Logo Przewdonik Katolicki

Ponad dwie dekady od konsekracji

Marcin Jarzembowski
Fot.

W tym numerze pozostajemy przy prezentacji wspólnot parafialnych z dekanatu Kcynia. Gościmy w parafii w Dziewierzewie, której patronuje św. Jakub Apostoł. Kościół lokalny tworzą mieszkańcy wspomnianej wsi, a także zamieszkujący Graboszewo, Górki Zagajne, Miastowice, Rusiec i Żarczyn.

Centrum parafii – Dziewierzewo jest położone zaledwie sześć kilometrów na południe od Kcyni. Jeszcze w XIV w. należące do miejscowości ziemie były własnością rodziny Nałęczów. Z czasów dawnej świetności zachował się murowany dwór z XIX w., który dzisiaj służy jako szkoła, oraz poewangelicki kościół neoromański z 1905 r.

Przełomy i konsekracja

Początki istnienia wspólnoty św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie sięgają 1415 r. Pierwsza świątynia, na której ślady można jeszcze się natknąć, została spalona jesienią 1939 r. przez Niemców. W kolejnych latach okupacji jej zgliszcza zostały rozebrane i wywiezione.

Po II wojnie światowej w ręce katolików trafił kościół ewangelicki. Na własność parafii obiekt został prawnie przekazany 26 czerwca 1990 r. Boczne ołtarze pochodzą prawdopodobnie z lat 1947–1959. Zostały wykonane, kiedy posługę duszpasterską pełnił tutaj ks. Ludwik Wzięch. Po wejściu do kościoła po prawej stronie znajduje się ołtarz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, a po lewej ołtarz św. Józefa z Dzieciątkiem.

Lata 1987–1992 to czas, kiedy wykonano kapitalny remont świątyni. W ten sposób cała wspólnota parafialna przygotowywała się do konsekracji Domu Bożego, której 3 czerwca 1992 r. dokonał abp Henryk Muszyński. Czas po konsekracji to budowa kostnicy przy kościele, która nie odbiega architektonicznie od głównej bryły, a także – dzięki staraniom wiernych – przygotowanie nowego tabernakulum oraz krzyża z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W ciągu kolejnych lat wymieniono dachy świątyni, wymalowano kościół, odrestaurowano organy, dzwony, a także wymieniono częściowo ogrodzenie na cmentarzu.

Skarbem parafii jest zabytkowa puszka, w której jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Na jej podstawie widnieje wygrawerowany napis: „Pamięci Józefa Pawła Brodowskiego, Artysty Malarza urodzonego w Warszawie 17.01.1828 r., zmarłego w Warszawie 6.04.1900 r. Z dobrych i serdecznych po nim pamiątek ten kielich złożony dla uczczenia i uwieńczenia jego pamięci przez żonę, córkę, syna, synową i wnuka – Kościołowi Zbawiciela w Warszawie ofiarowany”.

Wspólnota rolnicza

Parafii patronuje Jakub – jeden z dwunastu apostołów Chrystusa, męczennik, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy, kiedy wymieniają go na liście apostołów, a także przy wzmiance o jego męczeńskiej śmierci. W Polsce kult ku czci tego świętego wprowadzili, za czasów panowania Kazimierza Odnowiciela, benedyktyni. W XI w. było zaledwie 15 kościołów pod jego wezwaniem. Jednak według Jana Łaskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej było ich już 28. Tyle samo w archidiecezji krakowskiej. Najstarsze z nich pochodzą z XI, XII i XIII w. W 2008 r. doliczono się aż 164 kościołów i kaplic pod wezwaniem tego apostoła. W Kościele na Zachodzie Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii, zakonów rycerskich, opiekunem pielgrzymów. Na Wschodzie zaś patronuje rybakom, którzy zanoszą do niego modlitwy o obfite połowy i szczęśliwe wiatry. Jest także patronem aptekarzy, pielgrzymów, robotników, żebraków.  W Polsce jest patronem i współpatronem wielu świątyń, m.in. bazyliki archidiecezjalnej w Szczecinie i konkatedry w Olsztynie. Jednak najpopularniejszą jego świątynią jest bazylika w Nysie. Święty w ikonografii na Zachodzie jest przedstawiany jako starzec w długiej tunice i w płaszczu lub pielgrzym w miękkim kapeluszu z szerokim rondem. Jego atrybuty to: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki, zwój. Na Wschodzie apostoł jest najczęściej przedstawiany z księgą lub zwojem, odziany w szaty i sandały.

Do wspólnoty w Dziewierzewie należy około półtora tysiąca osób. Parafię można określić jako rolniczą, a przewodzi jej ks. Zbigniew Plewa. Jego poprzednikami byli po 1945 r.: ks. Józef Duczmal (1945–1947), ks. Ludwik Wzięch (1947–1959), ks. Leon Plutowski (1959–1961), ks. Józef Frąckowski (1961–1987), ks. kanonik Lugiert (1987–2013). Na co dzień przy kościele funkcjonują: Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Żywy Różaniec, ministranci i lektorzy, a także Ognisko Misyjne Dzieci. Od kilku lat dzieci realizują „Adopcję na odległość”, finansując edukację dziewczynki z Czadu w Afryce, wspierając przy tym wiele dzieł misyjnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki