Logo Przewdonik Katolicki

Panowie, bądźmy mężni!

Błażej Tobolski
Fot.

Chociaż żyjemy w czasach, w których brakuje wzorców prawdziwego męstwa, to jednak bez tej cechy trudno wyobrazić sobie mężczyznę.

Cnota męstwa jest bowiem, jak zauważył abp Stanisław Gądecki, bardzo potrzebna w życiu mężczyzny, zarówno w walce ze złem, jak i w budowaniu dobra. Dlatego właśnie do bycia mężnymi na co dzień wezwał uczestników X Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej, w której 16 czerwca do sanktuarium Matki Bożej Tuleckiej przybyło blisko tysiąc mężczyzn, niejednokrotnie ze swoimi rodzinami, z kilkudziesięciu parafii naszej archidiecezji.

W męskim gronie

– Przybyliśmy tu, aby zawierzyć siebie i nasze rodziny Tuleckiej Pani i zaczerpnąć z Jej wiary. Aby u Jej stóp, w męskim gronie, umocnić swoją wiarę i być jej odważnymi świadkami w swoim środowisku, w każdej sytuacji – podkreślił, witając pielgrzymów ks. kanonik Marian Libera, kustosz sanktuarium, a zarazem archidiecezjalny duszpasterz mężczyzn.

Podczas pielgrzymki, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Wierzyć po męsku”, uczestniczący w niej mężczyźni w różnym wieku, od młodzieńców aż po seniorów, mieli okazję, aby w grupach dyskusyjnych wymienić się doświadczeniami, m.in. na temat tego, jak modlić się po męsku czy też jak być w dzisiejszych czasach odpowiedzialnym za swoją rodzinę. Jednak głównym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Podczas niej dziękowano również Bogu za 40 lat kapłaństwa pasterza diecezji.

Życie godne mężczyzny

W homilii arcybiskup wyjaśnił, że męstwo jest wiernością dobru bez względu na przeciwności, jakie nas spotykają. – Zapewnia ono wytrwałość w trudnościach i stałość w dążeniu do dobra, umacnia decyzję opierania się pokusom, przezwyciężania przeszkód w życiu moralnym, uzdalnia do przezwyciężania strachu oraz do stawienia czoła próbom i prześladowaniom – wymieniał kaznodzieja, dodając, że męstwo uzdalnia także do podejmowania wyrzeczeń i do ofiary z życia w obronie słusznej sprawy. Przyznał również, że szczególnie potrzebne jest ono w codzienności każdej polskiej rodziny, a jego znak stanowi m.in. szczerość męża wobec żony, zwłaszcza gdy trzeba jej powiedzieć o sprawach trudnych, przyznać się do porażki czy słabości. – Wielu mężczyzn dzisiaj podejmuje to wyzwanie, stawiając sobie wymagania: modli się, jeździ na rekolekcje, szuka kierownictwa duchowego. Dla wielu jest to prawdziwa droga duchowej męki, wspinania się w górę. Jest ciężko, ale wiemy, że Chrystus był mężny i dlatego chcemy iść za Nim i zmieniać z pomocą Maryi, Niewiasty mężnej, nasze życie, w życie mężne, godne mężczyzny – stwierdził abp Gądecki.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki