Logo Przewdonik Katolicki

Trzeźwość jest wyzwaniem

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Troska o trzeźwość to wielkie wyzwanie, przed którym stoi każdy z nas zauważył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w apelu na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

– Troska o trzeźwość to wielkie wyzwanie, przed którym stoi każdy z nas – zauważył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w apelu na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

 

Problem alkoholizmu w Polsce zatacza coraz szersze kręgi i dotyka coraz młodsze pokolenia. Jak wynika z badań, obecnie uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal 4 mln piją ryzykownie i szkodliwie, a 2 mln polskich dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – przypomina bp Bronakowski. Na pewno niemały wpływ na taki stan rzeczy mają wielkie koncerny medialne, zarabiające niebagatelne kwoty na reklamach, zwłaszcza w telewizji. Powyższe przerażające dane budzą niepokój Kościoła, który stara się podejmować różne działania na rzecz trzeźwości. Obok miesiąca abstynencji (sierpień) w szczególny sposób modli się o propagowanie trzeźwości w czasie rozpoczynającego się zawsze w ostatni weekend karnawału Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku w dniach 10–16 lutego we wszystkich kościołach w Polsce modlono się w tej intencji już po raz 46.
Roku Wiary niezwykle ważna jest świadomość, że nadużywanie alkoholu, a w konsekwencji uzależnienie, zawsze przynosi kryzys wiary, oddala człowieka od Boga i Kościoła, wpływa w sposób niszczący na życie rodzinne” – podkreślał bp Bronakowski. Hasłem tegorocznego tygodnia były słowa: „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. Alkohol jest jedną z przyczyn rozbicia rodzin, a jak zaznaczał w rozmowie z KAI przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, „budowanie dobrej rodziny i wychowanie dzieci nie jest możliwe, gdy brakuje trzeźwości”. Podstawowym zadaniem każdego ojca rodziny jest wychowanie dzieci do dojrzałego życia chrześcijańskiego. Przejawia się to m.in. w trosce o trzeźwość własną i najbliższych. Nadużywanie alkoholu to dramat konkretnych osób, a nierzadko całych rodzin. – Chociaż wiele rodzin doświadcza skutków kryzysu gospodarczego, chociaż wzrost cen sprawia, że rodzinom coraz częściej brakuje na podstawowe produkty spożywcze, to jednak stale obserwujemy wzrost spożycia alkoholu – zauważył bp Bronakowski. Miłość Boga i bliźniego przynagla nas do podjęcia wysiłków na rzecz propagowania pozytywnych wzorców. Nie możemy zostać obojętni na zagrożenia będące wynikiem braku trzeźwości. Każdy powinien zaangażować się w to dzieło, bo jak zaznacza bp Bronakowski, „trzeba zapobiegać alkoholizmowi, bo leczyć go jest bardzo trudno”, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym względzie. W tygodniu szczególnej modlitwy o trzeźwość pamiętano o rodzicach, którzy z miłości do swoich dzieci zrezygnowali z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi, o nauczycielach, wychowawcach i kapłanach, którzy propagują trzeźwość. Modlono się za dzieci, aby pośród licznych niebezpieczeństw i pokus współczesnego świata, wytrwały w całkowitej abstynencji, a przez to wypełniły przyrzeczenia z Pierwszej Komunii Świętej oraz za młodzież, która w czasach coraz powszechniejszej akceptacji zła i presji na spożywanie alkoholu zachowuje abstynencję, dając tym samym wspaniałe świadectwo swoim rówieśnikom. Celem inicjatywy podejmowanej przez Apostolstwo Trzeźwości w Polsce jest nie tylko modlitwa, ale i podjęcie pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych oraz w nawiązaniu do tradycji chrześcijańskiej, wynagradzanie za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki