Logo Przewdonik Katolicki

Wspomnienie o wielkim człowieku

Kamila Tobolska
Fot.

Odszedł ktoś, kto dobrze wiedział, co znaczy być strażnikiem sumienia polskiego narodu. Tak o śp. kard. Józefie Glempie mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w intencji zmarłego prymasa, której przewodniczył w Środę Popielcową.

„Odszedł ktoś, kto dobrze wiedział, co znaczy być strażnikiem sumienia polskiego narodu”. Tak o śp. kard. Józefie Glempie mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w intencji zmarłego prymasa, której przewodniczył w Środę Popielcową.

 
Rozpoczynając Eucharystię sprawowaną w katedrze, abp Gądecki przypomniał, że Wielki Post zwraca naszą uwagę na znikomość i krótkość ludzkiej egzystencji. Słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz” wskazują bowiem na to, że człowiek wraca do tej samej materii, z której był stworzony. Metropolita poznański podkreślił również, że Wielki Post jest wezwaniem do podstawowej sprawy życia duchowego, czyli do nawrócenia, które ma prowadzić do tego, aby zewnętrzne życie religijne zgadzało się z tym, co jest z ducha Ewangelii, co jest wewnątrz samego człowieka.
 
Bez reszty oddany Kościołowi
Przybliżając w homilii postać zmarłego 23 stycznia kard. Józefa Glempa, arcybiskup podkreślił, że był on zatroskany o losy Kościoła w naszej ojczyźnie oraz świecie i dostrzegał zagrożenia stojące przed Kościołem, a z drugiej strony otwierające się przed nim szanse. − Ci, którzy go bliżej znali, przyznają, że był bezpośredni i prawdziwie pokorny. Nie szukał ani poklasku, ani własnej chwały, bez reszty oddany Kościołowi – zaznaczył abp Gądecki. Przyznał też, że archidiecezja poznańska wiadomość o śmierci prymasa przyjęła z wielkim smutkiem. − Odszedł od nas, po Edmundzie Dalborze, Auguście Hlondzie i Stefanie Wyszyńskim, jeden z czwórki wielkich prymasów XX wieku, których życie i działalność była ściśle związana ze sprawą polskiej niepodległości. Odszedł ktoś, kto dobrze wiedział, co znaczy być strażnikiem sumienia polskiego narodu. Pozostanie on w naszych wspomnieniach jako człowiek wielki. Wielki, przez swoje zmagania o prawo do publicznego miejsca dla Kościoła katolickiego w Polsce. Wielki, poprzez swoje starania, aby nasza ojczyzna mogła dalej budować swoją przyszłość na fundamentach chrześcijańskich – zauważył kaznodzieja.
 
W Gnieźnie i w Poznaniu
Abp Gądecki przypomniał także związki śp. prymasa z Poznaniem. To w naszym mieście kleryk Józef Glemp odbywał w latach 1952−1956 swoje studia teologiczne. Był też m.in. orędownikiem budowy pomnika Poznańskiego Czerwca 1956, a w 1983 r. jako gospodarz pielgrzymki papieża do Polski, zabiegał o to, by Ojciec Święty mógł modlić się na pl. Mickiewicza, co udało się zrealizować dopiero w wolnej Polsce, w 1997 r.
Metropolita poznański podzielił się również swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z prymasem. − Ja sam poznałem księdza Józefa Glempa po raz pierwszy w Gnieźnie w 1967 roku, kiedy to rozpoczynając studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym towarzyszyłem jego wyprowadzce do Warszawy, gdzie został kapelanem i sekretarzem prymasa Wyszyńskiego – wspominał abp Gądecki. To właśnie z rąk ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego Józefa Glempa otrzymał on też w 1992 r. święcenia biskupie w katedrze w Gnieźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki