Logo Przewdonik Katolicki

Nauka z wiarą

Adam Suwart
Fot.

Na rolę wiary w badaniach naukowych nad dziejami Kościoła wskazał abp Stanisław Gądecki metropolita poznański podczas sesji naukowej Biskupi poznańscy, która odbyła się 20 listopada na Wydziale Teologicznym UAM.

Na rolę wiary w badaniach naukowych nad dziejami Kościoła wskazał abp Stanisław Gądecki metropolita poznański podczas sesji naukowej „Biskupi poznańscy”, która odbyła się 20 listopada na Wydziale Teologicznym UAM.

 Arcybiskup poznański zwrócił uwagę, że w nowym podejściu do dziejów Kościoła poznańskiego liczy się nie tylko sam aspekt naukowy, ale i aspekt wiary. Metropolita poznański podkreślił też, że dziejów biskupstwa poznańskiego nie można przedstawiać jako wyizolowanego procesu historycznego, ale wypada prezentować je w perspektywie dziejowej Kościoła w Polsce i w Europie. M.in. te postulaty ma uwzględniać przygotowywana od kilku lat kilkutomowa publikacja naukowa, prezentująca dzieje archidiecezji poznańskiej. Docelowo przygotowane będzie też jednotomowe ujęcie popularnonaukowe tych dziejów. Przesłanie, jakie w swej alokucji zawarł abp Gądecki skierowane było do licznie przybyłych na konferencję naukową „Biskupi poznańscy” naukowców i gości. – Dzisiejsza konferencja jest spojrzeniem na Kościół w Polsce z perspektywy najstarszego biskupstwa na ziemiach polskich w przedziale ponad dziesięciu wieków – mówił, rozpoczynając obrady ks. prof. Leszek Wilczyński z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Koordynujący działalność zespołu badawczego nad dziejami archidiecezji poznańskiej ks. kanonik Wilczyński, przypomniał, że jest to już piąta konferencja w ramach pewnego cyklu, prezentującego swoiste próbki prowadzonych badań historycznych. Wcześniejsze spotkania poświęcone były: historiografii, parafiom, zakonom, kapitułom. Duże nadzieje ks. Wilczyński wiąże też z erygowanym niedawno przez arcybiskupa poznańskiego Instytutem Studiów Kościelnych Lubranscianum.

Podczas listopadowej konferencji zarówno uznani naukowcy z imponującym dorobkiem, jak i młodzi, zdolni badacze zaprezentowali uczestnikom wyniki swoich badań, dotykających historii Kościoła poznańskiego od jego zarania w X w., aż do czasów współczesnych. Referaty omawiały więc m.in. tak znane i od dziesięcioleci dyskutowane zagadnienie, jak charakter nowo powstałego biskupstwa poznańskiego w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego czy osoba pierwszego biskupa Jordana, ale też status biskupstwa w czasach średniowiecznych, kontakty ze Stolicą Apostolską na przestrzeni dziejów czy wreszcie działalność arcybiskupów poznańskich w XIX w. oraz rolę biskupów pomocniczych.

Konferencja, będąca dowodem na niegasnące zainteresowanie dziejami Kościoła, zorganizowana została – pod patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego – przez: Instytut Studiów Kościelnych Lubranscianum, Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Komisję Teologiczną Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki