Świadczyć pomoc w cierpieniu
Patryk A. Nachaczewski
W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września abp Stanisław Gądecki odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich chorych i cierpiących. Do poznańskiej katedry przybyli pacjenci z Hospicjum św. Jana Kantego oraz Hospicjum Palium w Poznaniu, chorzy, niepełnosprawni, samotne matki, bezdomni i wszyscy ci, których dotyka jakiekolwiek cierpienie. W Eucharystii uczestniczyli...
W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września abp Stanisław Gądecki odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich chorych i cierpiących. Do poznańskiej katedry przybyli pacjenci z Hospicjum św. Jana Kantego oraz Hospicjum Palium w Poznaniu, chorzy, niepełnosprawni, samotne matki, bezdomni i wszyscy ci, których dotyka jakiekolwiek cierpienie. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele służby zdrowia: lekarze, rehabilitanci, pielęgniarki, a także wolontariusze, opiekunowie, rodziny chorych oraz kapłani posługujący w placówkach opieki zdrowotnej. W homilii arcybiskup przywołał postać dobrego Samarytanina jako wzór dla ludzi niosących pomoc cierpiącym: – Człowiek towarzyszący cierpiącemu nie może zamknąć się w spojrzeniu. On ostatecznie musi świadczyć pomoc w cierpieniu. Pomoc w miarę możliwości, w którą wkłada swoje serce i nie żałuje środków materialnych – mówił hierarcha. Poruszył również problem eutanazji będącej elementem subkultury śmierci. Legalizacja eutanazji może stanowić silną pokusę jej stosowania.
Podczas Mszy św. ofiarowano modlitwy za wszystkich cierpiących, a symbolem tego był krzyż przeznaczony do jednego z ośrodków Caritas oraz kosz małych brzozowych krzyży, które pasują do kształtu dłoni. Na zakończenie abp Stanisław Gądecki poświęcił dary, a przy wyjściu z katedry każdy cierpiący mógł przyjąć i wziąć ze sobą krzyż, który ma być wsparciem i umocnieniem w cierpieniu.