Logo Przewdonik Katolicki

Papieskie Łagiewniki

Justyna Sowa
Fot.

Karol Wojtyła w Łagiewnikach bywał jako młodzieniec, jako ksiądz, biskup i kardynał. Dobrze znał to miejsce. Przybył tu także dwa razy jako papież.

„Nowa świątynia stanowić będzie centrum, z którego promieniować będzie na cały świat blask Miłosierdzia Bożego” – powiedział Jan Paweł II po powrocie z ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 r. Była to szczególna wizyta, wtedy bowiem Ojciec Święty dokonał uroczystego Aktu zawierzenia losów świata Bożemu Miłosierdziu. Wtedy także konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

 

Ten człowiek w drewniakach…

To była ostatnia wizyta papieża w tym miejscu, kiedy natomiast miała miejsce pierwsza – trudno określić. Wiemy na pewno, że podczas II wojny światowej, gdy pracował w fabryce chemicznej Solvay, codziennie mijał wzgórze łagiewnickie i klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, zwany Józefowem. Siostry nazwały tak to miejsce na cześć św. Józefa, którego wstawiennictwu przypisywały fundację posesji. Karol Wojtyła nieraz wstępował do kaplicy klasztornej, modlił się tam i oddawał Bożemu Miłosierdziu. Po latach, w 2002 r. podczas konsekracji bazyliki tak wspominał te czasy: „Na koniec tej uroczystej liturgii pragnę powiedzieć, że wiele moich osobistych wspomnień wiąże się z tym miejscem. Przychodziłem tutaj zwłaszcza w czasie okupacji, gdy pracowałem w pobliskim Solvayu. Do dzisiaj pamiętam tę drogę, która prowadziła z Borku Fałęckiego na Dębniki, którą odbywałem codziennie, przychodząc na różne zmiany w pracy, przychodząc w drewnianych butach. Takie się wtedy nosiło. Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach”.

 

Zaczął jeszcze przed wyborem

Warto wiedzieć także, że Jan Paweł II na długo przed objęciem Stolicy Piotrowej zajął się gromadzeniem informacji na temat s. Faustyny, koniecznych do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Rzadko w historii zdarzało się tak, żeby ten, kto rozpoczął starania o proces, zakończył go osobiście, jako papież. W tym przypadku tak się stało. Jan Paweł II beatyfikował s. Faustynę w 1993 r., a siedem lat później, w roku jubileuszowym, ogłosił ją świętą. Tego samego dnia Ojciec Święty ustanowił święto Miłosierdzia Bożego dla całego świata.

 

 

Zakaz kultu Miłosierdzia

Nie każdy również wie, że przez 30 lat, decyzją Świętego Oficjum z 1958 r. obowiązywał w Krakowie zakaz szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia przekazanego przez s. Faustynę. Przyczyn takiej decyzji było kilka, m.in. ostrożność Kościoła wobec prywatnych objawień s. Faustyny oraz niesłuszne doszukiwanie się elementów polskiego nacjonalizmu, którego wyrazem miałby być biały i czerwony promień wychodzący z serca Jezusa Miłosiernego na obrazie. Kard. Wojtyła, starając się o wyniesienie na ołtarze s. Faustyny, dokładał wszelkich starań, by dekret zakazujący kultu Miłosierdzia został zniesiony. I tak wreszcie się stało w1978 r.

 

Światowa stolica Miłosierdzia

„Gratuluję archidiecezji (krakowskiej) i całej Polsce nowej świątyni, którą dane mi było konsekrować. Jestem przekonany, że łagiewnickie sanktuarium będzie prawdziwą stolicą i prężnym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia” – powiedział papież na zakończenie ostatniej wizyty w ojczyźnie. Jego słowa szybko znalazły swe odbicie w rzeczywistości. Łagiewniki, to miejsce znane dziś na całym świecie. Rocznie odwiedzają je ponad 2 mln pielgrzymów przybywających do miłosiernego serca Jezusa z najdalszych zakątków naszego globu.

Na dwa dni przed śmiercią, w ostatnim telegramie do Łagiewnik, papież wyraził również radość, z rozpoczęcia wieczystej adoracji w tym miejscu, która także, dzień i noc, trwa do dzisiaj.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki