Logo Przewdonik Katolicki

Bliżej beatyfikacji

Błażej Tobolski
Fot.

Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym ks. Aleksandra Woźnego rozpoczęty! Odtąd temu świątobliwemu kapłanowi oficjalnie przysługuje tytuł sługi Bożego.

Pierwsza, uroczysta i publiczna, sesja Trybunału procesu beatyfikacyjnego odbyła się 25 stycznia w kościele pw. św. Jana Kantego w Poznaniu, w tej bowiem parafii ks. Aleksander Woźny był blisko 40 lat proboszczem (1945–1983). Rozpoczęło ją zaprzysiężenie Trybunału, którego członkom abp Stanisław Gądecki wręczył podpisane przez siebie dekrety nominacyjne (na zdjęciu). Delegatem metropolity w tym procesie został mianowany ks. dr Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, a postulatorem ks. dr Wojciech Mueller.

 

Człowiek niezwykłej wiary

Sesję Trybunału zakończyła Msza św. sprawowana przez abp. Gądeckiego, którą koncelebrowali wszyscy poznańscy biskupi pomocniczy i liczni duchowni. W swoim słowie arcybiskup przypomniał, że z postacią sługi Bożego związana jest nie tylko parafia pw. św. Jana Kantego, ale również podpoznańskie Uzarzewo, gdzie się urodził oraz parafie: św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach, katedralna i w Borku Wielkopolskim, gdzie pracował jako duszpasterz. – Ten kapłan, jak w soczewce, ukazuje losy poznańskiego duchowieństwa będącego ofiarą dwóch totalitaryzmów: socjalizmu narodowego i międzynarodowego. Jest jednocześnie przykładem zwycięstwa nad mocami ciemności, które tak w wymiarze społecznym, jak i indywidualnym dążyły do wprowadzenia w Polsce bałwochwalstwa, to znaczy oddawania czci boskiej stworzeniu zamiast Stwórcy – podkreślił abp Gądecki, przywołując postać ks. Woźnego jako człowieka niezwykłej wiary, ufności, pokory, modlitwy, prostoty, głębi, gorliwości, a także jako znakomitego kaznodzieję, niestrudzonego spowiednika i rekolekcjonistę.

 

„Mała droga” do Boga

– W przyszłości ks. Aleksander Woźny będzie stanowił świetlany przykład postawy prawdziwie kapłańskiej i kapłańskiego ducha dla polskiego duchowieństwa. Dla wiernych zaś świeckich będzie wzorem życia powierzonego w całości Bogu – stwierdził abp Gądecki, wskazując, że święty cechuje się tym, iż poważnie traktuje Ewangelię, radykalnie nią żyje i daje o niej świadectwo.

Z kolei postulator procesu, przybliżając sylwetkę sługi Bożego, podkreślił, że całe jego życie i droga świętości były drogą nawrócenia opartą na żywej relacji z Chrystusem. – Z tego doświadczenia wiary zrodziła się też jego głęboka duchowość, tak zwana „mała droga”, czyli wykorzystywanie małych, codziennych środków do wielkich Bożych celów. Ks. Woźny nie tylko żył tą duchowością, ale przede wszystkich innych ludzi prowadził do Boga, formował ich i wychowywał – zaznaczył ks. Mueller.


Więcej o słudze Bożym ks. Aleksandrze Woźnym i jego procesie beatyfikacyjnym można się dowiedzieć, odwiedzając stronę internetową jemu poświęconą: www.aleksanderwozny.archpoznan.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki