Logo Przewdonik Katolicki

Brak dialogu?

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

33. rocznica podpisania porozumień sierpniowych zgromadziła na wspólnej modlitwie w bydgoskim kościele ojców jezuitów związkowców, sympatyków Solidarności.

33. rocznica podpisania porozumień sierpniowych zgromadziła na wspólnej modlitwie w bydgoskim kościele ojców jezuitów związkowców, sympatyków „Solidarności”.

Do udziału w modlitwie w intencji ojczyzny i w obchodach rocznicowych zaprosił wszystkich Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. W Oratorium bł. Jana Pawła II odbyła się uroczystość, podczas której działacze związkowi zostali uhonorowani „Medalem Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”.

Wcześniej, podczas Eucharystii, o. Mieczysław Łusiak SJ podkreślił, że rocznica bardzo radosnego wydarzenia związanego z powstaniem „Solidarności” rodzi po wielu latach smutek. − Dzieje się tak za sprawą ludzi, którzy kiedyś uczestniczyli w powstaniu „Solidarności”. Niektórzy walczący 33 lata temu o niezależne, samorządne związki zawodowe dążą dzisiaj do radykalnego ograniczenia działalności „Solidarności”. Również wiele na to wskazuje, że najchętniej w ogóle zlikwidowaliby „Solidarność” − mówił.

Według kaznodziei, oskarżenia o upolitycznienie „Solidarności” są bezzasadne. − Kiedy docierają do nas informacje o tym, że gdzieś w innym kraju europejskim związki zawodowe domagają się ustąpienia rządu, traktujemy to jako coś normalnego w demokratycznym państwie. Kiedy to dzieje się u nas, jest to niedopuszczalne. Może więc przestajemy już być demokratycznym państwem? Skoro „Solidarność” jest nic nieznaczącym związkiem zawodowym, to dlaczego dziś pan premier dąży do jego osłabienia? Dlaczego się go boi? − pytał duszpasterz ludzi solidarnych.

O. Mieczysław Łusiak SJ przypomniał naukę społeczną Kościoła o związkach zawodowych. Podkreślił, że nie ma w Polsce liczącej się partii, która miałaby program oparty na tej właśnie nauce. Dodał także, że „Solidarność” jest organizacją społeczną, która wciela w życie naukę społeczną Kościoła.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki