Hasło „Wakacje z Bogiem” pojawia się co roku. U jednych wywołuje uśmiech politowania, u innych obojętność, albo przeciwnie: reakcję obronną „tylko nie to!”. Dlaczego?
Bo wieje nudą, monotonią, brakiem jakiejkolwiek dobrej rozrywki. Wielu uważa, że modlitwa, Msza św., wolny czas spędzony w towarzystwie księży czy zakonnic to po prostu marnowanie najlepszych miesięcy w roku. Są przekonani, że oferta różnych wspólnot, ruchów, duszpasterstw, stowarzyszeń czy zgromadzeń skierowana jest wyłącznie do osób zaangażowanych w życie parafii czy tzw. zapaleńców wiary, którzy wezmą plecak, gitarę, różaniec, wygodne buty i... ruszą w drogę. Niedzisiejsze, nieatrakcyjne i mdłe, jak przysłowiowy budyń.
Ci, którzy w ten sposób myślą, tak naprawdę nie mają zielonego pojęcia o propozycjach, nazwijmy to okołokościelnych, adresowanych do młodych. Propozycjach niesztampowych, niebanalnych i bardzo oryginalnych.
Lubisz leżeć na plaży? Proszę bardzo. Interesuje cię tylko aktywne spędzanie wolnego czasu, żagle, górskie wycieczki? Nie ma sprawy. Chcesz posłuchać dobrej muzyki i pobawić się na koncertach? Masz taką możliwość. Przeżywasz jakieś trudności, nie wiesz, jak sobie z tym poradzić i kto w profesjonalny sposób mógłby ci pomóc? Trafiłeś pod właściwy adres. A może planujesz wyjechać za granicę, ale masz obawy, że sam się nie odnajdziesz w obcym kraju? Możesz spełnić swoje marzenia. To nie są propozycje renomowanych biur podróży, ale właśnie oferta „wakacji z Bogiem”. Co ważne, niezależnie od tego, jaką wybierzesz formę spędzenia wolnego czasu: obóz wędrowny, kolonię, rekolekcje, spływ kajakowy, żagle, możesz być pewny, że spotkasz wartościowych ludzi, podładujesz duchowe akumulatory i zdobędziesz nowe, cenne doświadczenia. Na to wszystko masz pełną gwarancję. Przekonaj się sam. Poniżej prezentujemy wybrane propozycje „wakacji z Bogiem”.
Góra Tabor
Termin: 5–8 lipca
Wiek: młodzież licealna i studenci
Chrystusowcy zapraszają na jubileuszowe, 10. spotkanie młodych z Chrystusem do Władysławowa. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „Nazwałem was przyjaciółmi” (J 15, 15). – Każdy z nas może mieć w życiu swoją górę Tabor i może dokonać zmiany samego siebie. W tym roku chcemy podjąć temat przyjaźni z Bogiem, jak nawiązać z Nim relację i podtrzymywać ją nie tylko od przysłowiowego święta – przekonuje ks. Mariusz Sokołowski TChr. Młodzi na pewno nie będą się nudzić. W programie, oprócz tradycyjnej drogi światła brzegiem morza, nabożeństw, muzycznego wielbienia, będzie można wysłuchać koncertów MATE.O i wziąć udział w konferencjach. W tym roku wśród zaproszonych gości jest m.in.: znany dziennikarz Tomasz Terlikowski. Nie zapomniano też o sportowym akcencie spotkania. Odbędzie się turniej siatkówki. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach na temat terapii uzależnień lub warsztatach teatralnych.
Więcej informacji na: www.chrystusowcy.pl
Strefa Chwały Festiwal 2012
Termin: 6–10 lipca
Zgłoszenia: 15 czerwca
Wiek: bez ograniczeń
XXI Spotkanie Muzyków Chrześcijańskich to oferta rekolekcji skierowana do wszystkich, którym bliska jest kultura chrześcijańska i którzy ją propagują. Nie tylko do muzyków czy zespołów. – W tym roku spotykamy się w Jamnej, u oo. dominikanów. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na temat „Polska muzyka chrześcijańska w nowej ewangelizacji”. Uważamy, że artyści mają wyjątkową rolę do odegrania na tym polu, dlatego temat ten będzie obecny podczas konferencji, koncertów, paneli dyskusyjnych – mówi Agnieszka Dubiel. – Jak zawsze nie zabraknie Eucharystii, muzyki, uwielbienia, dyskusji, warsztatów, koncertów i okazji do osobistego spotkania z Bogiem – podkreśla koordynatorka. „Moja Rodzina” to hasło dnia festiwalowego (8 lipca), otwartego dla każdego, kto chciałby posłuchać koncertów m.in. Arkadio, NewLife’M, s. Anny Bauchan, nauczyć się tańców ewangelizacyjnych czy wziąć udział w grach i zabawach „Kibicuj rodzinie”.
Więcej na: www.strefachwalyfestiwal.pl
Przystanek Jezus
Termin: 28 lipca–5 sierpnia
Zgłoszenia: do 30 czerwca
Wiek: od 18 lat
XIII edycja Przystanku Jezus będzie w tym roku wzbogacona o wyjątkowe wydarzenie – I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Osoby zgłaszające się na Przystanek Jezus automatycznie zostają zgłoszone do udziału w kongresie. Wśród zaproszonych gości będą m.in. abp Rino Fisichella (Rzym), przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji, o. Henrique Porcu i o. Antonello Cadeddu (São Paulo) – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia; charyzmatyczni ewangelizatorzy prowadzący misję pośród najuboższych i zagubionych na pustyniach miast; główni bohaterowie filmu Duch w reż. L. Dokowicza i M. Bodasińskiego, bp Edward Dajczak – biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus.
Więcej informacji na: www.przystanekjezus.pl/info
Golgota Młodych 2012
Termin: 22–26 sierpnia
Już po raz szósty bracia kapucyni z Prowincji Warszawskiej zapraszają maturzystów i studentów do Serpelic nad Bugiem, przy granicy z Białorusią. Mimo tak odległego niemal dla całej Polski miejsca, co roku przyjeżdża tu wielu młodych, pragnących zaczerpnąć duchowych sił. Mała wioska zaczyna tętnić życiem. – Golgota to miejsce, gdzie rodzi się wiara. Człowiek może spotkać się z Bogiem, stworzyć przestrzeń dla wylania Jego łaski – opowiada br. Łukasz Pyśk, organizator Golgoty. Podkreśla, że młodzi przywożą swoje niełatwe nieraz doświadczenia, słabości, trudne relacje z rodziną. – Każdy z nas niesie przecież jakiś krzyż – zaznacza zakonnik. Ale atmosfera w Serpelicach zawsze jest radosna.
Temat tegorocznego spotkania to „Respiracja”. Wprowadzi on młodych ludzi w doświadczenie żywej modlitwy. – Oddechem chrześcijanina jest modlitwa i to o niej będziemy mówić, o „respiracio amoris”, modlitwie do Boga, która bierze swój początek w Duchu Świętym. Chcemy nauczyć ludzi modlitwy, dlatego też przygotowaliśmy warsztaty na jej temat – mówi br. Łukasz. Uczestnicy Golgoty Młodych zapoznają się z tradycyjnymi modlitwami Kościoła, ale także dowiedzą się, jak modlić się słowem Bożym. Bracia kapucyni
poprosili o wygłoszenie konferencji m.in. o. Pawła Kozackiego OP i Krzysztofa Wąsowskiego, obrońcę dziennikarki Joanny Najfeld.
Więcej informacji na: www.golgotamlodych.pl
Sercjańskie Rekolekcje Młodzieżowe
– „Szukamy Boga” – to myśl przewodnia proponowanych przez nas rekolekcji, które łączą młodzieńcze pasje z pogłębieniem wiary i poznawaniem innej kultury – mówi ks. Bogdan Kuta. Jak dodaje, tegoroczna propozycja, skierowana do tych, którzy ukończyli 14. rok życia, jest bardzo bogata. Można uczestniczyć w rekolekcjach pod żaglami (Swoboda k. Augustowa), na kajakach (spływ Czarną Hańczą) lub wędrownych (Tatry). – Nasza oferta nawiązuje niejako do zapoczątkowanej przez ks. Karola Wojtyłę idei spędzania wolnego czasu z Bogiem, aktywnie i na łonie przyrody – podkreśla. Ci, którzy chcieliby wyjechać poza Polskę, mogą zapisać się na rekolekcje organizowane w Chorwacji: Murtel k. Splitu lub Medjugorie i Adriatyk. Trzeba mieć jednak ukończone 16 lat.
Więcej informacji oraz terminy turnusów na: www.rekolekcje.scj.pl
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej
Zgłoszenia: do 15 czerwca
Bardzo ciekawą ofertę, skierowaną nie tylko do KSM-owiczów, ma w tym roku poznański KSM. W dniach 30 lipca–5 sierpnia młodzież od 13. roku życia może wziąć udział w rekolekcjach na wzór obozów harcerskich. – Codziennie będą odprawiane nabożeństwa, ale będzie też rozrywka: zabawy harcerskie i ogniska – zapewnia Natalia Kaczmarek, prezes KSM. Wypoczynek organizowany jest w stanicy harcerskiej w Podgajach k. Piły.
Ci, którzy zaliczą przynajmniej jeden z obozów kondycyjnych, będą mogli wybrać się na VII Poznańską Pielgrzymkę Rowerową. Jest to ważne, ponieważ pielgrzymi, w ciągu dziewięciu dni, pokonają w sumie 800 km.
– W tym roku pojedziemy szlakiem cysterskim. Odwiedzimy Przemęt, Obrę, Paradyż, Rokitno, Wolin, Koszalin. Uczestnicy poznają historię cystersów i ich dzieje w Polsce – mówi Kaczmarek. Pielgrzymka potrwa od 11 do 19 sierpnia.
Młodzież w wieku 13–17 lat zaproszona jest do udziału w warsztatach aktorsko-filmowych, odbywających się w dniach 12–18 sierpnia w Biskupinie. – Uczestnicy poznają historię kina, podstawy reżyserii, a także zrealizują film pod okiem Mateusza Pleskacza, twórcy teledysków, który współpracuje m.in. z Izabelą Trojanowską czy Audiofeels.
Na obóz językowo-turystyczny do Szklarskiej Poręby (21–30 lipca) powinni jechać ci, którzy chcieliby poćwiczyć w praktyce język angielski. (Wcześniej będzie przeprowadzony test on-line, sprawdzający poziom wiedzy). – Młodzież będzie miała codziennie pięć godzin zajęć języka w różnej formie, nie tylko takiej, jak znają ze szkoły – zaznacza prezes KSM. Warto dodać, że podczas tych kilku dni uczestnicy obozu wezmą udział w wycieczkach do Karpacza i do Skalnego Miasta w Czechach.
Więcej na: www.poznan.ksm.org.pl/wakacje