Logo Przewdonik Katolicki

Cierpienie jest częścią życia

PK, MS
Fot.

Cierpienie fizyczne i duchowe jest i będzie ważną cząstką naszego życia mówił bp Zdzisław Fortuniak, który przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w przeddzień XXI Światowego Dnia Chorego.

– Cierpienie fizyczne i duchowe jest i będzie ważną cząstką naszego życia – mówił bp Zdzisław Fortuniak, który przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w przeddzień XXI Światowego Dnia Chorego.

  
Tradycją stało się już, że chorzy, cierpiący, niepełnosprawni, ich rodziny i opiekunowie gromadzą się z okazji tego dnia w świątyni na Łazarzu. Tym razem również licznie przybyli, by prosić o zdrowie oraz siły i wytrwanie w cierpieniu. Wraz z nimi modlili się ks. Tomasz Ren, archidiecezjalny duszpasterz chorych, i ks. Krzysztof Ratajczak, archidiecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.
 
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę w homilii, że cierpienie wpisane jest w ludzkie życie, choć w ciągu wieków na różne sposoby próbowano je eliminować lub przynajmniej ograniczać. Wszystkie działania podejmowane w oparciu o zdobycze nauki i techniki były i są nieskuteczne. – Nawet w krajach bardzo rozwiniętych, w których nauka jest na bardzo wysokim poziomie, ludzie cierpią i umierają – stwierdził bp Fortuniak. Przypomniał, że cierpienie nabrało nowego znaczenia z chwilą przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Syn Boży stał się przyjacielem chorych i doświadczonych przez różne ograniczenia, pocieszał ich i uzdrawiał. – Wybrał też cierpienie jako środek zbawienia, choć mógł nas wybawić w inny sposób – stwierdził kaznodzieja. Nawiązując do niedzielnych czytań i Ewangelii, zwrócił uwagę, że Pan Bóg wybierając człowieka i powierzajac mu zadanie do wykonania, nie uwolnił wybranego od trudności ani od cierpienia. – W życie każdego z powołanych, czy to proroka Izajasza, św. Pawła, czy św. Piotra wpisane było cierpienie – podkreślił ksiądz biskup. Przypomniał też słowa bł. Jana Pawła II, który w liście ustanawiającym coroczne obchody Światowego Dnia Chorego, pisał: „ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomaganie chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”.
 
Bp Fortuniak przewodniczył też nabożeństwu lourdzkiemu celebrowanemu po Eucharystii.
Po Mszy św. w sąsiadującym ze świątynią domu parafialnym odbył się koncert Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia”, w którym uczestniczyli chorzy wraz z rodzinami i wolontariuszami.
 
 
W sobotę 9 lutego w Centrum Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy rynku Wileckim 4a w Poznaniu pod auspicjami Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy, Pielęgniarek i Farmaceutów, Urzędu Miasta Poznania, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej odbyła się tzw. biała sobota. Z porad 14 lekarzy specjalistów oraz badań, w tym pomiarów ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru wykonywanych przez pielęgniarki skorzystało 1100 osób.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki