Logo Przewdonik Katolicki

Dzień narodzin kościoła

Błażej Tobolski
Fot.

Kościół parafialny pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu stał się miejscem przeznaczonym na własność Bogu w V Niedzielę Wielkiego Postu poświęcił go abp Stanisław Gądecki.

Kościół parafialny pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu stał się miejscem przeznaczonym na własność Bogu – w V Niedzielę Wielkiego Postu poświęcił go abp Stanisław Gądecki.

W uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity bardzo licznie wzięli udział parafianie i zaproszeni goście, także przedstawiciele lokalnych władz, którzy przyczynili się do powstania tej parafii i świątyni. Za to zaangażowanie podziękował im oraz ks. kanonikowi Markowi Frąszczakowi, proboszczowi parafii, abp Gądecki.

 

Łącząc niebo z ziemią

– Dzień poświęcenia świątyni nazwany jest po łacinie dies natalis, to znaczy dzień narodzin danego kościoła, bo właśnie dzięki poświęceniu budynek ten może być w pełni nazwany domem Bożym i takim się staje – wyjaśnił w homilii abp Gądecki, dodając, że odtąd tutejsza parafia co roku będzie obchodzić rocznicę poświęcenia swojego kościoła, która stanowi analogię do rocznicy dnia naszego chrztu świętego. Arcybiskup zaznaczył też, że świątynia to miejsce szczególnej łaski, które łączy niebo z ziemią oraz jednoczy ludzi z Bogiem i między sobą. – Świątynia to miejsce, w którym miłość ludzka wstępuje ku niebu, a miłość Boża zstępuje na ziemię − podkreślił abp Gądecki, dodając, że kościół ma gromadzić wiernych tak, aby chociaż podczas modlitwy stanowili jedno serce i jedną duszę.

Wraz z arcybiskupem liturgię koncelebrowało wielu kapłanów m.in. ks. prałat Stanisław Wojtaszek, były proboszcz swarzędzkiej parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, z której terytorium wydzielono parafię pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela. Wspominano również jego następcę, śp. ks. Zdzisława Łuniewicza, który w 1994 r. pozyskał teren pod budowę obecnego kościoła, a rok później odprawił pod ustawionym tu krzyżem misyjnym pierwszą Pasterkę z żywą szopką.

 

Kościół materialny i duchowy

Jak z przypomniał ks. proboszcz Marek Frąszczak, parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu została erygowana w 1998 r. i pierwotnie miała siedzibę przy ul. Staszica. Tam obecnie mieści się kościół parafialny pw. św. Józefa Rzemieślnika, utworzony po podziale parafii. Od 1 sierpnia 2002 r. praktyki religijne odbywały się natomiast w tymczasowej kaplicy wzniesionej już na os. Mielżyńskiego. – W maju 2004 r. odprawiliśmy pierwszą Mszę św. na fundamentach nowego kościoła. W 2007 r. abp Gądecki wmurował w ściany powstającej wówczas świątyni kamień węgielny, poświęcony w Krakowie przez bł. Jana Pawła II, a od Wielkanocy 2009 r. na stałe przenieśliśmy się z nabożeństwami do budynku kościoła – zaznaczył ksiądz proboszcz, dodając, że wraz z pracami we wnętrzu świątyni rozwijało się życie duchowe parafii. – Dziś wielu świeckich wspiera kapłanów, prowadząc katechezę dorosłych oraz parafialną katechezę dzieci i młodzieży. Działają też liczne grupy katechistów świeckich, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., Domowego Kościoła oraz inne grupy formacyjne dzieci, młodzieży i dorosłych – wymieniał ks. Frąszczak. Natomiast do dobrego przeżycia uroczystości poświęcenia kościoła wspólnota parafialna przygotowywała się podczas rekolekcji wygłoszonych przez ks. dr. Szymona Stułkowskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki