Statut Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II powstał 8 października 1998 r. Jego celem było propagowanie i wspieranie idei budowy wyjątkowej placówki edukacyjnej.
Wsparcie wielu osób
Szkoła, zgodnie z zamysłem ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego, stała się żywym pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i pamiątką jego pielgrzymki do Bydgoszczy. – To właśnie osoby zaangażowane przed piętnastu laty prowadzą dzisiaj, a zarazem wspierają, szkołę katolicką, która w swoim materialnym wymiarze stoi jako budynek – powiedział dyrektor i wiceprzewodniczący zarządu komitetu ks. dr Waldemar Różycki.
Budowę od samego początku wspierali rodzice, sponsorzy i darczyńcy, ofiarowując swój czas, modlitwę, środki finansowe na rzecz społecznego komitetu. Organizacja gromadziła fundusze, prowadząc bale karnawałowe, zbiórki i akcje charytatywne. W lutym 2009 r. komitet uzyskał status organizacji pożytku publicznego i dzięki temu może pozyskiwać jeden procent podatku od osób fizycznych. – Piętnaście lat naszego istnienia to konkretny czas, w trakcie którego bardzo wiele osób wspomagało to wielkie dzieło. Jesteśmy wdzięczni, że spotkaliśmy na naszej drodze tych, którzy w każdej chwili potrafili wyciągnąć do nas rękę – dodał przewodniczący zarządu Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy Remigiusz Galicki.
Wymiar duchowy bardziej trwały
1 września 2008 r. w budynku szkoły zabrzmiał pierwszy dzwonek. Jej funkcjonowanie opiera się na trzech zasadach: wychowaniu w duchu katolickim, zaufaniu do poziomu nauczania, metod wychowawczych i programu oraz stworzeniu bezpieczeństwa w szkole. – Świętemu Janowi Pawłowi II chodziło przede wszystkim o wymiar duchowy, który – jak się paradoksalnie okazuje – jest bardziej trwały. I kiedy pomnik został ukończony w wymiarze materialnym, społeczny komitet z jeszcze większą troską zaczął zabiegać właśnie o ten wymiar duchowy – dodał ks. dr Waldemar Różycki.
Działania organizacji obejmują także pozyskiwanie środków na stypendia naukowe i socjalne dla uczniów, których rodzice nie mogą sfinansować nauki w szkole. Jest ich około pięćdziesięciu każdego roku. – Nic nie dzieje się bez dialogu z drugim człowiekiem. Dialogu, na który tak bardzo stawiał św. Jan Paweł II. I ten właśnie dialog prowadzimy w ramach szerzenia idei, jaką jest szkoła-pomnik. Rezultatem tego dialogu jest to, czego doświadczamy ze strony naszych ofiarodawców i osób nas wspierających. Także i to, co widzimy, spoglądając na dzieci i młodzież, która się w tej szkole uczy, realizując się na różnych płaszczyznach swojego człowieczeństwa – podkreślił Remigiusz Galicki.
Poszerzanie horyzontów i mądrości
Podczas uroczystej gali zostały wręczone okolicznościowe statuetki Honorowych Członków Komitetu. Kapituła wybrała sześć osób – Eleonorę Harendarską, ks. prałata Władysława Mielcarka, Tadeusza Dobka, Leonarda Króla, Marka Gotowskiego i Andrzeja Ewerta – które w sposób szczególny wpisały się w działalność społecznego komitetu i samej szkoły w ciągu tych piętnastu lat. Osobne statuetki odebrali – w imieniu mieszkańców prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a w imieniu kapłanów i parafii ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, który reprezentował bp. Jana Tyrawę.
Wikariusz generalny diecezji bydgoskiej przypomniał, że św. Jan Paweł II był człowiekiem, który „wyprzedzał epokę”. Papieżem, który powtarzał, że najważniejsze są żywe pomniki. – Takie, gdzie inwestycją są ludzie. Osoby, które dzięki takim działaniom mogą poszerzać swoje horyzonty i mądrość. Taka jest właśnie idea Kościoła, świata i tej mądrości, która czasem nie zgadza się z tymi, którzy chcieliby wybudować coś dla własnej satysfakcji. W tym wypadku widzimy nieustanną troskę o rozwój człowieka i jego szczęście – dodał ks. dr prałat Bronisław Kaczmarek.
Organizatorzy wręczyli również okolicznościowe podziękowania osobom, które wspomogły społeczny komitet w realizacji powstawania żywego pomnika. Wśród nich znaleźli się: ks. dr hab. Mirosław Gogolik, ks. kanonik Tomasz Cyl, Paweł Retkowski i płk dr nauk med. Sławomir Wawrzyniak. Na scenie oprócz Stanisława Soyki wystąpił „Paderewski Kwartet”. Nie zabrakło również prezentacji utworów z autorskiej płyty Semper fidelis, Joannes Paulus II w wykonaniu samych uczniów Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy. Placówkę tworzą dzisiaj: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum. Pracuje w niej 78 nauczycieli, którzy sprawują opiekę na 570 uczniami.