Logo Przewdonik Katolicki

Księga inna niż wszystkie

Michał Bondyra
Fot.

Prośby o zdrowie, nawrócenie, opiekę. Podziękowania za pontyfikat, pokój na świecie. Postanowienia zerwania z nałogiem. Między innymi takie wpisy można znaleźć w księdze, która jako duchowy dar Polaków w dniu kanonizacji Jana Pawła II zostanie złożona w Watykanie przez Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia.

 

Pani Irena za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II prosi o zdrowie po dopiero co przebytej operacji piersi. „Dopomóż, aby ta choroba już nie powróciła” – pisze. Prosi też o błogosławieństwo dla całej rodziny. Pani Paulina z kolei błaga, by za przyczyną już wkrótce świętego papieża „w końcu pogodzili się z tatą i jego rodziną”. Pani Stasia dziękuje za życie. Ma też jedną nietypową prośbę: „Bardzo proszę [Ojcze Święty] przekaż mym rodzicom, że tęsknię za nimi”.

 

Piszą, choć nie pamiętają

Nie brakuje też wpisów od ludzi niezwiązanych z Kościołem. – Dziś rano jedna z wolontariuszek moderowała taki wpis od osoby, która wprost deklarowała się jako niewierząca. Zwracając się do Jana Pawła II per „pan”, dziękowała mu za jego postawę i to jak wielkim był człowiekiem – przyznaje Tomasz Reczko, koordynator ds. Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Pan Tomasz podkreśla, że sporo wpisów jest od ludzi młodych lub bardzo młodych, jak choćby ten od Ani – gimnazjalistki, proszącej o polepszenie sytuacji rodzinnej, w której jest problem alkoholowy i ciężka choroba brata. – Tak młode osoby pontyfikatu Jana Pawła II nie pamiętają, kiedy umierał, miały przecież ledwie kilka lat, a mimo wszystko zwracają się za jego pośrednictwem, to cieszy – przyznaje. Licznik próśb, podziękowań, ale i postanowień na www.iskramilosierdzia.pl wciąż bije. Choć na tę chwilę wskazuje blisko dziewięć tysięcy wpisów, dynamicznie się zmienia. – Na moderację czeka jeszcze kilka tysięcy wpisów. Nie znamy ich dokładnej liczby, bo to są tylko te wpisy, które trafiły do nas z parafii rozsianych w całej Polsce. Nie sczytaliśmy jeszcze tych, które wciąż nadchodzą do nas poprzez SMS-y, pocztą elektroniczną czy tradycyjną pod adresem „Dzieła Nowego Tysiąclecia” – tłumaczy Reczko, dodając, że wpisy nadchodzą falami: „po tym, jak pokazano naszą akcję w Wiadomościach, w ciągu dwóch dni dostaliśmy kilka tysięcy wpisów. Myślę, że podobna fala może być 30 marca”.

 

Dwa w jednym

Dlaczego właśnie wtedy? Bo tego dnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. transmitowaną zresztą przez TVP. – Będą w niej uczestniczyły zaproszone delegacje wszystkich diecezji, które odbiorą lampion z „Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia”. Podobny lampion zostanie przekazany prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawicielom najważniejszych organizacji społecznych i charytatywnych. W imieniu diecezji lampion będą przyjmowały delegacje młodzieży, w której skład wejdą m.in. stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – wyjaśnia ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieła”. Reczko mówi, że niezwykłych lampionów z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny i Jana Pawła II niosących płomień z łagiewnickiej bazyliki, poświęcony zresztą w 2003 r. przez Jana Pawła II, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowała 300. – Dwieście z nich będzie rozdawać na Mszy, pozostałą setkę będziemy kolportować z pomocą naszych stypendystów do innych organizacji – dopowiada Reczko. Co łączy księgę z iskrą? – Można powiedzieć, że są to dwie akcje w jednym. Przekazanie ognia razem z przesłaniem i nauczaniem Jana Pawła II i orędziem Bożego Miłosierdzia wraz ze stworzeniem księgi postanowień i podziękowań kierowanej do bł. Jana Pawła II wzajemnie się dopełniają – tłumaczy.

 

Nie tylko w Watykanie

O Kanonizacyjnej Iskrze Miłosierdzia wiele zostało już powiedziane, także na łamach „Przewodnika”. Pomysł z księgą jest zupełnie nowy. – Wystartowaliśmy z nim 9 marca. Początkowo największy odzew był z archidiecezji katowickiej, skąd mieliśmy blisko pół tysiąca wpisów – mówi koordynator ds. Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Reczko wspomina, że były to głównie wpisy w formie analogowej, sporządzane według jednego systemu. – Kartki przypominające te wypominkowe dostępne były w kościołach w miejscach, gdzie zwykle leży prasa katolicka lub przy ambonie – wyjaśnia. Do 8 kwietnia, oficjalnej daty, kiedy pracownicy i wolontariusze „Dzieła Nowego Tysiąclecia” skończą przyjmowanie i moderowanie wpisów, Reczko spodziewa się, że może ich być nawet do kilkudziesięciu tysięcy. – Zbierzemy je w księgę, która zostanie złożona w Watykanie podczas kanonizacji bł. Jana Pawła II, jako duchowy dar Polaków – tłumaczy, dodając że jej kopie na stałe powędrują do muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, ale też na Jasną Górę, do Krakowa i Warszawy. Już teraz zapowiada, że przedłuży jednak akcję zbierania próśb, postanowień i podziękowań do 23 kwietnia. – Wpisy, które dotrą do nas po 8 kwietnia, zostaną dołączone do księgi w wersji elektronicznej – mówi. Wszystko przez wymagania techniczne. – Księga musi być oprawiona w skórę, a potem jeszcze 72 godziny musi poleżeć, by dobrze się skleić i przegryźć – tłumaczy. Przygotowaniem niezwykłej księgi zajęła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. – Dzięki temu w razie czego będziemy mogli zastosować technikę mikrodruku – cieszy się koordynator akcji, przyznając, że w ten sposób na 500 stronach będzie w stanie zmieścić nawet do miliona wpisów. – Do odczytania każdego trzeba będzie wtedy użyć lupy – przyznaje.Tomasz Reczko, koordynator ds. Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia:

– Bardzo chętnie włączymy świadectwa spotkań zwykłych ludzi z Janem Pawłem II, które były publikowane na łamach „Przewodnika Katolickiego”. Dołączą one z pewnością do świadectw miłosierdzia Boga i człowieka, które udało nam się dotąd zebrać. Nie wiem tylko czy zostaną one opublikowane w księdze wpisów, czy będą stanowić osobną księgę świadectw.

Wpisać swoje podziękowanie, prośbę lub postanowienie do księgi – duchowego daru Polaków – można na kilka sposobów: wpisując ręcznie w parafialnym kościele, wysyłając swój wpis na adres „Dzieła Nowego Tysiąclecia” (skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01–015 Warszawa z dopiskiem „Księga”) albo wysyłając SMS na nr 70040 lub e-mail pod adresem: iskra@dzielo.pl).Stypendium z Twojego procenta

 

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomocą stypendialną wyrównującą szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości obejmuje 2500 osób rocznie. W tę pomoc możemy zaangażować się także i my, przeznaczając 1 proc. naszego podatku.

Pomoc, która trwa od 13 lat, kierowana jest głównie do gimnazjalistów i uczniów starszych i towarzyszy im przez kolejne etapy kształcenia, aż do ukończenia studiów. Warunkiem jej uzyskania jest zgłoszenie do diecezjalnego księdza koordynatora i wypełnienia odpowiedniego formularza na www.dzielo.pl. By dziecko otrzymywało co miesiąc 310 zł (gimnazjum, szkoły średnie) lub do 480 zł (szkoły wyższe), musi mieć średnią ocen na poziomie co najmniej 4,8, pochodzić z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców i mieć trudną sytuację finansową. W ramach stypendiów przydzielane są dwa pakiety: socjalny – przeznaczony na opłacenie kosztów dojazdów do szkoły, pobytu w bursie czy kupna ubrań oraz naukowy – na zakup książek, instrumentów muzycznych, dodatkowych lekcji czy dostępu do internetu. Stypendyści zobowiązani są też do dbania o swój rozwój duchowy poprzez uczestnictwo w rekolekcjach, dniach skupienia oraz obozach fundacyjnych. – Postawa wielu ludzi, których poznałam dzięki Fundacji, pokazała mi, że tylko będąc dobrym człowiekiem i żyjąc zgodnie z przykazaniami, można być szczęśliwym. Dzięki Fundacji poznałam też osobę i nauczanie Jana Pawła II, a także nauczyłam się dostrzegać, w czym przejawia się Jego świętość – mówi na www.dzielo.pl Ania Bajak, jedna z absolwentek programu. Informacje o tym, jak przekazać 1 proc. swoich podatków Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można znaleźć na stronie internetowej fundacji.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki