Logo Przewdonik Katolicki

Czas na pielgrzymkę

Kamila Tobolska
Fot.

Nasza kolejna audycja realizowana razem z Radiem Emaus w ramach cyklu Czas na pielgrzymkę wypadnie kilka dni po wspomnieniu św. Walentego. Święty ten uznawany jest za patrona zakochanych, stąd pomysł, aby porozmawiać podczas niej o... pielgrzymkowych zakochaniach.

Pielgrzymkowa miłość

Nasza kolejna audycja realizowana razem z Radiem Emaus w ramach cyklu „Czas na pielgrzymkę” wypadnie kilka dni po wspomnieniu św. Walentego. Święty ten uznawany jest za patrona zakochanych, stąd pomysł, aby porozmawiać podczas niej o... pielgrzymkowych zakochaniach. A jeżeli mówimy o zakochaniu, to najlepsze o nim świadectwo mogą dać małżeństwa. Razem z Hubertem Piechockim zaprosiliśmy więc do studia dwie pielgrzymkowe pary: Magdę i Łukasza Maćkowiaków z podpoznańskich Wir oraz Nataszę i Rafała Reczków z Grodziska Wielkopolskiego (z parafii pw. św. Faustyny). Mamy nadzieję dowiedzieć się od nich, jak pielgrzymka wpłynęła na rozwój ich uczucia.
Magda i Łukasz wędrują w Grupie 10, tzw. opalenickiej, która wyrusza na szlak dzień wcześniej niż grupy poznańskie. Oboje zaczynali swoją przygodę z Poznańską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę wiele lat temu, jeszcze jako uczniowie. Pobrali się w 1999 r. i kiedy rodziły się ich trzy córki, Magda zrobiła sobie w pielgrzymowaniu przerwę. W ubiegłym roku ponownie wspólnie pokonali cała trasę, zabierając na nią ze sobą dwie młodsze córki: 7-letnią Danusię i 9-letnią Tosię. Dziewczynki, jak przyznają, nie wyobrażają już sobie kolejnych wakacji bez pielgrzymki. W kalendarzu na ten rok zapisali: 5−15 lipca – PIELGRZYMKA!
Rafał Reczek debiutował na pielgrzymkowym szlak w 1987 r., a jego żona Natasza 6 lat później. On w Grupie 20, ona razem z Magdą i Łukaszem w Grupie 10. Na szczęście dla nich grupy te na trasie kilkakrotnie się spotykają, dzięki czemu po raz pierwszy zetknęli się ze sobą 18 lat temu, jako bardzo młodzi ludzie. Potem trzeba było jeszcze innych okoliczności, żeby mogli poznać się bliżej i stwierdzić, że to ta i ten na całe życie. Ślub wzięli w czerwcu 2011 r. Oczywiście kilka tygodni później wchodzili, jak każe pielgrzymkowa tradycja, na Jasną Górę w sukni ślubnej i garniturze. Natasza i Rafał są bardzo związani ze swoimi grupami, dlatego na razie postanowili być im wierni. Tym bardziej że zawiązali w nich wiele przyjaźni i znajomości, a do tego Rafał prowadzi w Grupie 20 studio muzyczne. Nie zarzekają się jednak, że tak będzie zawsze...
[ramka do tekstu z logo Radia Emaus]
Kolejna audycja z cyklu „Czas na pielgrzymkę” już w poniedziałek 18 lutego o godz. 21.15
 
 
Marsz Pokutny
Wszystkich, którym nie jest obojętny los naszej Ojczyzny, zapraszamy do udziału w Pokutnym Marszu Różańcowym wynagradzającym Maryi Królowej Polski za niewypełnienie Ślubów Jasnogórskich. Przejdzie on 17 lutego ulicami Poznania z kościoła pw. Bożego Ciała, do fary, kościoła pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa przy ul. Żydowskiej, na Wzgórze Przemysła do sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Tam nastąpi akt oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi. Marsz poprzedzi Msza św. sprawowanej w kościele pw. Bożego Ciała o godz. 12.30, a jego uczestnicy proszeni są o zabranie różańców i flag narodowych. Szczegóły na: krucjatarozancowazaojcyzne.pl.
  
Rekolekcje dla myślących
W poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Grobla 1) w I niedzielę Wielkiego Postu (17 lutego) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach rekolekcji dla myślących „Społeczeństwo myślące”. Podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00 konferencję pt. „Św. Augustyn – wiara i rozum” wygłosi o. dr Wiesław Dawidowski, prowincjał augustianów. Oprawę liturgii zapewni Chór „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha.
Z kolei w II niedzielę Wielkiego Postu (24 lutego) w ramach cyklu rekolekcyjnego konferencję pt. „Kościół i polityka” wygłosi ks. prof. Andrzej Szostek z KUL.
 
Zaśpiewaj lub wyrecytuj
Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK) zaprasza dzieci i młodzież gimnazjalną do udziału w I Archidiecezjalnym Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Celem przeglądu jest rozbudzanie świadomości narodowej i patriotycznej młodego pokolenia, pogłębianie miłości do Ojczyzny oraz znajomości historii i kultury polskiej. Zgłoszenia uczestników (solistów i zespoły) mogą dokonać ich nauczyciele lub opiekunowie na kartach zgłoszeniowych dostępnych na stronie internetowej DIAK (www.poznan.ak.org.pl) w terminie do 12 kwietnia e-mailowo pod adresem: diak@pozna.ak.org.pl lub listownie: DIAK Archidiecezji Poznańskiej, ul. Ostrów Tumski 9, 61–109 Poznań. Uroczysty koncert laureatów zaplanowano na 18 maja, w 93. rocznicę urodzin bł. Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki