Logo Przewdonik Katolicki

Iskra na kanonizację

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Trzy lata temu, przed beatyfikacją Jana Pawła II, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przekazali ogień miłosierdzia w największych miastach Polski. Dziś wraz z absolwentami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieło pragną, by Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia dotarła do każdego polskiego domu.

Trzy lata temu, przed beatyfikacją Jana Pawła II, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przekazali „ogień miłosierdzia” w największych miastach Polski. Dziś wraz z absolwentami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Absolwentów „Dzieło” pragną, by Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia dotarła do każdego polskiego domu.

„Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. (…) Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść <

 

Młodzi dla Jana Pawła II

Od Mszy św. połączonej z konsekracją sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach minęło niemal dwanaście lat. Od tego czasu krakowską bazylikę nawiedziły miliony ludzi. Obraz Jezusa Miłosiernego przyciąga mieszkańców wszystkich kontynentów. 

Papieskie przesłanie nadal jednak pozostaje aktualne i wciąż czeka na realizację. – Zainspirowani tymi słowami chcemy nie tylko przybliżać ideę Bożego Miłosierdzia, ale marzymy, by ogień z Łagiewnik trafił pod każdą polską strzechę, do kościołów, instytucji i domów, stąd zrodziła się akcja Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia – mówi Tomasz Reczko,  koordynator ds. promocji Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Warto przypomnieć, że fundusz stypendialny, Dzień Papieski, nagrody TOTUS to najbardziej znane inicjatywy prowadzone przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ale organizacja angażuje się też w inne ważne przedsięwzięcia wspierające rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej. Gdyby nie działalność fundacji, wiele młodych, zdolnych (średnia ocen – minimum 4,8), ale niezamożnych osób nie mogłoby realizować swoich planów ani spełnić marzeń związanych ze zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem zainteresowań. Dla wielu z nich, z powodu trudnej sytuacji finansowej rodziny, podjęcie studiów, ukończenie kursu języka obcego, możliwość uczęszczania na korepetycje, zakup podręczników czy innych pomocy naukowych, a także odzieży, zakwaterowanie w bursie, dojazd do szkoły czy zakup instrumentów muzycznych byłby po prostu niemożliwy, gdyby nie stypendium fundacji. Co ważne, jej podopieczni są objęci pomocą finansową przez kolejne etapy edukacji, aż do ukończenia studiów, o ile oczywiście spełniają określone kryteria regulaminowe.

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz członkowie Stowarzyszenia Absolwentów „Dzieło”, na polecenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przygotowują to ogólnopolskie wydarzenie. Mają już w tym pewne doświadczenie, choć na o wiele mniejszą skalę, trzy lata temu rozniecali bowiem Beatyfikacyjną Iskrę Miłosierdzia. – Wówczas nasi stypendyści roznosili ogień z Łagiewnik do szkół, szpitali, więzień, firm, samorządów w dwudziestu największych miastach – przypomina Reczko. Dziś stają przed kolejnym wyzwaniem.

 

Ogień i słowo

Papieskie słowa zobowiązują przecież najbardziej nas, Polaków. To właśnie nam papież pozostawił wyjątkowe zadanie do spełnienia. Do kanonizacji bł. Jana Pawła II nie pozostało już wiele czasu, ale warto się do niej przygotować. Najlepiej uczynić to poprzez wspólną modlitwę. Już 30 marca, w IV niedzielę Wielkiego Postu, w krakowskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia, o godz. 10.00, kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św.,  podczas której nastąpi przekazanie lampionu z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele zakonów, mediów, służb publicznych i instytucji charytatywnych, a także delegacje młodzieży ze wszystkich polskich diecezji. – Swoją obecność potwierdziły już Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Caritas Polska, harcerze, skauci Europy oraz Papieskie Dzieła Misyjne – wymienia Reczko. Organizatorzy na ten dzień przygotowali ok. 300 lampionów z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, bł. Jana Pawła II i świętej siostry Faustyny. Transmisję ze Mszy św. przeprowadzą TVP1 i TVP Polonia. „Działanie” kanonizacyjnej iskry będzie przypominać efekt domina. Organizatorzy chcą, by stopniowo objęła swym blaskiem kolejne miejsca i przestrzenie. I tak lampiony z ogniem z Łagiewnik będą przewiezione do katedr w poszczególnych diecezjach. W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, 13 kwietnia, w Światowy Dzień Młodzieży, biskupi przekażą iskrę miłosierdzia młodym, parafialnym delegacjom, przedstawicielom władz samorządowych i lokalnym instytucjom publicznym. Finał akcji będzie miał miejsce w dniu kanonizacji papieża Polaka, 27 kwietnia, w święto Miłosierdzia Bożego. Tego dnia po każdej Mszy św. wszyscy parafianie będą mieli możliwość zabrania Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia do swoich domów i rodzin. Specjalny lampion z ogniem z Łagiewnik będzie obecny podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie. – Będzie to tym samym wyraz symbolicznej, duchowej łączności Polaków z Janem Pawłem II – podkreśla Tomasz Reczko.

Organizatorzy akcji chcą także przekazać tego dnia do Watykanu pamiątkową księgę z postanowieniami, prośbami i podziękowaniami dla papieża Polaka. Co trzeba zrobić, by nasz wpis również się w niej znalazł? – Wystarczy wejść na stronę  http://www.iskramilosierdzia.pl/ksiega/dodaj i napisać swoją intencję.

Wpisy będzie można też przekazywać za pomocą innych form komunikacji: SMS-ów pod nr. 70040 (0,61 zł z VAT) lub tradycyjnych listów wysłanych pod adresem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (skwer ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01–015 Warszawa, z dopiskiem: KSIĘGA) – opowiada Reczko. Dostępne będą też papierowe formularze w parafiach. Organizatorzy liczą na szeroki odzew. Niedługo przed kanonizacją bł. Jana Pawła II wpisy zostaną wydrukowane i zebrane w postaci pamiątkowej księgi. Jej przygotowaniem zajmie się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

– W przypadku wielkiej liczby intencji wykorzystamy technikę mikrodruku, stąd każdy wpis musi mieć formę elektroniczną. Będziemy prosić, by wpisy na papierowych formularzach przepisywała młodzież – mówi koordynator ds. promocji Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia.

„Jego słowa i postawa zmieniają nasze życie. Za jego wstawiennictwem wielu otrzymało i wciąż otrzymuje potrzebne łaski. Jan Paweł II – nasz święty” – napisali inicjatorzy akcji.  Każdy z nas może złożyć swoją intencję.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki