Logo Przewdonik Katolicki

Świętymi bądźmy!

Błażej Tobolski
Fot.

Do tego zachęcał nas św. Jan Paweł II, sam dając przykład świętości w codziennym życiu, teraz, po kanonizacji, potwierdzonej także przez Kościół. To wezwanie papieża Polaka przypomniał nam również tegoroczny Dzień Papieski.

Dzień ten, obchodzony w Polsce w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, przeżywaliśmy po raz czternasty, tym razem pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. W poznańskiej katedrze w niedzielę 12 października rano została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka połączona ze świętowaniem rocznicy poświęcenia bazyliki archikatedralnej – pierwszej na ziemiach polskich katedry. W parafiach zbierano również środki przeznaczone na żywy pomnik papieża, czyli fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z wiosek i małych miast.

 

Święci Jana Pawła II

Po południu mieliśmy okazję uczestniczyć w specjalnej, przygotowanej z okazji Dnia Papieskiego, edycji prezentacji „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”. Usłyszeliśmy fragmenty tekstów świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II w wykonaniu blisko 40 dzieci i młodzieży. – To bowiem do młodych papież skierował w swoim orędziu na XV Światowy Dzień Młodzieży w 2000 r. znamienne słowa: „Młodzi wszystkich kontynentów, nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia!” – zaznaczył Przemysław Basiński, inicjator i reżyser tego projektu, przypominając jednocześnie, że za pontyfikatu papieża Polaka ogłoszono największą liczbę, bo aż 1802, błogosławionych i świętych. Spośród nich do prezentacji wybrano zaledwie kilka bardzo rozpoznawalnych postaci, m.in. św. Urszulę Ledóchowską, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Faustynę Kowalską, bł. Matkę Teresę z Kalkuty czy św. Joannę Berettę Mollę.

 

W zasięgu ręki

Wieczorem natomiast w poznańskiej farze, która obchodzi 53. rocznicę koronacji czczonego w tym sanktuarium wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odbył się koncert papieski. Znani artyści Julia i Grzegorz Kopalowie wykonali utwory oparte na tekstach modlitw i poezji św. Jana Pawła II. – Zatytułowaliśmy to nasze spotkanie z okazji Dnia Papieskiego „Świętość dla każdego”, żeby pokazać, że świętość jest w zasięgu ręki każdego z nas. Wystarczy starać się stosować do zawartych w Ewangelii wskazówek tak, jak to czynił papież, święty, którego mieliśmy okazję poznać – wyjaśnił Grzegorz Kopala, kompozytor muzyki do tekstów Ojca Świętego. Koncert miał też ukazać świętego papieża jako postać z krwi i kości, piszącego poważne dzieła, ale który potrafił też żartować. Dlatego utwory muzyczne przeplatano anegdotami z jego życia.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki