Logo Przewdonik Katolicki

Boże biuro podróży

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Przez cały rok pobożnie chodzimy do kościoła, czytamy prasę katolicką, uczęszczamy na spotkania różnych wspólnot. W wakacje pojawia się pokusa, by od tego wszystkiego odpocząć. Dlaczego?

Przez cały rok pobożnie chodzimy do kościoła, czytamy prasę katolicką, uczęszczamy na spotkania różnych wspólnot. W wakacje pojawia się pokusa, by od „tego wszystkiego” odpocząć. Dlaczego?

Może dlatego, że wakacje kojarzą się ze źle rozumianą wolnością, czyli robię, co chcę, gdzie chcę, kiedy chcę i z kim chcę. Kojarzą się też z lenistwem, odpuszczeniem sobie wszystkich obowiązków, także tych dotyczących naszej sfery duchowej. Tylko czy tak przeżyty urlop sprawi, że wrócimy do pracy z naładowanymi bateriami? Nie. Po niemądrych „wakacyjnych przygodach” zostaje zazwyczaj niesmak i smutek.

Wakacje, aby się udały, trzeba dobrze zaplanować. Czyli przemyśleć, czego najbardziej mi potrzeba: cichej kontemplacji, bo na co dzień pracuję w firmie, w której panuje nieustanny bałagan, a może ruchu i przygody na paralotni, bo od poniedziałku do piątku siedzę przy komputerze w ciasnym biurze. Gdy wiemy, czego chcemy, warto poszukać organizacji, które mogą nasze potrzeby zaspokoić. Nie trzeba wybierać najdroższych biur turystycznych, żeby mieć pewność, że urlop nie zostanie zmarnowany. Od wielu lat zakony, organizacje katolickie: dla dzieci, młodzieży i starszych, instytucje charytatywne oferują tysiące form kreatywnego, pożytecznego spędzenia czasu. Rzadko zapraszają do luksusowych apartamentów (częściej pod namioty lub do skromnych ośrodków), ale mają w pakiecie coś, czego nie kupi się za żadne pieniądze: codzienną Eucharystię, rozmyślania, wycieczki do miejsc kultu, towarzystwo osób podobnie myślących.

Cały rok żyjemy z Bogiem – czy jest powód, by w wakacje rezygnować z kontaktu z najlepszym Przyjacielem? To fakt, że Pan Bóg nie pozwoli nam na różne wakacyjne wybryki i chwile zapomnienia, ale nie po to, by złośliwie ograniczyć naszą wolność. Po prostu – pragnie, żeby wspaniałe było całe nasze życie, a nie tylko kilka ulotnych chwil.

Bardzo spodobał mi się fragment wywiadu Przemysława Radzyńskiego z wakacyjnego numeru katolickiego dwutygodnika dla młodzieży „Droga”. O. Tomasz Abramowicz, pijar, na pytanie, co traci młodzież przyjeżdżająca na „zakonny wypoczynek”, odpowiedział: – Tracą możliwość spędzania czasu na „fejsie”, zarobku kilkuset złotych w smażalni we Władysławowie i kąpieli w Adriatyku. Ale przede wszystkim tracą swoje kompleksy, egoistyczne postawy, brak wiary w siebie. Tracą także „onetowy” obraz księży i Kościoła.

Patent na udane wakacje jest prosty: tanio i w dobrym towarzystwie. Czyli z Bogiem i przyjaciółmi. Łatwiej ich znaleźć w sprawdzonej wspólnocie niż ekskluzywnym biurze podróży. Chyba że jest to... Boże biuro podróży.

Kodeń: dla ludzi sukcesu

Warsztaty ewangelizacyjne, nauki gry na bębnach, rękodzieła, a może z pisania ikon? Do tego pogadanki o wybitnych, godnych naśladowania świętych, koncerty (m.in. Gospel Rain) oraz tętniące życiem Eucharystie.

Wszystkie te atrakcje skumulują się podczas Festiwalu Życia w Kodniu pt. „Szansa na sukces”. – Głośne śpiewy, wspólne modlitwy, znakomite homilie głoszone z ambony i setki młodych ludzi skupionych na Jezusie Chrystusie powodują, że radość wylewa się z niewielkiego kościoła i z całą okolicą dzieli się powiewem młodości i Bożego Ducha – zachęcają organizatorzy. – Chcesz zdobyć swoją „Szansę na sukces”? Nie wahaj się i przyjeżdżaj!

Zaprasza Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów, Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA i Wspólnota Dobrego Pasterza. Zapisy i więcej informacji na stronie www.festiwalzycia.pl.

Za klasztornym murem

Cichy refektarz zamiast głośnego klubu i dźwięk dzwonów zamiast szumu oceanu to letnia propozycja wielu klasztorów, które nie oferują luksusowych apartamentowców, ale ciasne cele. Co ciekawe, coraz więcej zakonów otwiera swoje bramy urlopowiczom, a chętnych nie brakuje.

Gości zaprasza np. Benedyktyńskie Opactwo w Tyńcu (www.tyniec.benedyktyni.pl). W Górach Świętokrzyskich działa Pallotyński Dom Rekolekcyjny „Wieczernik” (www.wieczernik.pallotyni.opoka.org.pl). Dominikanie zachęcają, by skorzystać z rekolekcji „Szkoła modlitwy” w Korbielowie (www.rekolekcje.dominikanie.pl). Ciekawi mogą przyjrzeć się z bliska także surowej karmelitańskiej regule – w Piotrkowicach koło Kielc działa Karmelitański Dom Modlitwy (dom.modlitwy@karmel.pl).

Copacabana, czyli Rio w Płocku

Chodzi o Festiwal Młodych, który potrwa od 5 do 8 lipca. Organizatorzy chcą, by kojarzył się ze słoneczną atmosferą Światowych Dni Młodzieży w Brazylii. Zadanie to powierzyli m.in. Arce Noego, hip-hopowcom z Full Power Spirit, TGD, Raz Dwa Trzy i Luxtorpedzie. Do składu gwiazd Polskiej Copacabany dołączy też perkusista i założyciel orkiestry salsowej Jose Torres.

Ważnym punktem programu będą warsztaty tematyczne: muzyczne, poświęcone technikom parkour i samoobrony czy też sztuce kreatywnego myślenia, dziennikarstwa i fotografii. Będzie luz i zabawa, ale i miejsce dla sacrum. W Namiocie Adoracji uczestnicy będą mogli oddać się modlitwie oraz skorzystać z sakramentu pokuty. 

Wstęp na wieczorne koncerty Festiwalu Młodych – Polska Copacabana jest wolny. Osoby, które będą uczestniczyły we wszystkich wydarzeniach oraz zechcą zamieszkać w miasteczku namiotowym, będą musiały wykupić bilety w cenie od 40 do 110 zł.

Więcej na www.festiwal2013.pl

A może Rio... w Krakowie?

Z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży połączy się także Kraków. Krótko – bo 27 i 28 lipca – ale intensywnie. To dobra propozycja na wakacje w pigułce dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na długi urlop.

Krakowskie spotkanie modlitewne odbędzie się w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pierwszego dnia rozpocznie się modlitwą w czasie Godziny Bożego Miłosierdzia. Po celebracji sakramentu pokuty będzie konferencja i uwielbienie Boga lednickim tańcem. O północy uczestnicy obejrzą transmisję na żywo z Rio de Janeiro. W tym czasie ogłoszone zostanie miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Więcej informacji na www.riowkrakowie.pl.

Warto dodać, że ŚDM będzie można przeżyć także w Świebodzinie, Piekarach Śląskich, Pelplinie, Niepokalanowie, Częstochowie i w Bieszczadach (!) – w Polańczyku nad Soliną.

Włącz wiarę z kapucynami

Brązowi bracia zapraszają na jubileuszowe, bo już 20., spotkanie młodych w Wołczynie koło Kluczborka (woj. opolskie). Sześć dni, ok. 1000 młodych z całej Polski (15–22 lata), świetni prelegenci i dobre granie.

Tegoroczny Wołczyn odbędzie się pod hasłem „Włącz wiarę“, a wszystkie rozważania krążyć będą wokół myśli papieża Benedykta XVI: „Wiara jest darem, który trzeba na nowo odkryć i pielęgnować i o nim świadczyć”.

Wśród zaproszonych gości są m.in. Jacek Pulikowski, który poprowadzi spotkanie dla chłopców, psycholog Maria Dekert – dla dziewczyn, muzyk Darek Malejonek, ale i kaliski bp Edward Dajczak czy znany biblista ks. Wojciech Węgrzyniak. Na scenie pojawią się zespoły 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach, Maleo Reggae Rockers, KapEL’a oraz Strona B.

Wołczyn to biwakowanie pod namiotem, więc przyda się... namiot, menażka, śpiwór, miska do mycia i latarka. Organizatorzy zapewniają herbatę i zupę, pozostałe wyżywienie we własnym zakresie. Koszt: 50 zł.

Kapucyni zaplanowali też kilka turnusów rekolekcji dla gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i starszych za dobrowolną ofiarą. Cel: Tatry, Mazury, Bieszczady, Beskidy, Kraków.

Szczegóły: www.wolczyn.kapucyni.pl, www.kapszlak.pl.

Przygoda z KSM-em

Kilkaset obozów w Polsce i za granicą: językowe, taneczne, fotograficzne, z lepieniem garnków z gliny lub konstruowaniem robotów. Oprócz tego spływy kajakowe na Mazurach, survival w Bieszczadach, obozy adaptacyjne dla studentów albo Rajd dla Życia – to tylko niektóre propozycje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Organizacja informuje, że na większość obozów rodzice mogą uzyskać dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Godna pochwały jest inicjatywa KSM Drohiczyn, które przygotowało specjalną ofertę dla dzieci rolników. Na pełne atrakcji obozy za 150 lub 200 zł mogą pojechać uczestnicy, których choć jeden rodzic jest ubezpieczony w KRUS-ie.

Szczegóły m.in. tutaj: www.ksm-drohiczyn.pl, www.krakow.ksm.org.pl, www.warszawa.ksm.org.pl, www.poznan.ksm.org.pl, www.ksm.diecezja.tarnow.pl.

Klinika czystych serc

Patronka młodzieży bł. Karolina Kózkówna zaprasza wszystkich na swoje urodziny, które od kilku dobrych lat odbywają się podczas Miasteczka Modlitewnego. To inicjatywa rodzimej parafii Karoliny w podtarnowskiej Zabawie, gdzie mieści się sanktuarium pod jej wezwaniem, oraz KSM-u, którego jest patronką.

Tegoroczne Miasteczko Modlitewne będzie otwarte od 26 lipca do 2 sierpnia, kiedy odbędą się urodziny Karoliny. Zaproszona jest młodzież od 14 roku życia. Będzie modlitwa, muzyka, śpiew i swojskie jedzenie z czasów Karoliny: kwaśnica, placki na blasze, zupa szczawiowa i pokrzywowa oraz wiejski chleb ze smalcem. Trzeba zabrać namiot, śpiwór, karimatę, notatnik i otwarte serce. Rekolekcje trwają osiem dni, ale w miarę możliwości można uczestniczyć w dowolnie wybranym fragmencie. Hasłem rozważań będą słowa zaczerpnięte z Litanii do bł. Karoliny Kózkówny: „Wzorze żywej wiary – módl się za nami”. Na pewno nie zabraknie konferencji o czystej seksualności, bo Karolina jest w tym temacie specjalistką.

Dwa lata temu – jak na urodziny przystało – organizatorzy częstowali tortem. Jakie atrakcje przygotowali na 2 sierpnia w tym roku? Przyjedź i sprawdź. Karta zgłoszenia i więcej informacji na www.miasteczko-modlitwne.pl.

„Zwiedzanie” seminarium

Wiele seminariów – tych diecezjalnych i zakonnych – organizuje w wakacje dni otwarte połączone z rekolekcjami powołaniowymi. Mogą na nie przyjeżdżać nie tylko maturzyści (ale tylko chłopcy). Celem takich dni skupienia jest rozeznanie powołania.

Informacji o terminach należy szukać na stronach internetowych seminariów.

Z Caritasem

Każdego roku na caritasowskie kolonie i obozy wyjeżdża prawie 40 tys. dzieci i młodzieży. W diecezjalnych ośrodkach największej organizacji charytatywnej w Polsce jest ponad 5 tys. miejsc. Oprócz tego na potrzeby wakacji Caritas wypożycza jeszcze 100 dodatkowych ośrodków wczasowych. Wszystko po to, by odpocząć mogły dzieci i młodzież z mniej zamożnych rodzin.

Informacje o wakacyjnych turnusach na stronach internetowych diecezjalnych Caritas.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki