Logo Przewdonik Katolicki

Na imieninach u Karola

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Fundacja Wiatrak zaprosiła mieszkańców Bydgoszczy i diecezji do Domu Jubileuszowego na Imieniny Karola. Spotkanie na cześć solenizanta, św. Jana Pawła II, odbywało się w miejscu, które w sposób szczególny poświęcone jest polskiemu papieżowi.

Fundacja „Wiatrak” zaprosiła mieszkańców Bydgoszczy i diecezji do Domu Jubileuszowego na „Imieniny Karola”. Spotkanie na cześć solenizanta, św. Jana Pawła II, odbywało się w miejscu, które w sposób szczególny poświęcone jest polskiemu papieżowi.

„Klasa Jana Pawła II”, malowanie wielkiej laurki, ciasto, kawa, wykłady o świętości, gry, zabawy, modlitwy oraz część sportowa wypełniły czas tych wyjątkowych imienin.

 

Zaproszenie do świętości

Fundacja „Wiatrak” od samego początku dba, aby nauczanie papieża Polaka było obecne we wszystkich pokoleniach i na wielu płaszczyznach. – Pomagaliśmy papieżowi wyprawić imieniny. Świętowaliśmy je z Karolem, po raz pierwszy – świętym. Byliśmy w jego domu, gdzie on jest gospodarzem. Więc tak jak tylko potrafiliśmy, postaraliśmy się urządzić to miejsce i zorganizować uroczysty, imieninowy dzień – powiedział ks. Krzysztof Buchholz.

„Imieniny Karola” wypełniło kilka punktów. – Kiedy przychodzi się na imieniny, warto gospodarza zobaczyć, posłuchać, porozmawiać z nim. Dlatego słyszeliśmy jego głos, w kaplicy spotykaliśmy go poprzez relikwie, a na wielu ścianach widzieliśmy jego zdjęcia. Poza tym przez dwanaście godzin bez przerwy czytaliśmy jego dzieła, słowa, jakie nam pozostawił. Składaliśmy mu życzenia, dzieci malowały laurki do słów napisanych przez dorosłych. Było ciasto od bydgoskich cukierników, zabawy, bieg z papieżem. To było również przypomnienie, że Chrystus zaprasza każdego z nas, aby być świętym – dodał prezes „Wiatraka”.

 

Świętość polega na miłości

Istotnym elementem imienin były wykłady. Jeden, zatytułowany Karol – człowiek święty, wygłoszony przez ks. dr. hab. Wojciecha Szukalskiego, i drugi – Jak zostać świętym, zaprezentowany przez Mariolę Ciesielską. – Jan Paweł II mówił, że świętość polega na miłości. Jak być świętym? Spoglądając na Jana Pawła II, to żyć pełnią dzisiejszego dnia, który może być dla mnie ostatnim. Tylko dziś mogę stawać się świętym, w moim konkretnym powołaniu życiowym, sytuacji, pracy, rodzinie. Trzeba zawsze kochać i patrzeć na ludzi przez pryzmat miłości – podkreśliła Mariola Ciesielska.

Z części wykładowej skorzystali m.in. uczniowie Gimnazjum nr 5 im. Bohaterów Września 1939 roku w Bydgoszczy. – Młodzi potrzebują takich spotkań, takiej żywej katechezy. Ponieważ często w dzisiejszych czasach odchodzą od wiary, być może nie mając konkretnych przykładów i wartości chrześcijańskich w domu. Będąc tutaj, może gdzieś odnajdą choć małą iskierkę tego, co zostawił nam Jan Paweł II – powiedziała katechetka Aleksandra Dolińska. – Może jeszcze lepiej poznam Jana Pawła II, który jest dla mnie kimś wyjątkowym i przede wszystkim świętym. Na pewno warto go naśladować. Bo warto być dobrym człowiekiem – dodała gimnazjalistka Agata Rafińska.

 

Pokazywał jak żyć

W jednym z pomieszczeń Domu Jubileuszowego powstawała specjalna lurka dla Ojca Świętego. Każdy, kto chciał, mógł napisać na niej osobiste życzenia, a także coś ciekawego namalować. – Zostanie ona wysłana do Rzymu i złożona na grobie świętego. Choć Karola, św. Jana Pawła II nie ma już z nami na ziemi, to jest jego żywe słowo. Z biegiem czasu będzie nam coraz trudniej zachować pamięć o tym, czego nas nauczał. Ważne jest więc to, aby w swoim codziennym życiu przywoływać to, o czym mówił. On bez wątpienia pokazywał, jak prawdziwie żyć – dodała Katarzyna Hejda z „Wiatraka”.

Część modlitewną wypełniły: jutrznia, Msza św., Litania do św. Jana Pawła II oraz Anioł Pański, po którym została uruchomiona nowa odsłona strony www.wiatrak.org.pl. Daje ona szansę spotkania ze św. Janem Pawłem II w jego nauczaniu i mądrości. Pokazuje również codzienną działalność bydgoskiej fundacji.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki