Logo Przewdonik Katolicki

Rodziny w roli głównej

Kamila Tobolska
Fot.

Twórca i dyrektor projektu Verba Sacra Przemysław Basiński uważa, że to była jedna z piękniejszych prezentacji.

 

Podczas Dnia Papieskiego w katedrze, w ramach 131. prezentacji projektu Verba Sacra List do Rodzin bł. Jana Pawła II czytali sami jego adresaci − rodziny. Nie mogło być inaczej, skoro dzień ten przebiegał pod hasłem „Papież Rodziny”. Jak wyjaśnia Przemysław Basiński, do przeczytania Listu... postanowiono zaprosić rodziny, które znają Verba Sacra i w nich uczestniczą. − Podczas czerwcowej i wrześniowej prezentacji ogłosiliśmy rodzaj minicastingu, na który każdy mógł się zgłosić. Kiedy już wyłoniliśmy grupę, zaproponowaliśmy, aby podczas czytania obecne były z wykonawcami ich rodziny. Mieliśmy więc przedstawicieli różnych pokoleń: rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami, braci, wdowca czy „świeżo upieczonych” małżonków z teściami − tłumaczy dyrektor projektu. Również oprawa muzyczna wydarzenia to dzieło rodzin, bowiem jej wykonawcami był rodzinny kwartet grający muzykę klasyczną, zespół folklorystyczny i śpiewaczy.

Do lektury zaproszono również rodzinę Gawronów z szóstką dzieci i siódmym pod sercem mamy, mieszkającą w podpoznańskim Robakowie. − List do Rodzin dotyka spraw, które przeżywamy na co dzień. Zadziwia mnie zresztą, jak bardzo dobrze papież znał potrzeby rodzin − mówi mama rodziny, Anna, dodając, że dane im było przeczytać fragment szczególnie bliski, bowiem dotyczący rodzin wielodzietnych. − My również odbieraliśmy poczęcie każdego kolejnego dziecka jako Boży dar, ale też jako niełatwe zadanie, o czym pisze papież – wyjaśnia. – List do Rodzin powstał w 1994 r., ale jest on niezwykle aktualny, wręcz ponadczasowy – dopowiada Mikołaj, ojciec rodziny, przyznając, że bł. Jan Paweł II to dla nich bardzo ważna postać. − Nasze dzieci modlą się przez jego wstawiennictwo za swoich dziadków − wyznaje.

Ostatnim akcentem prezentacji Verba Sacra było wspólna modlitwa za rodziny. Po jej zakończeniu symbolicznie złożono pod pomnikiem Ojca Świętego, stojącym na Ostrowie Tumskim, podpisany przez wykonawców program prezentacji i kwiaty. Ten moment, jak przyznają rodziny, był dla nich również dużym przeżyciem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki