Logo Przewdonik Katolicki

Nie wszystko jest na sprzedaż

Marcin Jarzembowski
Fot.

Bydgoszczanie i mieszkańcy diecezji wspominali 29. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wierni zgromadzili się w sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach, skąd kapłan wyruszył 19 października 1984 roku w swoją ostatnią drogę.

Pierwszy dzień obchodów zainaugurował spektakl pamięci Błogosławionego w reżyserii Mirosława Antoniego Glazika, zatytułowany Gdyby ks. Jerzy Popiełuszko pisał wiersze. Na sztukę zaprosiły: Akademicka Przestrzeń Literacka Wyższej Szkoły Gospodarki, Studenckie Koło Literackie WSG, Fundacja Gaudeamus oraz Stowarzyszenie – Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II. Uczestnicy przeszli również w procesji różańcowej z relikwiami bł. ks. Jerzego. – W Roku Wiary postać męczennika za wiarę nabiera wyjątkowego znaczenia. Jego dewiza, by zło dobrem zwyciężać, której przez całe życie i kapłańską posługę ks. Jerzy był wierny, to dla nas szczególne zobowiązanie. Wokół nas tyle zła, czasami bezradnie rozkładamy ręce, mówimy, że nic nie da się zrobić. A dobro jest w każdym z nas i trzeba je pomnażać – dodał ks. prałat Józef Kubalewski, proboszcz parafii na Wyżynach.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się od „XXI Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”, którego głównym organizatorem był Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyło w nim 20 drużyn, w tym ok. 220 zawodników. Bieg miał również swoją myśl przewodnią: „Żyć w prawdzie to być w zgodzie ze swoim sumieniem”. – Hasło jest mocne, ale musimy odwoływać się do pewnych zasad i podstawowych wartości. Ks. Jerzy był człowiekiem, który potrafił poprzez swoje słowa, nauczanie, przygarnąć wielu ludzi – młodych i starszych. Za głoszenie prawdy zapłacił życiem – dodał koordynator biegu Ryszard Sieradzki. W sztafecie, która zakończyła się w sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, biegły osoby m.in. z Bydgoszczy, Szubina, Żnina, Chojnic, Płocka, Poznania, Włocławka.

W tym samym dniu centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy. – Musimy nieustannie pokazywać drugiemu człowiekowi, że w życiu nie wszystko jest na sprzedaż. Niestety, w wielu przypadkach zakwestionowaliśmy rzeczywistość transcendentną. Nie istnieje moralność, sumienie, a wszystko jest płynne i relatywne. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko to wyjątkowy znak, który przypomina, że najwyższych wartości trzeba bronić nawet wtedy, kiedy człowiek ma złożyć za nie najwyższą cenę, jaką jest życie – powiedział w rozmowie.

Biskup ordynariusz poświęcił również obraz z wizerunkiem kapłana męczennika, który jest dziełem pułkownika rezerwy Wojciecha Bleji. Zawisnął on w kaplicy w pobliskim Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki