Logo Przewdonik Katolicki

Czy znasz temperament współmałżonka?

Marcin Jarzembowski
Fot.

Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim gościło małżeństwa, które po raz pierwszy uczestniczyły w pogłębiających rekolekcjach na temat temperamentów. Pary wzięły wcześniej udział w spotkaniu weekendowym. Małżonków łączy chęć nieustannego pielęgnowania dialogu.

Rekolekcje zostały przygotowane przez ruch Spotkań Małżeńskich Diecezji Bydgoskiej, po raz pierwszy przy współudziale Ośrodka Toruńskiego Spotkań Małżeńskich.

 

Wzajemne zrozumienie

Przewodnikiem duchowym był ks. Wenancjusz Zmuda, a parami prowadzącymi Jolanta i Tomasz Półtorak, Aleksandra i Piotr Broda oraz animatorzy ośrodka toruńskiego Dorota i Grzegorz Kozińscy. W rekolekcjach uczestniczyło czternaście par małżeńskich z różnych zakątków Polski: Bydgoszczy, Torunia, Szubina, Otwocka, Krotoszyna, Grudziądza, Kobylarni, Poznania. – Tym razem próbowaliśmy przyjrzeć się naszym podstawowym, stałym cechom osobowości, które przejawiają się  w naszym zachowaniu, czyli w temperamentach. Podczas zajęć prowadzonych metodą warsztatową małżonkowie poszukiwali różnic i podobieństw temperamentów we własnym życiu oraz swojego współmałżonka. Efektem było niewątpliwie lepsze, wzajemne zrozumienie, które jest bardzo istotnym punktem dialogu małżeńskiego. Małżonkowie mogli pogłębić swoją wiedzę chociażby na temat własnej seksualności czy prymalności. Wiele z zagadnień wymagało pogłębionego warsztatu pracy – powiedział Tomasz Półtorak.

 

Dalszy ciąg nastąpi

Innym ważnym punktem rekolekcji, którego uczestnicy mogli doświadczyć w gotyckiej scenerii kapitularza byłego Zamku Krzyżackiego, było pogłębienie więzi z Bogiem. Adoracja Najświętszego Sakramentu, uczestnictwo w Eucharystii były okazją do nawiązania dialogu z Chrystusem i wzajemnego trwania przy Panu. Małżonkowie przyznali, że to niezwykłe być sam na sam z Bogiem bez obciążeń i codziennych obowiązków. Zwrócono również uwagę na to, że o temperamentach mówi się zdecydowanie za mało w codziennej międzyludzkiej komunikacji. – Nie dochodziłoby do wielu konfliktów i nieporozumień, gdybyśmy znali cechy swoich temperamentów. Wyjeżdżający wyrazili swoje zadowolenie i prośbę o kolejne rekolekcje w formie warsztatowej. Zatem ciąg dalszy nastąpi – dodała Jolanta Szulc-Półtorak.

 


Ks. Wenancjusz Zmuda - rekolekcjonista, opiekun Spotkań Małżeńskich Diecezji Bydgoskiej, proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy

– Zawsze jest to mocne świadectwo, kiedy możemy zobaczyć, jak małżonkowie pracują nad swoją więzią. Doświadczenie ze Spotkaniami Małżeńskimi jest także często zetknięciem się z małżeństwami będącymi w kryzysie. Przyjeżdżają również pary, które chcą czegoś więcej i bardzo zależy im na przepracowaniu swojego małżeństwa, swojej więzi. W tym wypadku było to dobre doświadczenie, aby zobaczyć, że wtedy, kiedy istnieje kryzys, warto inwestować.  Poznanie swoich temperamentów to czasami także rozładowanie takich bomb, które wynikają po prostu z natury człowieka. Jak poznajemy temperamenty, to wiemy, co w nas jest. Pragnę podkreślić, że jestem bardziej tym, który małżonkom towarzyszy. W tym miejscu warto przypomnieć stosowanie „zasad dialogu”, które odgrywają szczególne znaczenie w duchowości Spotkań Małżeńskich: pierwszeństwo słuchania przed mówieniem, dzielenie się przed dyskutowaniem i rozumienie przed ocenianiem, a nade wszystko przebaczanie. Jednak aby przebaczyć, potrzeba tej mocy z wysoka. Oczekiwania i potrzeby są w każdym z nas. Sam tego wszystkiego się uczę. Jeśli jestem otwarty na to, co jest w drugim człowieku, jakie są jego oczekiwania, potrzeby, to mogę dopiero wtedy wyjść jemu naprzeciw. Uczestniczyłem również w ogólnopolskich warsztatach dla animatorów Spotkań Małżeńskich. Utkwiło we mnie świadectwo pewnego małżeństwa, które było w potężnym kryzysie. Wtedy doświadczyłem wielkich dzieł Boga, że potrafił „potrzaskane garnki lepić na nowo”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki