Logo Przewdonik Katolicki

Wirtualnie po Rzymie

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Jeśli chcesz zwiedzić najważniejsze rzymskie bazyliki, a przede wszystkim zobaczyć Kaplicę Sykstyńską, w której kardynałowie wybierają nowego papieża, nie musisz wybierać się w podróż. Wystarczy, że masz dostęp do internetu.

Bazylika św. Piotra, bazylika św. Pawła za Murami i bazylika św. Jana na Lateranie, a przede wszystkim najsłynniejsza chyba na świecie kaplica – Kaplica Sykstyńska – wszystkie te miejsca można dokładnie zwiedzić i zobaczyć, nie tylko z zewnątrz, nie wychodząc z domu. Witrualna podróż po tych świątyniach możliwa jest dzięki nowoczesnej technologii. Naukowcy i studenci uniwersytetu z Pensylwanii otrzymali specjalne pozwolenie na dokładne sfotografowanie watykańskich zabytków, niezbędne do przygotowania prezentacji. Unikatowe freski Kaplicy Sykstyńskiej wykonane przez Michała Anioła można obejrzeć z dużo większą precyzją niż w czasie normalnej wizyty i co najważniejsze – nie ma żadnego limitu czasowego ani przepychającego się tłumu. I najważniejsze, nie trzeba uiszczać żadnej opłaty. A wszystko dzięki doskonałej jakości fotografii, które prezentowane są w technice trójwymiarowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę poniższe adresy: http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html; http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/vr_tour/index-en.html; http://www.vatican.va/various/basiliche/san_paolo/vr_tour/index-it.html; http://www.vatican.va/various/basiliche/san_giovanni/vr_tour/Media/VR/Lateran_Nave1/index.html, by przenieść się do Wiecznego Miasta. Wspaniałym udogodnieniem jest też to, że za pomocą kursora można „obejrzeć” się dookoła (360 stopni), spojrzeć w górę, a nawet nieco przybliżyć oglądany obiekt. Możliwość wirtualnych spacerów po Rzymie to nie lada gratka nie tylko dla miłośników sztuki, ale dla każdego, komu bliskie jest chrześcijaństwo.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki