miasto, które kochamy, powróciło do macierzy – powiedział.

We wspólnych modlitwach uczestniczyli również przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki