Logo Przewdonik Katolicki

Instrukcje dla ludzkiego życia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych Strzał w Dziesiątkę. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

 

 Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych „Strzał w Dziesiątkę”. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

  

Jak tłumaczy o. Maciej Sierzputowski CSSp, bazą katechez jest tekst Dziesięciu przykazań Bożych, które w tradycji nie są regułami prawnymi, lecz „instrukcjami” dla życia ludzkiego. – To słowa Boga, który doradza i tłumaczy człowiekowi, jak żyć, aby już w tym ziemskim życiu doświadczył „pełni”. W czasie cotygodniowych spotkań przykazania są wyjaśniane językiem bardzo „świeżym”, bezpośrednim i konkretnym, ukazując ich użyteczność i skuteczność dla życia, dla wszystkich jego faz, aspektów i sfer – powiedział.
 
Dla wierzących i wątpiących
Duchacz, który prowadzi katechezy, dodał, że propozycja skierowana jest do wierzących pragnących pogłębić swoją wiarę, ale też do tych, którzy zatracili lub nigdy nie mieli kontaktu z wiarą i jej praktyką. – Ważne, aby „mieli odwagę pragnąć więcej”. W ten sposób „będziemy rozbierali” cały Dekalog na części pierwsze. Jest to temat rzeka, na który można mówić znacznie więcej niż tylko przez rok. Każde z przykazań będzie analizowane w pewnej części – podkreślił o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Dziesięć przykazań to doświadczenie zapoczątkowane w latach 90. przez rzymskiego kapłana, biblistę, don Fabia Rosiniego. – Duchowny miał w Rzymie zająć się grupą młodych ludzi, którzy dopiero co otrzymali sakrament bierzmowania. Nie wiedząc, co z nimi robić, zaproponował im to, co jest podstawą naszej wiary – Dziesięć przykazań. Zaczął je rozwijać. Powstał cały cykl katechez, które zmieniły ich życie. To zaintrygowało również rodziców, rodziny i spowodowało rozwój dzieła – dodał duchacz.
Obecnie katechezy o Dekalogu prowadzone są praktycznie we wszystkich głównych miastach włoskich. W ciągu tych lat tysiące ludzi, zwłaszcza młodych, odnalazło sens życia i radość płynącą ze zdrowej, autentycznej relacji z Chrystusem przeżytej w głębokiej świadomości bycia Kościołem. Temu dziełu poświęciło się ponad siedemdziesięciu kapłanów z przeróżnych zgromadzeń zakonnych, a także księży diecezjalnych.
 
Pragnienie czegoś więcej
Pierwsza katecheza jest zawsze bardzo biblijna. – Wychodzi się od sensu przykazań, które u wielu są często zakodowane na poziomie szkoły podstawowej. U mnie także trwało to wiele lat. Potem pomogły mi w zgłębianiu tych treści studia w seminarium. Również doświadczenie we Włoszech, które przeżyłem jako słuchacz, zmieniło moje życie, pokazało nowe horyzonty. Pomogło mi w rozsmakowaniu się w Słowie Bożym. Tak więc wychodzimy od treści, sensu słów, kultury, w jakiej zostały wypowiedziane, aby potem wejść i dotknąć konkretnych aspektów ludzkiego życia – powiedział o. Maciej.
Każde przykazanie będzie analizowane w czasie kilku katechez. – Przed nami pogłębianie dziesięciu słów, porad Jezusa, instrukcji, które są dane człowiekowi, by mógł dobrze żyć. Jako duchacze czuliśmy potrzebę zaproponowania czegoś konkretnego w Roku Wiary. Dlatego że we współczesnym świecie panuje nieustanny głód tych treści. Siedzę w konfesjonale, rozmawiam z ludźmi i czuję to. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami treści, a to powoduje wielki chaos w sercach, głowach ludzi, którzy pragną czegoś więcej – zakończył o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Spotkania odbywają się w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy w każdy piątek o godz. 19.30. Całość od pierwszej katechezy potrwa – nie licząc przerwy wakacyjnej – czternaście miesięcy. Po 4, 6, 9 i 10 przykazaniu odbędą się również rekolekcje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki