Logo Przewdonik Katolicki

Odpocznijcie nieco!

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Hasło Wakacje z Bogiem pojawia się co roku i warto pamiętać, że nie jest to propozycja tylko dla osób zaangażowanych w życie parafii czy organizacji katolickich. Przeciwnie, z tego sposobu spędzenia wolnego czasu może skorzystać każdy. Wystarczy tylko się na taki odpoczynek zdecydować.

Hasło „Wakacje z Bogiem” pojawia się co roku i warto pamiętać, że nie jest to propozycja tylko dla osób zaangażowanych w życie parafii czy organizacji katolickich. Przeciwnie, z tego sposobu spędzenia wolnego czasu może skorzystać każdy. Wystarczy tylko się na taki odpoczynek zdecydować. 

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu, kiedy zbliżały się wakacje, młodzież zaangażowana w ruch oazowy czy duszpasterstwa akademickie brała plecaki, namioty i Pismo Święte i wraz z księdzem ruszała najczęściej w góry. Pamiętny luksus wolnego czasu poświęcano na rozmowy, naukę kanonów, śpiewania piosenek i naukę specjalnych modlitw czy medytacji. Niedawno moja przyjaciółka z „tamtych czasów” pokazała mi nasz duszpasterski śpiewnik i tamtą Biblię – oba tomy były już pożółkłe i nieco zniszczone, ale wspomnienia z letnich wyjazdów w góry z „naszą grupą i naszym księdzem” powróciły, jakby to było wczoraj. Czas nie zatarł śladów tamtych wędrówek, kiedy nikt jeszcze nie myślał o telefonach komórkowych, laptopach czy tabletach… 

Co Kościół dziś może zaoferować młodym ludziom w czasie wakacji? Naprawdę wiele. Oprócz tradycyjnych pieszych pielgrzymek, przede wszystkim na Jasną Górę, można znaleźć niebanalne propozycje spędzenia letniego wypoczynku od gór do morza, w dobrym towarzystwie, wśród ludzi, którzy chcą dzielić się radością życia, pasją odkrywania ciekawych miejsc, wiarą i wartościami chrześcijańskimi. Lubisz leżeć na plaży? Proszę bardzo. Interesuje cię tylko aktywne spędzanie wolnego czasu, żagle, górskie wycieczki? Nie ma sprawy. Chcesz posłuchać dobrej muzyki i pobawić się na koncertach? Masz taką możliwość. Przeżywasz jakieś trudności, nie wiesz, jak sobie z tym poradzić i kto w profesjonalny sposób mógłby ci pomóc? Trafiłeś pod właściwy adres. A może planujesz wyjechać za granicę, ale masz obawy, że sam się nie odnajdziesz w obcym kraju? Możesz spełnić swoje marzenia.

Hasło „Wakacje z Bogiem” pojawia się co roku. Rekolekcje wędrowne, spływy kajakowe, żagle, obozy sportowe, taneczne, koncerty, spotkania dyskusyjne, organizowane przez różne wspólnoty, ruchy, duszpasterstwa, stowarzyszenia czy zgromadzenia nie są skierowane wyłącznie do osób zaangażowanych w życie parafii czy tzw. zapaleńców wiary, którzy wezmą plecak, gitarę, różaniec, wygodne buty i... ruszą w drogę. Modlitwa, Msza św. w niewielkich kapliczkach usytuowanych w górskich dolinach czy nad brzegami jezior, możliwość porozmawiania z księdzem czy zakonnicą przy ognisku, na biwaku czy podczas spływu kajakowego mogą podładować duchowe akumulatory. Kontakt z młodymi z różnych stron Polski jest nie tylko okazją do poznania nowych ludzi, ale daje też możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, a wysiłek fizyczny daje energię na cały rok pracy umysłowej. Nie trzeba uciekać na antypody, by poczuć się dobrze z samym sobą, przeżyć niecodzienną przygodę, zbudować więzi przyjacielskie czy odbudować relacje z Bogiem. I jeszcze jedno: pamiętajmy, że wakacje to świetny czas na ewangelizację!

 


Wakacje z Bogiem 2014 

Wybrane propozycje

 

Rekolekcje montforntańskie

Termin: 10–13 lipca; 11–14 września

Miejsce: Dom Świętego Gabriela, ul. Noskowskiego 13, 42–226 Częstochowa

Liczba miejsc: 55

 

To rekolekcje zawierzenia, przygotowujące do całkowitego ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi wg nauki św. Ludwika Marii Grignion de Montforta, francuskiego kapłana, odznaczającego się wyjątkową pobożnością do Matki Bożej. „Dzięki św. Ludwikowi Grignion de Monfort zrozumiałem, że prawdziwe nabożeństwo do Matki Bożej jest właśnie chrystocentryczne, co więcej, jest najgłębiej zakorzenione w Trynitarnej tajemnicy Boga, związane z misterium Wcielenia i Odkupienia” – pisał św. Jan Paweł II w książce Przekroczyć próg nadziei, wywiadzie przeprowadzonym przez Vittorio Messoriego. Pracując przymusowo w fabryce Solvey, Karol Wojtyła odkrył Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika. Francuski kaznodzieja stosował w nim formułę „Totus Tuus”, przypisywaną z kolei św. Bonawenturze. Rekolekcje zawierzenia adresowane są do wszystkich, którzy chcą poznać bliżej myśli św. Ludwika oraz dowiedzieć się, co oznacza „oddać się Maryi w niewolę miłości i wyłączną własność”. Rekolekcje prowadzi o. Mihovil Filipović S.M.M. z Chorwacji. – Św. Ludwik miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Trudno streszczać jego Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Matki Bożej. Najlepiej przypomnieć, że sam Jan Paweł II dokonał takiego zawierzenia i praktykował to nabożeństwo. Pozwolić prowadzić się Matce Bożej to najkrótsza i najdoskonalsza droga do świętości – podkreśla Artur Dobrowolski, organizator rekolekcji. – Myślę, że to najważniejsze rekolekcje, jakie człowiek może odbyć w życiu, gdyż nie ma lepszej drogi do Jezusa jak tylko przez Jego Matkę – dodaje. Więcej informacji na http://louisgrignion.pl.

 

Wakacje z Saltromem

Termin: 2–12 sierpnia – dzieci 9–13 lat

              11–22 lipca; 4–15 sierpnia; 15–26 sierpnia – dzieci 8–16 lat

Miejsce: Wierchomla, Powroźnik

 

Salezjańskie Lato to podejmowana już po raz 16. inicjatywa, która corocznie angażuje ok. 100 wolontariuszy i ponad 600 uczestników. Cała akcja odbywa się pod opieką księży salezjanów, pracowników Saltromu oraz wolontariuszy, którzy w duchu ks. Jana Bosko i zgodnie z jego systemem wychowawczym starają się zapewnić uczestnikom Salezjańskiego Lata wypoczynek bezpieczny, ciekawy i aktywny, tak by były to dla nich dwa miesiące beztroski, słońca i dobrej zabawy.

Organizatorzy proponują między innymi obóz rekreacyjny w Wierchomli, a także obóz sportowy w Powroźniku. Na kolonię rekreacyjną w Wierchomli położonej w malowniczej dolinie Beskidu Sądeckiego koło Piwnicznej Zdroju, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zaproszone są dzieci w wieku 9–13 lat. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki górskiej, wypoczynku i miłego spędzenia czasu. W Powroźniku w Beskidzie Sądeckim położonym w dolinie potoku Muszynka, pomiędzy Muszyną a Krynicą, odbędą się obozy: sportowo-taneczny, piłkarski i siatkarski. Jest to znakomite miejsce do spędzenia czasu wolnego w sposób aktywny. Stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek pieszych górskich, a także krajoznawczych. Szczegóły na www.saltrom.krakow.pl.  

 

Rekolekcje Naśladowania św. Franciszka

Termin: 26 lipca–2 sierpnia

Zgłoszenia: do 10 lipca

Miejsce: Śnieżnica, Kasina Wielka, pow. Limanowa

 

Wspólnota Młodzieży Franciszkańskiej Prowincji Warszawskiej oo. Kapucynów zaprasza młodzież i rodziny na rekolekcje wakacyjne, które odbędą się w Śnieżnicy w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym. – Rekolekcje są adresowane głównie do młodzieży od lat 16, ale biorą w nich udział także studenci, młode małżeństwa wraz z potomstwem – wymienia Anna Brol. W tym roku tematem rozważań będzie życiorys św. Franciszka wg św. Bonawentury.
Czas przedpołudniowy ma swoisty układ: katecheza – krąg biblijny – Eucharystia, natomiast po południu przewidziany jest czas na wspólną wędrówkę po okolicy. Planowana jest również całodzienna wyprawa w góry, zgodnie z możliwościami fizycznymi uczestników. Rekolekcje są częścią formacji Młodzieży Franciszkańskiej. Formacja opiera się na VI Napomnieniu św. Franciszka: „Owce Pana poszły za Nim w ucisku i prześladowaniu, (por. J 10, 4) w upokorzeniu i głodzie (por. Rz 8, 35), w chorobie i doświadczeniu, i we wszystkich innych trudnościach; i w zamian za to otrzymały od Pana życie wieczne. Stąd wstyd dla nas, sług Bożych, że święci dokonywali wielkich dzieł, a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich”. – Oznacza to, że wspólnota uczy się spoglądać na Jezusa Chrystusa przez słuchanie słowa Bożego. Każdy z nas uczy się przez to odnajdywać konkretną wolę Bożą w rzeczywistościach takich jak np. wybór studiów, zawodu, co należy zrobić w danej sytuacji, ale także i w rozeznaniu swego życiowego powołania. Zostawiamy wszelkie codzienne sprawy i opuszczamy miejsce, w którym się znajdujemy, po to, by wsłuchiwać się w słowo Boże, by uczyć się, jak św. Franciszek podążał za Chrystusem, jaką drogę wyznaczył swoim naśladowcom – opowiada Brol. Dotychczas rekolekcje odbyły się w Jamnej, w Wierchomli, Rzeszowie i na Śnieżnicy. – Wybieramy tereny, gdzie jest możliwość doświadczania Boga w pięknie przyrody, w braterstwie na górskich szlakach – podkreśla koordynatorka. Informacje także na http://wmfwarszawa.blogspot.com/

 

Miasteczko Modlitewne w Zabawie

Termin: 28 lipca–3 sierpnia

Miejsce: Zabawa

Wiek: młodzież od 14 lat

 

Młodzi z całej Polski są zaproszeni do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. To właśnie tutaj powstanie Miasteczko Modlitewne. – Miasteczko Modlitewne to siedmiodniowa szkoła modlitwy – dziękczynienia, prośby, uwielbienia, przebłagania, modlitwy wstawienniczej – mówi Patrycja Wigurska-Bąk, koordynatorka Miasteczka. Hasłem tegorocznego spotkania, które przypada w setną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, są słowa ks. Jana Twardowskiego „Miłość na śmierć nie umiera”. – Miasteczko Modlitewne to spotkanie, w czasie którego każdy człowiek – czy to radosny, czy zagubiony – przeżywa niesamowity tydzień, tworzy wielką wspólnotę radości i miłości do Pana Boga i drugiego człowieka, ale także jest obywatelem jedynego miasteczka w Polsce, które co roku powstaje w Zabawie specjalnie dla wszystkich, którzy chcą pogłębić więź z Panem Bogiem oraz chcą poznać i naśladować świadectwo życia bł. Karoliny – patronki młodzieży – podkreśla koordynatorka spotkania.
Oprócz szkoły modlitwy przewidzianych jest wiele wydarzeń towarzyszących: dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, koncerty zespołów. W programie znajdą się m.in.: codzienna Eucharystia, konferencje, prace w grupach, adoracje Najświętszego Sakramentu, a także: pielgrzymka do Radłowa i nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, pogodne wieczorki, Msza św. o wschodzie słońca, całonocna adoracja z nabożeństwem o uzdrowienie, nocna Droga Krzyżowa z pochodniami szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, koncert zespołu „Bethesda” i wiele innych.
2 sierpnia, w rocznicę urodzin błogosławionej, odbędzie się spotkanie mieszkańców Miasteczka Modlitewnego oraz uczestników rekolekcji Ruchu Czystych Serc z Gródka nad Dunajcem, którzy przy sarkofagu bł. Karoliny złożą lub odnowią swoje przyrzeczenie życia w czystości. Uczestnicy Miasteczka Modlitewnego przywożą ze sobą namiot.

Więcej na www.miateczkomodlitewne.pl.

 

Sercańskie rekolekcje młodzieżowe

Termin: 1–11 sierpnia; 11–21 sierpnia

Miejsce: Gliczarów Górny k. Bukowiny Tatrzańskiej; spływ Czarą Hańczą, Swoboda k. Augustowa nad Jeziorem Studzienicznym

Wiek: młodzież od 14 lat, na spływ kajakowy – od 18 lat

 

Rekolekcje wędrowne, na kajakach, pod żaglami – to letnie propozycje wakacyjne sercanów, łączące młodzieńcze pasje z pogłębieniem wiary. Nie są to zwykłe kolonie, bo organizatorom zależy, by oprócz dobrego wypoczynku i zwiedzenia ciekawych miejsc stworzyć prawdziwą wspólnotę z Bogiem. W wymiarze duchowym program każdego dnia rekolekcji będzie obejmował poranną i wieczorną modlitwę, Mszę św. z kazaniem i wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz spotkanie dyskusyjne. Myślą przewodnią rekolekcji są słowa: „Nie jesteś sam – skąd On to ma?”. W programie obozu wędrownego przewidziane są wędrówki najpiękniejszymi szlakami Tatr i zwiedzanie Zakopanego. Spływ kajakowy (okolice Augustowa, Wigry i Czarna Hańcza) potrwa ok. siedem dni na trasie i dwa dni nad Jeziorem Studzienicznym. Z kolei w programie „wakacji pod żaglami” przewidziane jest teoretyczne i praktyczne poznawanie i doskonalenie tajników żeglarstwa oraz wycieczka kajakowa nad jezioro Serwy. Szczegóły na www.rekolekcje.scj.pl/lato/start.

 

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej JORDAN

Termin: 15–27 sierpnia; 16–25 sierpnia

Wiek: młodzież szkolna i studenci

 

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan organizuje w sierpniu wyjazdy do Taize. – Obie propozycje są bardzo atrakcyjne, potwierdzą to zapewne te osoby, które były już w najsłynniejszej francuskiej wiosce na świecie – mówi Aleksander Konieczny z DM Jordan. – Cisza, kanony, kontemplacja i twórcze dzielenie się wiarą to tylko słowa klucze. Aby tego wszystkiego doświadczyć, trzeba tam po prostu pojechać, a warto wybrać się z nami. Zapraszamy młodzież i studentów, niekoniecznie związanych z naszym duszpasterstwem – dodaje. Ci, którzy chcieliby poznać atmosferę modlitwy w Taize, mogą skorzystać z wyjazdu z młodymi z DM Jordan od 16 do 25 sierpnia. Dzień wcześniej rozpocznie się blisko dwutygodniowy wyjazd, w trakcie którego uczestnicy oprócz pobytu w Taize zwiedzą Paryż, Cluny, najsłynniejsze opactwo benedyktynów w Burgundii. Ponadto będą mogli wypocząć nad włoskim jeziorem Garda, zwiedzić Ligurię i San Remo. – Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Zapewniamy dobrą atmosferę i dużo radości – mówi Konieczny. Więcej informacji na www.dm.archpoznan.pl.

 

Golgota Młodych

Termin: 22–26 sierpnia

Miejsce: Serpelice nad Bugiem

Liczba miejsc: nieograniczona

 

Ciekawe konferencje, warsztaty, pięć dni spędzonych na polu namiotowym i możliwość poznania nowych ludzi z całej Polski to kilka z wielu powodów, aby przyjechać do Serplic i przyjrzeć się swojej życiowej wędrówce. Spotkanie organizowane przez braci mniejszych kapucynów prowincji warszawskiej, które odbędzie się w tym roku już po raz ósmy, jest adresowane do młodzieży, głównie akademickiej, ale nie tylko. Nie trzeba się wcześniej zgłaszać, wystarczy rejestracja na miejscu, zapewniają organizatorzy. W tym roku temat brzmi bardzo intrygująco: „Wędrowcy do świtu”. Co kryje się pod tym tematem? Właściwie dwa ogólne hasła: droga i światło. Te dwa terminy są niezwykle bogate w treść. Można by odnaleźć w Piśmie Świętym mnóstwo fragmentów, które by zawierały te dwa hasła, ale nie chodzi tutaj tylko o zrozumienie intelektualne. „Być wędrowcom do świtu to być dojrzałym chrześcijaninem, to w bardzo niezwykły sposób przeżywać swoje życie jako wyprawę – pielgrzymkę. W świecie, który biega i szuka, obija się i kręci w kółko, zatracamy sens życia. Mamy mnóstwo celów, a co z nimi się wiąże, także zadań, przez które czujemy się ciągle przytłoczeni. Pielgrzym – wędrowiec do świtu – to człowiek, który już nic nie musi – on idzie, także tam, gdzie nie widać jasnego celu i gdzie nie ma łatwego rozrachunku strat i zysków” – przekonuje br. Łukasz Pyśk.

W tym roku Golgota Młodych odbędzie się w pięciu etapach – jak gdyby drogach: wody, wina, słowa, światła i chleba. Każdy wieczór zakończy się czymś niezwykłym, ale także każdy dzień będzie inny. Szczegóły na www.golgotamlodych.pl.

 

Nie bój się, wypłyń na głębię

Termin: 27 sierpnia–4 września

Miejsce: Kaszuby

Liczba miejsc: 20

 

– Tegoroczne rekolekcje, pod hasłem: „Nie bój się, wypłyń na głębię”, mają na celu obudzenie człowieka wewnętrznego, by mocniej przylgnąć do Chrystusa i doświadczyć Kościoła – opowiada s. Jana Lehmann. Tego typu rekolekcje  organizowane są już od blisko 30 lat. Ich cechą jest podejmowanie tematów związanych z wiarą i  powołaniem w atmosferze modlitwy i wspólnych wypraw, w otoczeniu pięknej przyrody. Wspólnota, którą tworzą młodzi ludzie w wieku 20–30 lat oraz opiekunowie – zakonnicy (brat i kapłan oraz siostry niepokalanki) liczy około 20 osób.

Uczestnik tych rekolekcji może się spodziewać: bliskości Kościoła, pięknych krajobrazów (jezior, rzek, lasów i pól; przewidziany jest wspólny spływ kajakowy), doświadczonych przewodników (o. Roman Schulz OP i s. Jana, niepokalanka – oboje w różnych miejscach pomagają od dawna młodym ludziom wzrastać w wierze), dobrych warunków zamieszkania, przeżywania wspólnoty, samotności i ciszy. Dziesięć metod działania Ducha Świętego i złego ducha, sześć warunków twórczego uczestniczenia we wspólnocie i pięć sposobów na smutek to tematy, które będą podejmowane w tym roku. Informacje również na

 

www.niepokalanki.pl/index.php?op=rekolekcje

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki