Logo Przewdonik Katolicki

Pod znakiem Bożego miłosierdzia

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

Za dwa lata odbędą się 31. Światowe Dni Młodzieży. Papieża Franciszka i młodzież z całego świata będzie gościł Kraków i cała Polska. ŚDM to nie tylko przyjęcie Ojca Świętego. To także otwarcie domów i serc dla milionów młodych osób. Przyjadą do kraju papieża Polaka, wtedy już świętego. To będzie pierwsze tak wielkie spotkanie po kanonizacji bł. Jana Pawła II, inicjatora tych dni.

Za dwa lata odbędą się 31. Światowe Dni Młodzieży. Papieża Franciszka i młodzież z całego świata będzie gościł Kraków i cała Polska. ŚDM to nie tylko przyjęcie Ojca Świętego. To także otwarcie domów i serc  dla milionów młodych osób. Przyjadą do kraju papieża Polaka, wtedy już świętego. To będzie pierwsze tak wielkie spotkanie po kanonizacji bł. Jana Pawła II, inicjatora tych dni.

Troska o młodych to troska o przyszłość Kościoła. Ich spotkanie ma mieć charakter modlitewny i być pełne świadectwa. Młodzież będzie przebywała w różnych miejscach  Polski na tzw. dniach w diecezjach. Również w naszej diecezji. Z pewnością nie zabraknie wiernych, którzy wesprą duszpasterzy w przygotowaniach bazy logistycznej i w pracach nad dobrym przygotowaniem duchowym, w inicjatywach ewangelizacyjnych, misyjnych i apostolskich.  ŚDM 2016 będzie towarzyszyć hasło: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Od 18 do 30 maja 2014 r. po diecezji włocławskiej będą peregrynować znaki ŚDM, podarowane młodzieży świata przez Ojca Świętego Jana Pawła II: krzyż i kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Młodzi Polacy odbiorą te znaki od młodych Brazylijczyków w Watykanie podczas najbliższej Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia. Na uroczystość przekazania do Rzymu pojedzie ok. 100-osobowa delegacja polskiej młodzieży; każdą diecezję będą reprezentować średnio dwie osoby. Pielgrzymowanie symboli ŚDM jest wielkim wydarzeniem wiary, w którym tradycyjnie bardzo licznie uczestniczy młodzież.

Informacji na temat przygotowań duchowych i organizacyjnych do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. udzielił 20 i 21 listopada, podczas rejonowych konferencji duszpasterskich w Sieradzu, Koninie i Włocławku, ks. Grzegorz Suchodolski. Jest on dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Wspomnijmy, że 10 września w Warszawie odbyło się spotkanie duszpasterzy diecezjalnych młodzieży i koordynatorów diecezjalnych ŚDM 2016. W naszej diecezji funkcję tę pełni ks. prałat Artur Niemira, kanclerz Kurii Włocławskiej. Podczas wrześniowego spotkania ks. Suchodolski zasugerował, by każda diecezja obrała sobie biblijną nazwę. Po to, by podczas dni w diecezjach, odwołując się do tej nazwy nawiązywać do historii zbawienia, młodych zapoznawać ze sposobem działania Boga i pomagać w odkrywaniu własnej historii wiary. W naszej diecezji przyjęto hasło zaproponowane przez ks. Artura Niemirę: Misericordia (łac. Miłosierdzie). „Temat ŚDM 2016 wybrany przez papieża Franciszka odnosi nas do tajemnicy Bożego miłosierdzia, którego apostołką była urodzona na terenie diecezji włocławskiej św. Faustyna Kowalska. Mówiąc o Bożym miłosierdziu nie można nie sięgnąć do źródła orędzia, którego głosicielką była św. Faustyna. (…) Na terenie diecezji włocławskiej urodził się także św. Maksymilian Kolbe, a męczeńską śmierć poniósł bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Temat propozycji tygodnia misyjnego nasunął się niejako sam” – powiedział ksiądz kanclerz (źródło www.diecezja.wloclawek.pl).
Rejonowym spotkaniom duszpasterskim w Sieradzu i Koninie przewodniczył biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, we Włocławku biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering.

Redakcja „Ładu Bożego” będzie informować na bieżąco o wydarzeniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży 2016, w szczególny sposób o tych dotyczących Tygodnia Misyjnego w naszej diecezji. Planowane jest też m.in. opublikowanie wywiadu z ks. Grzegorzem Suchodolskim. Czytelnikom zainteresowanym tematyką ŚDM rekomendujemy stronę internetową www.sdm.org.pl.

TEKST: KS. WALDEMAR KARASIŃSKI, BARBARA SAWIC

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki