Logo Przewdonik Katolicki

Studenckie klimaty

Kamila Tobolska
Fot.

Wspólnie spędzić radośnie czas, poznać się bliżej, wymienić poglądami, podpatrzeć, co robią inni. Tak w skrócie przedstawiają się cele poznańskiego Forum Akademickiego

.

  
Wydarzenie to, zorganizowane po raz szesnasty przez Duszpasterstwo Akademickie (DA) św. Rocha, odbyło się w Łęknie pod Zaniemyślem w dniach 15–17 lutego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele poznańskich duszpasterstw akademickich, w tym osoby odpowiedzialne za różne obszary ich funkcjonowania oraz prowadzący je kapłani.
 
Razem jesteśmy silni
Tegorocznemu forum towarzyszyło hasło „Wiara w moim życiu”, jego uczestnicy mogli więc wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących np. przeżywania wiary we współczesnym świecie czy jej relacji do nauki. − Jestem w naszym duszpasterstwie odpowiedzialna za stronę muzyczną i liturgiczną, szczególnie cenny był więc dla mnie wykład zatytułowany „Wiara zapisana nutami”, dzięki któremu mogliśmy lepiej poznać chorał gregoriański − mówi Asia Piecyk z DA Don Bosko, studiująca turystykę i rekreację na UAM. − Oprócz wymiany doświadczeń między duszpasterstwami potrzeba też, abyśmy dzięki spotkaniu poczuli, że stanowimy jedność i że razem jesteśmy silni − zauważa z kolei salezjanin ks. Artur Rzepecki, duszpasterz DA Don Bosko.
 
Rozmowy z pasterzami
Z uczestnikami forum spotkali się także bp Grzegorz Balcerek i abp Stanisław Gądecki. − Zaprosiliśmy biskupów, bowiem zależy nam na tym, aby studenci, mając okazję porozmawiać z nimi czy zjeść wspólny posiłek, budowali w sobie dobry obraz pasterzy Kościoła – zaznacza organizator tego wydarzenia ks. Jacek Rogalski z DA św. Rocha.
Abp Gądecki mówił młodym o różnych kształtach wiary przedstawionych w Nowym Testamencie, odnosząc się m.in. do przypowieści o paralityku. − Kiedy spotykacie się z kolegą, który jest w sensie duchowym sparaliżowany, powinniście okazać się ludźmi wiary, to znaczy „chwycić go za nogi” i w sensie duchowym zanieść przed oblicze Jezusa. Wówczas wasza wiara wystarczy, żeby człowiek doznał cudownego uzdrowienia – tłumaczył arcybiskup, dodając, że taka postawa „wiary zastępczej” wnosi dużo nadziei szczególnie w środowiska łatwo poddające się ateizacji. Studenci zadawali też abp. Gądeckiemu pytania m.in. o to, jak rozmawiać z ludźmi oddalonymi od Kościoła czy dotyczące kwestii moralnych związanych z eutanazją.
 
Otwarci na innych
− To był krótki, ale treściwy pobyt, bardzo dla mnie budujący − zauważa na koniec forum Marcin Matysiak z Wydziału Automatyki i Robotyki Politechniki Poznańskiej działający w DA św. Rocha. − Nasze weekendowe spotkanie jest dobrym zaczynem pozwalającym otworzyć się na inne duszpasterstwa i zachęcającym do podjęcia współpracy – dopowiada Tomasz Łozowicki, student Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej, jeden z odpowiedzialnych w DA działającym przy klasztorze oo. Dominikanów. Jak zdradza, planowana jest już wspólna majówka, która byłaby świetnym podsumowaniem roku pracy poznańskich duszpasterstw akademickich.
  
Zaśpiewaj lub wyrecytuj
Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK) zaprasza dzieci i młodzież gimnazjalną do udziału w I Archidiecezjalnym Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Celem przeglądu jest rozbudzanie świadomości narodowej i patriotycznej młodego pokolenia, pogłębianie miłości do Ojczyzny oraz znajomości historii i kultury polskiej. Zgłoszenia uczestników (solistów i zespołów) mogą dokonać ich nauczyciele lub opiekunowie do 12 kwietnia na kartach zgłoszeniowych (dostępnych na: www.poznan.ak.org.pl), e-mailowo (diak@pozna.ak.org.pl) lub listownie (DIAK Archidiecezji Poznańskiej, ul. Ostrów Tumski 9, 61–109 Poznań). Uroczysty koncert laureatów zaplanowano na 18 maja.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki