Logo Przewdonik Katolicki

Iskra, która rozświetla drogi

Marcin Jarzembowski
Fot.

Delegacje młodzieżowe parafii z całej diecezji, przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz władze miasta i województwa odebrali w Niedzielę Palmową w bydgoskiej katedrze Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Uroczystości rozpoczęły się na zewnątrz katedry przy krzyżu. Wszyscy z palmami w rękach po ich poświęceniu weszli procesyjnie do świątyni.

 

Musimy się nawrócić

Pasterz diecezji przypomniał, że Niedziela Palmowa zwraca uwagę na dwa ważne wydarzenia. To początek Wielkiego Tygodnia oraz obchody Światowego Dnia Młodzieży – tym razem na szczeblu diecezjalnym. Biskup nawiązał do daty 27 kwietnia, kiedy to Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. – To przygotowanie pragniemy przeżyć pod znakiem tej szczególnej inspiracji, która zaowocowała ogłoszeniem święta Bożego Miłosierdzia. Jego szczególnym orędownikiem był niewątpliwie polski papież – mówił.

W czasie homilii bp Jan Tyrawa nawiązał do nauczania Ojca Świętego, które zostało przez niego wygłoszone podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Także do encykliki Dives in misericordia. – Jan Paweł II nazywa Boże Miłosierdzie miłosierną miłością. Chciał nam pokazać, że im bardziej człowiek grzeszy, tym bardziej woła o pomoc. Papież zachęcał nas do budowania nowej cywilizacji. To budowanie ma charakteryzować się Bożym Miłosierdziem, do którego jesteśmy wszyscy wezwani – dodał.

Na zakończenie ordynariusz diecezji podkreślił, że Jan Paweł II jawi się jako ten, który doświadczał obecności Boga. Jednocześnie jako prorok, który nie mógł o tym nie mówić. – Jeśli papież w tym wszystkim, co powiedział, nie ma racji, to nie mamy czym się przejmować. Ale jeśli w tym wszystkim, co powiedział, ma rację, to wszyscy musimy się nawrócić. Korzystajmy zatem z Bożego Miłosierdzia i idźmy ku kanonizacji i jej świętowaniu. Niech nam w tym wszystkim pomoże owa iskra, która ma rozświetlać nasze drogi – zakończył.

 

Ogień łączności z Janem Pawłem II

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia została odebrana w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przez delegację stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” naszej diecezji. Ogień ten, poświęcony przez Jana Pawła II, pali się pod obrazem Jezusa Miłosiernego nieustannie od 2003 r. – Cieszę się, że instytucje naszego miasta, służące człowiekowi na różnych płaszczyznach życia, tak chętnie odpowiedziały na zaproszenia po Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Myślę, że świadczy to z jednej strony o wielkim autorytecie papieża Polaka, a z drugiej o potrzebie Bożego

Miłosierdzia, nie tylko w życiu prywatnym, ale także wszędzie tam, gdzie służy się drugiemu człowiekowi – powiedział koordynator fundacji w diecezji bydgoskiej ks. Maciej Musiał.

W dzień kanonizacji Ojca Świętego iskra trafi do wiernych we wszystkich parafiach diecezji i Polski. – Trzeba docenić obecność i zaangażowanie młodych przedstawicieli parafii diecezji bydgoskiej, przecież to ich święto, które przeżywane w duchu zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, dzięki iskrze, nabiera szczególnego wymiaru. Mam nadzieję, że w znaku Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia z nową mocą trafi do serc ludzi wierzących – i nie tylko – orędzie o Bożym Miłosierdziu – dodał kapłan.

W katedrze oprócz delegacji poszczególnych parafii obecni byli stypendyści – gimnazjaliści i licealiści – Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Bydgoska Wspólnota Akademicka Stypendystów FDNT, która była odpowiedzialna za całą uroczystość przekazania Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. – Iskra jest znakiem łączności z Janem Pawłem II. Także odpowiedzią na jego pragnienie, wypowiedziane w Krakowie-Łagiewnikach, aby ten ogień się rozprzestrzeniał. By Boże Miłosierdzie było znane każdemu człowiekowi – powiedziała stypendystka Justyna Markiewicz. – Bycie stypendystą jest zarazem zadaniem i darem. To wsparcie umożliwia mi rozwój również pod kątem myśli i nauczania Jana Pawła II – dodała Agata Piasecka.

W diecezji bydgoskiej jest 44 stypendystów – 14 gimnazjalistów, 14 licealistów i 16 studentów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki