Logo Przewdonik Katolicki

Czas dziękczynienia i nowych wyzwań

Marcin Jarzembowski
Fot.

Za nami kolejny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który rozpoczął się w bydgoskim kościele św. Andrzeja Boboli. Spotkaliśmy się tam dzieci, młodzież i całe rodziny aby dziękować za duchowe owoce rekolekcji, w których uczestniczyliśmy podczas zakończonych blisko miesiąc temu wakacji.

Za nami kolejny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który rozpoczął się w bydgoskim kościele św. Andrzeja Boboli. Spotkaliśmy się tam – dzieci, młodzież i całe rodziny – aby dziękować za duchowe owoce rekolekcji, w których uczestniczyliśmy podczas zakończonych blisko miesiąc temu wakacji.

Swymi rekolekcyjnymi przeżyciami podzieliło się małżeństwo – Wioletta i Mirosław Kućmierzowie oraz uczestnik oazy młodzieżowej – Krzysztof Bukowiecki. Mogliśmy odczuć radość z tego, że Pan tak bardzo obdarowuje i rozwija duchowo wszystkich, którzy decydują się oddać Mu część swego wolnego czasu.

Troska o dobro wspólnoty

Uroczystej Eucharystii przewodniczył moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Maciej Tyckun, a homilię wygłosił moderator Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej ruchu, ks. Piotr Wencel. Warto zaznaczyć także obecność koncelebransów: ks. Piotra Poćwiardowskiego, ks. Łukasza Borucha, ks. Tomasza Kalocińskiego, ks. Wacława Dokurno (diecezja toruńska), o. Andrzeja Lemiesza SJ, ks. Wenancjusza Zmudy, ks. Karola Rawicza-Kostro oraz ks. Marka Gubernata MSF ze Złotowa.

Pięknym momentem było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Szczególnie wyróżnioną parą zostali Gabriela i Jerzy Rybkowie, którzy z okazji 50. rocznicy ślubu otrzymali błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka.

Pod koniec Mszy św. ks. Maciej Tyckun odczytał oraz wręczył Małgorzacie i Mariuszowi Maciejewskim dekret bp. Jana Tyrawy, udzielający im misji do posługi pary diecezjalnej Domowego Kościoła na okres trzech lat. W imieniu kręgu diecezjalnego i całej wspólnoty Domowego Kościoła nowa para złożyła podziękowania ustępującej – Reginie i Markowi Piątkowskim, rozpoczynając od słów z Listu św. Pawła do Koryntian: „Albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg”, który kojarzy się ze służbą, jaką prezentowali. Małgorzata i Mariusz dziękowali za czteroletnią, radosną posługę pary diecezjalnej, za otwarte serca, umiejętność słuchania, zaangażowanie i troskę o dobro wspólnoty. Regina i Marek Piątkowscy podziękowali Bogu za cenny czas służby dla Kościoła, bp. Janowi Tyrawie za zaufanie, moderatorom za opiekę duchową, wszystkim kapłanom za współpracę oraz całej wspólnocie za wszelkie dobro, jakiego doświadczyli. Spontanicznym wyrazem uznania dla ich pracy były długie i gromkie oklaski  zgromadzonych. Wszyscy czuliśmy, jak wiele im zawdzięczamy.

Uczyć się gotowości

Następnie odbyło się błogosławieństwo małżeństw i osób podejmujących odpowiedzialność za diakonie diecezjalne w Ruchu Światło-Życie. Błogosławieństwo do nowo utworzonej diakonii społecznej otrzymali Mirosława i Marek Chmielewiczowie, do diakonii komunikowania społecznego powołana została Aleksandra Wachowiak, natomiast Beata i Paweł Kleinschmidt otrzymali błogosławieństwo do posługi w diecezjalnej diakonii słowa. Po siedmiu latach odpowiedzialność za diecezjalną diakonię muzyczną – na ręce Joanny i Leszka Pliszków – przekazali Anna i Roman Kilanowscy. Odbyło się również powierzenie posługi pary rejonowej Domowego Kościoła w rejonie, który obejmuje Osową Górę, Piaski i Jachcice, Ewie i Wiesławowi Jaźwińskim. Dotąd posługę tę pełnili Małgorzata i Mariusz Maciejewscy.

Niewątpliwie bardzo umacnia widok ludzi, którzy nie szczędzą swojego czasu dla dobra całego Ruchu. Przed nami wszystkimi stoi zadanie, aby tych, którzy służą, objąć modlitwą i uczyć się od nich gotowości do podejmowania różnych wyzwań na rzecz wspólnoty i Kościoła lokalnego.

Eucharystię zakończyliśmy utworem roku Narodzić się na nowo i przeszliśmy na dziedziniec Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Tam podczas agapy był czas radości z bycia we wspólnocie i z tego, że się jest częścią Ruchu, który pomaga nam w drodze do dojrzałej wiary.

Konferansjerem spotkania był Kabaret „Oko”, który nadawał właściwy klimat temu spotkaniu. Nie zabrakło także śpiewów zespołu oazowego „Potok” oraz atrakcji dla dzieci, o które zadbali Magdalena i Tomasz Białkowscy z Paterka. W ten sposób każdy uczestnik – od najmłodszego do najstarszego – znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki