Logo Przewdonik Katolicki

Mają jasny cel!

Kamila Tobolska
Fot.

Pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas sprawowanej w katedrze 6 lipca Mszy św. oficjalnie rozpoczynającej poznańską pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyruszyła na szlak już po raz osiemdziesiąty.

– Pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas sprawowanej w katedrze 6 lipca Mszy św. oficjalnie rozpoczynającej poznańską pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyruszyła na szlak już po raz osiemdziesiąty.

W skład 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi osiemnaście grup pielgrzymkowych. Najwcześniej, bo już 3 lipca, wyszła na szlak Grupa 12 z Czarnkowa, najdalej na północ wysuniętego miasta naszej archidiecezji. Nieco później, 5 lipca, wędrówkę rozpoczęły, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka, tzw. grupy opalenickie.

W tym roku pielgrzymom w ciągu ich wędrówki na Jasną Górę towarzyszy hasło: „Wierzę z Syna Bożego”, które jest jednocześnie hasłem pracy duszpasterskiej w bieżącym roku liturgicznym, a na jej patronów wybrano kanonizowanych niedawno papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.

 

Nieustannie w drodze

Podczas wygłoszonej w katedrze homilii abp Stanisław Gądecki podkreślił, że jest rzeczą oczywistą, iż pielgrzymka różni się od turystyki. Turystyka jest bowiem, jak zaznaczył, ucieczką od życia codziennego do czegoś niecodziennego, natomiast pielgrzymowanie jest podróżowaniem w określonym celu. – Jednym z pierwszych celów, z powodów których Kościół zachęca do pielgrzymowania, jest pogłębienie wiary i życia duchowego. Pielgrzymka jest bowiem naszym podróżowaniem do Boga – zauważył abp Gądecki. Przypomniał jednocześnie, że już na Soborze Watykańskim II została odnowiona, obecna od początku w Kościele, świadomość tego, że lud Boży jest nieustannie w drodze. – Sobór samo życie chrześcijańskie zdefiniował jako pielgrzymowanie w wierze – przypomniał kaznodzieja, dodając, że chrześcijanin powinien być świadom tego, iż na ziemi jest tylko podróżnikiem, obcokrajowcem i przybyszem, a jego prawdziwa ojczyzna jest w niebie. − Także i my pielgrzymujemy do Boga, z pomocą Maryi, podczas Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Idziemy na Jasną Górę, aby od naszej Matki uczyć się większej wiary – podkreślił arcybiskup.

 

Wraz z pielgrzymami

Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragnęły nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, uczestniczą w tzw. pielgrzymce duchowej. Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. z konferencją w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych oraz modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia.

Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z XII Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”.

Zachęcamy też do śledzenia relacji bezpośrednio z pielgrzymkowego na www.poznanskapielgrzymka.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki