Logo Przewdonik Katolicki

Solidarni z Kościołem w Egipcie

Małgorzata Szewczyk
Fot.

IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcony jest chrześcijanom żyjącym w najstarszym państwie świata o udokumentowanej historii, liczącej blisko 5000 lat. Wyznawcom Chrystusa w Egipcie grozi exodus.

 
 
Faraon, piramidy, wielbłądy, piękna pogoda. Hurghada, Sharm El Sheikh, Asuan – te najpopularniejsze egipskie kurorty są wielu Polakom dobrze znane. Ale za zamkniętymi murami luksusowych hoteli trudno dostrzec dramatyczną sytuację mieszkających tam chrześcijan, doświadczających dyskryminacji i prześladowań. O tym, jak bardzo jest ona zła, świadczą dane Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, opublikowane zaledwie dwa lata temu. Egipt zajął drugie miejsce wśród krajów, które naruszają wolność religijną. Z kolei ubiegłoroczny raport Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) podaje, że kraj nad Nilem jest jednym z 14 państw nie tylko łamiących wolność religijną, ale i prawa człowieka. Dotyka to przede wszystkim koptyjskich chrześcijan, bahaistów, szyickich muzułmanów, żydów i świadków Jehowy.

Egipt jest krajem muzułmańskim, gdzie religia ma ogromny wpływ na codzienne życie w tym państwie. Na dowodach osobistych obywateli umieszczana jest informacja o przynależności religijnej, ale uznawane są jedynie trzy oficjalne: islam, chrześcijaństwo i judaizm. Wyznawcy innych religii nie otrzymują dowodów osobistych, tym samym pozbawieni są podstawowych praw, podobnie jak muzułmanie, którzy przeszli na chrześcijaństwo. Sytuacja chrześcijan w kraju nad Nilem była trudna od stuleci, choć chrześcijaństwo pojawiło się tutaj bardzo wcześnie. Według tradycji pierwszym, który zaniósł Ewangelię na te tereny i założył pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, znane dziś jako Kościół koptyjski, był św. Marek Ewangelista.

Eskalacja prześladowań wobec wyznawców Chrystusa trwa od ubiegłego roku. Wzrost fali przemocy rozpoczął się wraz z tzw. arabską rewolucją. Chrześcijanie w Egipcie zostali zepchnięci na margines społeczeństwa i traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Nie wolno im zajmować kluczowych stanowisk w wojsku czy policji, objąć żadnej katedry na uniwersytecie, w szczególny sposób dotyka więc ich i tak wysokie w tym kraju bezrobocie. Są regiony, gdzie mogą pracować jedynie na wysypiskach śmieci. Zagrożone jest szkolnictwo prowadzone przez Kościół katolicki. Młodzi Koptowie są prześladowani z powodu wytatuowanego niewielkiego krzyża na prawym nadgarstku, który jest ich znakiem przynależności do Chrystusa. Chrześcijanki zmuszane są do noszenia nakryć głowy typowych dla muzułmanek, w przeciwnym razie są poniżane i ośmieszane.

Coraz częściej pojawiają się informacje o zamachach, podpaleniach, dewastacjach chrześcijańskich świątyń, o niszczeniu wiosek zamieszkałych przez wyznawców Chrystusa. Radykalni muzułmanie chcą oczyszczenia ich kraju z chrześcijan. W takiej sytuacji 12 mln chrześcijan grozi exodus. A świat milczy. 

Obecnie na całym świecie blisko 300 mln chrześcijan doświadcza prześladowań. W tym roku stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę na sytuację wyznawców Chrystusa w Egipcie. Mieszkańcy kraju, w którym schroniła się Święta Rodzina, uciekając przed prześladowaniami Heroda, bardzo potrzebują naszej modlitewnej pamięci i solidarności. Obchodzony 11 listopada IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym ma uwrażliwić na problem wolności religijnej, jako jeden z podstawowych praw człowieka.

Aby włączyć się w akcję „Pokój dla Egiptu” na rzecz potrzebujących chrześcijan w tym kraju, prowadzoną z tej okazji przez stowarzyszenie, wystarczy wysłać do 31 grudnia SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2 zł + VAT 2,46 zł). 12 mln wyznawców Chrystusa bardzo na nas liczy.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki